WYDZIAŁY

Pierwsza praca – wskazówki na start

Otwartość na ludzi, ciekawość, kreatywność, odwaga i zaangażowanie – to składniki przepisu na dobry początek w pracy. Dzięki pozytywnemu nastawieniu masz szansę wiele się nauczyć.

Zdobywanie doświadczenia to proces, który może rozpocząć się np. w trakcie studiów. Podjęcie pierwszej pracy jest ważną decyzją - sprzyja rozwojowi i pomaga układać plany zawodowe. Aby dobrze wykorzystać czas w pracy:

  1. Poznaj swoje obowiązki

Zakres Twoich obowiązków wynika z umowy w sprawie pracy. Przeczytaj uważnie dokument, zanim go podpiszesz. Ważne, żebyś angażował się w zadania i starał się jak najwięcej nauczyć.

  1. Zadawaj pytania

Pierwsze dni w pracy to czas nauki. Pytaj, aby poszerzyć wiedzę i zrozumieć jak najwięcej. Ważne jednak, żebyś z czasem stawał się coraz bardziej samodzielny

  1. Bądź uważny

W pracy należy również obserwować. Przyglądając się działaniom doświadczonych kolegów, masz okazję odkrywać nowe metody pracy i… weryfikować swoje wyobrażenia na temat zawodu.

  1. Nawiązuj relacje

Przebywanie w środowisku firmowym to doskonała okazja, by zawierać nowe znajomości. Warto zachować otwartość na ludzi i przyczyniać się do budowania dobrej atmosfery. Jest to korzystne nie tylko dla Ciebie, ale również dla współpracowników.

  1. Pokonuj przeciwności i ograniczenia

Pierwsze dni w pracy nie są łatwe, ale dzięki trudnościom możesz lepiej poznać siebie i nauczyć się funkcjonowania w firmie, mimo że towarzyszy Ci stres, uczucie niepewności itd. Pokonując ograniczenia, budujesz zdrowe poczucie własnej wartości.

  1. Dziel się pomysłami

Jako osoba, która przyszła „z zewnątrz”, możesz wymyślać nowatorskie rozwiązania, przynoszące powiew świeżości. Nie bój się mówić o swoich pomysłach. Ważne jednak, żebyś zachował pokorę i unikał głośnego oceniania i komentowania działań podejmowanych w firmie.

  1. Ucz się

Dzięki skromności i świadomości własnych braków możesz uczyć się i rozwijać. Korzystaj z szans, które daje Ci pracodawca. Angażuj się w ciekawe i wymagające projekty, bierz udział w szkoleniach, podejmuj dodatkowe aktywności, np. rozpoczynając studia podyplomowe. Taka postawa pozwoli Ci odnieść sukces.

Więcej informacji o pierwszej pracy i nie tylko znajdziesz w dziale Student na: https://porady.pracuj.pl/student/