Cyberprzestępczość - przyczyny, motywacje, sposoby. Konferencja naukowa na Wydziale Prawa.

06.03.2017

16 marca 2017 r. Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii UwB,  działające przy Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa UwB zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową "Internet jako miejsce popełniania przestępstw", która odbedzie się w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Mickiewicza 1).

Internet we współczesnym świecie odgrywa znaczącą rolę, służy szybkiemu kontaktowaniu się, rozpowszechnianiu idei czy nawet robieniu zakupów. Niemniej jednak jest to także miejsce, gdzie popełniane są przestępstwa. Owo zjawisko nazwano cyberprzestępczością, która jest niejednorodna i wielowymiarowa, ponieważ komputery i ich sieci to potężne narzędzia w rękach zarówno zorganizowanych grup przestępczych, jak i pojedynczych sprawców.

Podczas konferencji eksperci przyjrzą się przyczynom, skali i dynamice cyberprzestępczości, motywacji sprawców oraz sposobom popełniania przestępstw z wykorzystaniem Internetu, metodom wykrywania i zapobiegania tego zjawiska.

Konferencja podzielona została na trzy panele: panel ekspercki i dwa panele studencko-doktoranckie.

W skład Rady Naukowej wchodzą: prof. zw. dr hab. Emil W. Pływaczewski (Dziekan Wydziału Prawa UwB), dr hab. Ewa M. Guzik-Makaruk, prof. UwB (Prodziekan ds. Nauki Wydziału Prawa UwB), dr hab. Wojciech Filipkowski, prof. UwB (Katedra Prawa Karnego Wydziału Prawa UwB), dr Emilia Jurgielewicz-Delegacz (Katedra Prawa Karnego Wydziału Prawa UwB).

Patronaty honorowe nad konferencją sprawują: rektor UwB – dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB, oraz dziekan Wydziału Prawa UwB – prof. dr hab. Emil W. Pływaczewski. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: TVP3 Białystok, portal miejski Białystok Online, zaś partnerami są: Wydawnictwo Od.Nowa oraz Temida2.

HARMONOGRAM:

9:30 – 9:45

prof. zw. dr hab. Emil W. Pływaczewski, Dziekan Wydziału Prawa UwB

Otwarcie konferencji

9:45 – 10:00

dr hab. Wiesław Pływaczewski, prof. UWM

Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej, Wydział Prawa i Administracji UWM

Ekokryminologia wobec zjawiska nielegalnego handlu chronionymi gatunkami fauny i flory w Internecie

10:00 – 10:15

dr hab. Wojciech Filipkowski, prof. UwB

Katedra Prawa Karnego, Wydział Prawa UwB

Charakterystyka koncepcji Cyber Threat Intelligence – CTI