WYDZIAŁY

Ponad 3 tys. półmaratończyków przebiegło przez kampus UwB!

To była mniej więcej 45. minuta biegu... Wtedy na teren kampusu UwB dotarli pierwsi dwaj uczestnicy 6. PKO Białystok Półmaratonu. A za nimi kolejnych 3243, bo na trasę półmaratonu wyruszyło w sumie 3245 zawodników! Biegacze reprezentowali 17 krajów i ponad 600 miejscowości – m.in. Nowy Jork, Menchster, Lisbonę, St. Petersburg, Wilno czy Charków.

13 maja 2018 r. miasteczko akademickie Uniwersytetu w Białymstoku kolejny raz znalazło się na trasie największej imprezy biegowej w stolicy Podlasia. W strefie kibiców w kampusie biegaczy i dopingujących witało stoisko Up To Date Festiwal, podgrzewające atmosferę dźwiękami muzyki elektronicznej i klubowej. Kibice mieli też do dyspozycji wygodne, uniwersyteckie leżaki.

Swoją strefę kibica zorganizował też Parlament Studencki UwB. Żacy dopingowali zawodników obok siedziby Wydziału Prawa, przy ul. Mickiewicza. Tam też było głośno i wesoło – w ruch poszły m.in. wuwuzele, a biegaczom taka forma kibicowania wyraźnie przypadła do gustu.

W półmaratonie wystartowała m.in. 6-osoba drużyna Uniwersytetu w Białymstoku. Najszybszy w niej okazał się Mateusz Dederko – przybiegł na metę na 58. pozycji, z czasem 1 godzina 27 minut i 27 sekund. Drugi wynik w UwB Team uzyskał Jacek Brzozowski (01:33:35), a trzeci Damian Niemyjski (01:40:36).

Puchary dla zwycięzców w klasyfikacji akademickiej ufundował Uniwersytet w Białymstoku, a wręczył je dr hab. Wojciech Śleszyński, prof. UwB, nasz prorektor ds. kształcenia. Najlepszy wynik uzyskał w tej kategorii Pavel Krasko z Białorusi (01:17:39).