WYDZIAŁY

Uniwersytet w Białymstoku na mapie atrakcji Nocy Muzeów

Już w najbliższą sobotę, 19 maja 2018 r., odbędzie się kolejna Noc Muzeów – akcja, podczas której placówki kultury, uczelnie i instytucje otwierają się na gości w późniejszych niż zwykle godzinach. Swoją ofertę przygotowały też jednostki UwB. Zapraszają na odkrywanie tajemnic Domu Partii, wspólne czytanie wierszy, spotkania z przyrodą i zwiedzanie Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego.

Jak co roku podczas Nocy Muzeów zaprasza do siebie Instytut Historii i Nauk Politycznych. Od godz. 20.00 do 24.00 można będzie zwiedzić zakamarki dawnego Domu Partii, przenieść się w minione czasy by jeszcze dokładniej poznać historię tego miejsca. Oprócz zwiedzania, osoby chętne oraz odważne będą mogły wziąć udział w grze dydaktycznej, będącej inscenizacją historyczną.

W tym samym budynku od 20.00 do 23.00 będzie trwała Noc Poetów, zorganizowana przez Instytut Filologii Polskiej i Klub Humanistów. Poloniści zapraszają wszystkich, którzy przy gorącej herbacie chcą wspólnie poczytać wiersze ulubionych autorów. Jak zapowiadają, to będzie szukanie piękna przeszłości wśród najpiękniejszych wierszy. Czytanie poezji zaplanowane jest na balkonie budynku przy pl. NZS 1, ale w razie niepogody miłośnicy poezji zajmą korytarz.

Swoje podwoje tradycyjnie już otwiera również Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy (kampus UwB), które czeka na gości od godz. 17.00 do północy. Będzie można zwiedzić wystawy z przewodnikiem, wziąć udział w laboratoryjnych warsztatach edukacyjnych „Pająki! Nie takie straszne”, spotkać się oko w oko  z egzotycznymi zwierzętami, takimi jak ptaszniki, gekony czy kameleony oraz z żółwiami, wężami i żabami. Na miłośników ptaków czekają warsztaty multimedialne, podczas których można będzie się nauczyć rozpoznawać gatunki krajowej awifauny. Szczegółowy harmonogram i kontakt do organizatorów dostępny jest na stronie internetowej Centrum - http://uwb.edu.pl/uniwersyteckie-centrum-przyrodnicze-im-profesora-andrzeja-myrchy

W siedzibie Centrum znajduje się też Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Można będzie do niego zajrzeć od godz. 18.00 do 24.00 i obejrzeć kolekcję pamiątek po Prezydencie, w tym bogaty księgozbiór. Zaprasza Biblioteka Uniwersytecka.  

Więcej informacji o tegorocznej Nocy Muzeów w Białymstoku: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/noc-muzeow-w-bialymstoku-1.html