PJM - tłumacz języka migowego

Pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego w kampusie UwB

15.05.2024

M142 High Mobility Artillery Rocket System, w skrócie HIMARS, samobieżną wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta, czy MRAP można było zobaczyć we wtorek, 14 maja, w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.

Pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego został zorganizowany w ramach współpracy Uniwersytetu w Białymstoku z 1 Mazurską Brygadą Artylerii im. gen. Józefa Bema z Węgorzewa. Wzbudził wielkie zainteresowanie wśród uczniów klas mundurowych oraz  uczestników dnia UwB w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki  i Sztuki. Chętni mogli usiąść za kierownicą wojskowego pojazdu albo sprawdzić się w strzelaniu do celu.

- Prezentacja najnowocześniejszego wyposażenia 1 Mazurskiej Brygady Artylerii jest wyróżnieniem i docenieniem Uniwersytetu w Białymstoku. Była to również wspaniała okazja do promocji Sił Zbrojnych RP. Całe przedsięwzięcie zostało ciepło przyjęte nie tylko przez społeczność akademicką – mówi prorektor uczelni ds. rozwoju dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB.

Podczas wizyty na UwB, żołnierze zwiedzili kampus oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Prof. A. Myrchy.

W czerwcu 2022 r. rektor Uczelni - prof. dr hab. Robert Ciborowski oraz dowódca 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie gen. bryg. Mariusz Majerski podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy największą podlaską uczelnią a jednostką z Węgorzewa. Dokument przewiduje wspólne działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, integracji środowiska żołnierskiego i studentów w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W wydarzeniu udział wziął także dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB - prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. rozwoju.

logotypy UE

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.