Marzena Wojtyńska – HR Manager w firmie Intrum Justitia. Nasza firma zajmuje się zarządzaniem należnościami. Pomagamy konsumentom oraz firmom utrzymać płynność finansową. Firma wywodzi się ze Sztokholmu, gdzie mieści się jej Centrala, pozostałe biura są rozlokowane w 20 europejskich miastach. W Polsce mamy dwa biura: w Białymstoku i Warszawie.

1.      Biuro Karier:  Jakich kwalifikacji oczekuje Pani od absolwentów wchodzących na rynek pracy?

Marzena Wojtyńska: Najważniejsza w życiu jest umiejętność komunikacji. Trudno w związku z tym określać te cechy mianem kwalifikacji zawodowych. Jednak sprawna komunikacja pozwala na pozyskanie wielu niezbędnych kompetencji, które automatycznie przełożą się na możliwość rozwoju zawodowego. Jeśli dodamy do tego chęć uczenia się, otwartość na nowe doświadczenie, sukces będzie pełny.

Oczywiście w przypadku innych branż i stanowisk mocno specjalistycznych (np. inżynierskich) kompetencje techniczne tzw. twarde będą nieodzownym elementem oraz atutem podczas procesu zatrudnienia.

2.      (BK): Często mówi się o umiejętnościach miękkich. Czy Pani je ceni? Jeśli tak, to konkretnie jakie?

(MW): Powtórzę raz jeszcze: najważniejsze jest umieć komunikować się z innymi, czyli uważnie słuchać, zadawać pytania oraz mówić o swoich potrzebach. Takim osobom dużo łatwiej funkcjonować nie tylko zawodowo, ale też prywatnie.

3.      (BK): Jakie błędy popełniane przez studentów i  absolwentów w cv, listach motywacyjnych lub na rozmowach kwalifikacyjnych rażą Panią najbardziej?

(MW): W ostatnich latach zauważamy wzrost jakości aplikacji, które do nas spływają. Kandydaci przykładają się do odpowiedniego zaprezentowania zarówno swoich walorów osobowościowych, czy doświadczenia, jak również do strony wizualnej swojego życiorysu. To bardzo budujące, ponieważ już po CV często można ocenić podejście kandydata do procesu rekrutacji.

Oczywiście nadal pojawiają się aplikacje, w których widnieją podstawowe błędy tj. źle sformatowany tekst, a co się z tym wiąże niechlujny układ informacji, czy też używanie w CV nie do końca poważnie brzmiących adresów mailowych, wreszcie zdjęcia wykonane w sposób nieprofesjonalny, które zniechęcają do kandydata.  Są to błędy, które bardzo łatwo można wyeliminować, także zachęcamy do tego.

Kandydat powinien także pamiętać, że jeżeli wysyła „masowo” swój życiorys, tzn. dokładnie tę samą wersje na zupełnie różne stanowiska, gdzie wymagane są zupełnie inne kompetencje, to nie ma szans by przebił się w całym stosie dokumentów, jakie Zespół HR otrzymuje na co dzień. Aplikacja już podczas czytania powinna przykuwać wzrok i interesować potencjalnego pracodawcę.

W przypadku kontaktu face to face pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ta reguła tak samo dotyczy CV. Na temat listu motywacyjnego mam jednoznaczną opinię: jeśli nie jest napisany pod kątem konkretnego pracodawcy oraz stanowiska, na które aplikuje kandydat, lepiej go w ogóle nie umieszczać.

4.      (BK): Co Pani sądzi o lokalnym (białostockim) rynku pracy i jak on wygląda na tle Polski?

(MW): Gdy 4 lata temu otwieraliśmy nasze Centrum Operacyjne w Białymstoku byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni rynkiem. Mianowicie spotkaliśmy ludzi bardzo chętnych do pracy, chcących nabyć nowe umiejętności pod skrzydłami Intrum. Jednak w ostatnich latach rynek pracy zmienia się w szybkim tempie, co jest bardzo mocno odczuwalne dla pracodawców. Osoby młode nie są przywiązane do miejsca pochodzenia, tak jak niegdyś, co powoduje, że bardzo dynamicznie zmieniają zarówno miejsce zamieszkania, jak i pomysł na życie.

Nie ukrywam, że dla nas jest to dosyć problematyczne, ponieważ poszukujemy osób, które na dłużej zatrzymają się w firmie i będą chciały razem z nami podejmować nowe inicjatywy i rozwijać biznes. W tym momencie jest to bardzo trudne, dlatego też ciągle poszukujemy nowych źródeł pozyskiwania kandydatów.

5.      (BK): Absolwentów jakich kierunków studiów najchętniej widziałby Pani w swojej firmie?

(MW): Ze względu na branżę, w której działamy, na pewno osoby posiadające dyplomy prawników, absolwenci kierunków związanych z administracją, finansami i bankowością miałyby szanse zdobywać doświadczenie w naszej firmie.

Jesteśmy organizacją, która stawia na ambitnych ludzi, którzy chcą się z nami rozwijać. Mamy mocno rozwinięty system szkoleń wewnętrznych, dzięki którym potrafimy przygotować kandydata do pracy. Niezbędna jest jednak chęć uczenia się nowych rzeczy, podejmowania wyzwań.

6.      (BK): Jak wyglądała Pani ścieżka kariery?

(MW): Swoje doświadczenie zawodowe zaczęłam nabywać jeszcze jako studentka, pracowałam w instytucie badawczym, gdzie przeprowadzałam telefoniczne ankiety. Następnie wraz z wyborem specjalizacji (psychoedukacja) starałam się wybierać takie zajęcia, które dawały mi możliwość wykorzystania teorii w praktyce. W końcu trafiłam do Inrtum Justitia, gdzie rozpoczęłam pracę w departamencie HR od stanowiska młodszego trenera 

Jestem więc przykładem osoby, która już na studiach zaczęła szukać swojego miejsca i weryfikować różne możliwości. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że poznając różne środowiska pracy, dało mi to dużą pewność przy wyborze docelowego miejsca rozwoju jakim jest Intrum.

7.      (BK): Jedna rada na przyszłość dla studentów i absolwentów?

(MW): Jak najszybciej spróbujcie swoich sił na rynku pracy. Korzystajcie z różnych form zatrudnienia proponowanym studentom i absolwentom: praktyki, staże, praca tymczasowa. Każde doświadczenie wzbogaca i daje większość pewność w znalezieniu dla siebie odpowiedniego miejsca pracy.