WYDZIAŁY

Książka naukowa i akademicka da się lubić!

II Dzień Książki Akademickiej i Naukowej w Białymstoku za nami. W sobotę (12.05.2018), w Hali Sportowej Uniwersytetu w Białymstoku, zaprezentowało się łącznie 24 wydawców książek, w tym z białostockich uczelni, ale też m.in. muzeów i ośrodków kultury z naszego regionu, towarzystw naukowych czy organizacji pozarządowych. Wszyscy wystawcy już zapowiedzieli swój udział w kolejnej edycji Dnia Książki Akademickiej i Naukowej za rok.

W bloku pt. "Książka naukowa da się lubić!" wykładowcy UwB opowiadali o swoich ostatnich fascynacjach. Np. socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska mówiła o pozycji „Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy”, pióra Arlie Russell Hochschild. Profesor z Uniwersytetu w Berkley, kojarzonego z gniazdem lewicowców z Północy, spędziła pięć lat w Luizjanie, by zrozumieć o co chodzi zwolennikom republikanów z Południa. Dr Sztop-Rutkowska nie ukrywała, że przeczytała tę książkę, myśląc o polskich podziałach. Z kolei ks. dr hab. Andrzej Proniewski, teolog, zaprezentował „Żywe słowa. Pismo Święte, psychologia i komunikacja międzyosobowa”. Autorka tej publikacji, Fran Ferder, dowodzi, że psychologia i teologia mówią o tym samym, choć innymi językami.
Dr hab. Ewa Gruszewska, ekonomistka, mówiła o książce „Dlaczego narody przegrywają”, autorstwa Daron Acemoglu i Jamesa A. Robinsona, która łączy różne dyscypliny: ekonomię, politologię, socjologię.

Targom książki towarzyszyły warsztaty z bookfoldingu, które poprowadziła Monika Dziejma z BU. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz dubletów i druków zbędnych, wycofanych z zasobu Biblioteki Uniwersyteckiej. Osoby chętne do przeglądania koszy z książkami przybywały już przed 10.00 i spędzały na poszukiwaniach nawet kilka godzin. Sprzedanych zostało kilkaset książek, z których dochód w całości zostanie przeznaczony na zakup nowości do Biblioteki Uniwersyteckiej.

Po południu odbyło się główne wydarzenie II Dnia Książki Akademickiej i Naukowej – spotkanie autorskie z dr hab. Małgorzatą Dolistowską, autorką książki „W poszukiwaniu tożsamości miasta. Architektura i urbanistyka Białegostoku 1795-1939”, której drugie wydanie ukazało się w tym roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku. Rozprawa Małgorzaty Dolistowskiej to jedna z najważniejszych pozycji naukowych w najnowszej historiografii Białegostoku. Daje syntetyczny obraz dziejów białostockiej architektury i urbanistyki od okresu zaborów aż po przekształcenia i modernizację przed 1939 r. Opracowanie zostało przygotowane na bazie materiałów archiwalnych z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji, które pozwoliły odkryć tajemnice nieznanych wcześniej fragmentów przeszłości Białegostoku. Publikacja jest pięknie i obszernie ilustrowana oraz napisana przystępnym językiem.

Podczas II Dnia Książki Akademickiej i Naukowej w Białymstoku zaprezentowali się: Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Białostockie Towarzystwo Esperantystów, Centrum Dokumentacji Europejskiej, Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Wojska w Białymstoku, Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Białystok, Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku, Urząd Statystyczny w Białymstoku, Wydawnictwo Humanica Instytutu Studiów Kobiecych, Wydawnictwo IPN, Wydawnictwo św. Jerzego w Białymstoku oraz Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.

Partnerami wydarzenia byli: Wschodzący Białystok, Europe Direct – Białystok, Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.

Patroni medialni: Wrota Podlasia, TVP 3 Białystok.