WYDZIAŁY

Ruszyła Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców

44 uczestników z 15 krajów bierze udział w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców, jaka 5 lipca 2017 r. rozpoczęła się na Uniwersytecie w Białymstoku. To czwarty taki kurs dla obcokrajowców na białostockiej uczelni. Po raz trzeci organizuje go Szkoła Języka i Kultury Polskiej POLLANDO, działająca od 2013 r. przy Wydziale Filologicznym UwB.

Tym razem do Białegostoku przyjechało 44 stypendystów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wyróżniających się studentów lektoratów i polonistyk zagranicznych ośrodków akademickich. Uniwersytet gości studentów z 15 państw: Bułgarii, Chin, Chorwacji, Egiptu, Gruzji, Indii, Kazachstanu, Maroka, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy. Chcą nauczyć się języka polskiego z róznych powodów: część zamierza zostać w Polsce i tu pracować, ale np. student z Egiptu zamierza pracować w ambasadzie RP w Kairze i dlatego postanowił poznać nasz język.

Zobacz galerię zdjęć z inauguracji: http://www.uwb.edu.pl/2017-07-05-letnia-szkola-pollando 

Do 25 lipca stypendyści będą oni poznawać polski język i polską kulturę. Przed nimi zwiedzanie Białegostoku, w tym także kampusu UwB, udział w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych i wiele ciekawych zajęć.

Aby ubiegać się o przywilej organizacji szkoły, uczelnia musiała przygotować atrakcyjny program zajęć dydaktycznych i kulturalnych. Uczestnicy białostockiej letniej szkoły mają w planie łącznie 90 godzin lektoratów, ćwiczeń i wykładów z języka polskiego oraz wiedzy o Polsce. Wezmą też udział m.in. w warsztatach dziennikarskich i tanecznych, wybiorą się na spektakl teatralny i film, a także zwiedzą Białystok, Supraśl i Białowieżę.

 

Każdy uczestnik Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców otrzyma świadectwo ukończenia kursu dokształcającego prowadzonego przez Uniwersytet w Białymstoku oraz pamiątkowy certyfikat. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem JM Rektora UwB i Prezydenta Miasta Białegostoku, a patronatem medialnym objęło je Polskie Radio Białystok.

 

Na organizację kursu Uniwersytet w Białymstoku otrzymał z MNiSW ponad 34 tys. zł. Osobą odpowiedzialną merytorycznie za Letnią Szkołę Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców jest dr hab. Elżbieta Awramiuk, prof. UwB, kierownik SJiKP POLLANDO.