Nauka pełna atrakcji! Przyjdź na XV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na UwB

Już dziś zapraszamy na XV edycję Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki! Od 17 do 26 maja będzie się mnóstwo działo w całym Białymstoku, a festiwalowe atrakcje zaplanowane przez Uniwersytet w Białymstoku zaczną się 19 maja (w piątek) od godz. 8.00 i potrwają do wieczora 22 maja (poniedziałek).

19 maja – imprezy przedpołudniowe

Imprezy przedpołudniowe, organizowane 19 maja w kampusie UwB, skierowane są głównie do młodzieży szkolnej, choć mile widziani są też młodsi. Co można będzie zobaczyć? Na przykład stare komputery, niektóre nawet z ubiegłego wieku. Będzie można też na nich popracować, by stwierdzić, jak bardzo technologia poszła naprzód. Instytut Chemii pokaże, jak się nie dać nabrać nieuczciwym reklamodawcom i samodzielnie, domowymi sposobami sprawdzić zawartość witaminy C, np. w sokach owocowych i suplementach diety. Chemik w dzisiejszych czasach bywa też... detektywem. Ci, którzy chcieliby zobaczyć, na czym to polega, mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których pracownicy Instytutu pokażą, jak wykrywa się ślady krwi i sprawdza autentyczność dokumentów. W klimacie znanego serialu CSI: Kryminalne zagadki zaprezentuje się także Wydział Prawa. Zademonstruje, na czym polega pobieranie i zabezpieczanie linii papilarnych oraz badanie autentyczności banknotów i dokumentów testerami UV. Przez cały czas otwarte będzie Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. Dla tych, którzy go jeszcze nie odwiedzili -  punkt obowiązkowy!
Będą też gry językowe, konkursy ekonomiczne i studenci w  strojach z epoki. „Artystycznie” zaprezentuje się Wydział Fizyki. Zagra na Rurze Rubensa. Tylko, że nie będzie to muzyka, do której przywykliśmy, i nie ten Rubens, mistrz flamandzki, który automatycznie przychodzi na  myśl. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej - zapraszamy do kampusu.

Pełny program przedpołudniowych imprez (w godz. 8.00 – 12.00), które odbędą się 19 maja w kampusie UwB (ul. Ciołkowskiego), na stronie: http://festiwal.umb.edu.pl/imprezy-uwb

19 maja po południu – zapraszamy całe rodziny!

Imprezy popołudniowe rozpoczną się od godz. 17.00, także w kampusie UwB. Zapraszamy na nie wszystkich białostoczan, zainteresowanych nauką, i nie tylko. Zaczniemy bowiem od konkursu piosenki, ale obcojęzycznej. Jurorzy bardziej niż talent wykonawcy będą oceniali poprawność językową. Kontynuować też będziemy klimaty z kryminalnych seriali. Ochotnicy sprawdzą się biorąc udział w dochodzeniu w sprawie „Zbrodni niesłychanej”, która wydarzyła się w kampusie. Dowiedzą się m.in. jak w śledztwie wykorzystać DNA, odciski palców i butów, owady, pyłki roślin oraz inne ślady pozostawione na miejscu zbrodni. Być może w rezultacie uda się wykryć sprawcę. Koło Naukowe Chemików „Pozyton” zorganizuje turniej chemiczny o puchar Marii Skłodowskiej-Curie - będzie to jednocześnie widowiskowe show.
W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, poza zwiedzeniem stałych wystaw, będzie można też wziąć udział w warsztatach na poły biologicznych, na poły kulinarnych, bo dotyczących...  menu sowy. Dla wiernej i wytrwałej publiczności zaplanowaliśmy serię popularnych wykładów: na tematy filozoficzne (w ramach spotkań kognitywistycznych) oraz wykład o najszybszym bicie świata, odkrytym niedawno przez fizyków UwB.
Na finał zapraszamy do Uniwersyteckiego Centrum Kultury na spektakl partycypacyjny pt. „Modlitwa. Teatr powszechny”, zainspirowany książką „Modlitwa czarnobylska” noblistki Swietałny Aleksijewicz. A kiedy zapadnie zmierzch, będzie można pooglądać gwiazdy nad kampusem. Astronomowie mówią, że o ile dopisze pogoda, pokaże się Jowisz, który według astrologów przynosi radość i rozwój.

Pełny program wieczornych imprez (w godz. 17.00 – 20.00), które odbędą się 19 maja w kampusie UwB (ul. Ciołkowskiego): http://festiwal.umb.edu.pl/imprezy-uwb

21 maja – Dzień Akademicki na Rynku Kościuszki

Dzień Akademicki w formule pikniku naukowego, który rokrocznie odbywa się w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Rynku Kościuszki, rozpocznie się o godz. 13.00 i potrwa do 18.00. Namioty UwB tradycyjnie staną w pobliżu fontanny. Każdy z wydziałów zaprezentuje atrakcyjne familijne imprezy. Będą więc gry i zabawy dla najmłodszych. Można będzie popatrzeć przez teleskop prosto w słońce (oby dopisało smile), poszukać zagrzebanych w piachu skamieniałości, doświadczyć kolorowej chemii, dowiedzieć się, co to jest bookartyzm. Nagrodą dla zwycięzców quizu „Smaki Świata” będą egzotyczne przekąski z różnych krajów. Będzie też namiot biologów - z gadami (nie tylko egzotycznymi), owadami i porostami. Nie obawiajcie się, ustawimy go w bezpiecznej odległości. smile. A na pamiątkę będzie można zrobić sobie zdjęcie z łosiem.

Prezentacje UwB na Rynku Kościuszki 21 maja (w godz. 13.00 – 18.00): http://festiwal.umb.edu.pl/dzien-akademicki

22 maja – imprezy na wydziałach

W tym dniu każdy z wydziałów organizuje imprezy na swoim „terytorium”. Warto więc wcześniej uważniej przestudiować informator albo wejść na stronę festiwalu, by wybrać spośród setek oferowanych atrakcji te, które wydadzą się najbardziej interesujące.Wiele z nich skupionych będzie już na szczegółowych zagadnieniach naukowych np. na neutrinach, Pierścieniach Lieseganga czy cyberprzemocy. Jest to też jedna z nielicznych okazji, kiedy można wejść do laboratoriów, zobaczyć jak obsługuje się specjalistyczną aparaturę, bezpiecznie zajrzeć do terrariów z gadami, a nawet „spojrzeć bakterii w oczy” – jeśli się uda smile.  Uwaga, na wiele warsztatów liczba miejsc jest ograniczona i obowiązuje rezerwacja.Zapraszamy!

Szczegółowy program prezentacji na wydziałach także na stronie: http://festiwal.umb.edu.pl/imprezy-uwb