WYDZIAŁY

Polsko-Ukraińska Szkoła Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku

6 studentów z Ukrainy bierze udział w Polsko-Ukraińskiej Szkole Prawa, jaka do soboty (21 kwietnia 2018) potrwa na Uniwersytecie w Białymstoku. To efekt współpracy białostockiej uczelni z Ukraińską Akademią Administracji Publicznej przy Prezydencie Ukrainy – Odeskim Regionalnym Instytutem Administracji Publicznej.

Zajęcia odbywają się na Wydziale Prawa UwB. Żacy z Ukrainy poznają podstawowe elementy polskiego prawa, w szczególności konstytucyjnego, europejskiego, karnego, cywilnego, administracyjnego i prawa pracy.

- Ukraińska Akademia Administracji Publicznej przy Prezydencie Ukrainy to odpowiednik naszego KSAP, kuźnia ukraińskich elit. To ważne, by przyszli ukraińscy urzędnicy i menedżerowie poznali podstawy systemu prawnego swojego sąsiada i ważnego partnera, jakim jest Polska – mówi dr Jarosław Matwiejuk z UwB, kierownik i opiekun naukowy szkoły. 

Udział w szkole jest bezpłatny. Studenci mają zagwarantowane zakwaterowanie, wyżywienie oraz wykłady. Na zakończenie kursu otrzymają certyfikat uczestnictwa wraz z punktami ECTS. Jesienią, na zasadzie wzajemności, z podobnych zajęć w Odessie skorzysta grupa żaków z Uniwersytetu w Białymstoku.

Studentom z Ukrainy towarzyszy w Białymstoku dwoje wykładowców Ukraińskiej Akademii Administracji Publicznej, wśród nich dr Yuliia Yevstiunina, dziekan Wydziału Zarządzania i Technologii Biznesowych. Wizyta jest okazja do omówienia kolejnych możliwości i form współpracy, także naukowej.