WYDZIAŁY

Studiuj po polsku - ale na Litwie! Targi edukacyjne w Wilnie.

Międzynarodowe Targi Wiedzy, Edukacji i Kariery "Studijos", które co roku na początku lutego przyciągają do Litewskiego Centrum Wystawowego „Litexpo” kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających (wchodzą do trójki najliczniej odwiedzanych wystaw w tym Centrum), w tym roku zgromadziły ponad 200 wystawców z Litwy, Australii, Białorusi, Danii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Łotwy, Polski. Wyższe uczelnie z Polski miały wspólne stoisko w sali wystawców zagranicznych. Hasło przewodnie tegorocznej kampanii polskich wystawców było „Studia w Polsce – Twoja droga do gwiazd”.  

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku od lat ma swoje stoisko w głównej sali wystawowej, gdzie prezentują swoją ofertę wszystkie wyższe uczelnie litewskie. Stanowi swoisty ewenement na litewskim rynku edukacyjnym (uczymy po polsku) i cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających wystawę uczniów i nauczycieli oraz samych wystawców: wykładowcy i studenci litewskich uczelni byli częstymi gośćmi na naszym stoisku.

Studenci z kół naukowych naszego wydziału i nasi wykładowcy mieli więc sporo roboty tłumacząc zarówno Litwinom, jak i maturzystom szkół polskich, jak można się dostać na studia po polsku w Wilnie i dlaczego w Wilnie, a nie w Polsce. Czy można u nas studiować, jeżeli się ukończyło szkołę w języku litewskim? Tak, jeżeli się zna język polski. Pytała o to dziewczyna z Szyrwint, gdzie nie ma szkół polskich, ale są Polacy, zresztą pięknie mówiła po polsku. Wraz ze studentami i wykładowcami dyżury na targach pełnili: dziekan wydziału dr hab. Mieczysława Zdanowicz, prof. UwB, prodziekani dr Mariusz Giero i dr hab. Jarosław Wołkonowski, prof. UwB. Stoisko odwiedził ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Studenci europeistyki i ekonomii przygotowali quizy, za trafne odpowiedzi (w języku polskim i litewskim) odwiedzający mogli otrzymać ciekawe nagrody, rozdano setki folderków, reklamujących wydział.