Akademia Dyplomacji na UwB

Data wydarzenia 28-11-2016

Projekt Akademia Dyplomacji, rusza już w najbliższą środę. Gościem pierwszego spotkania będzie ambasador Andrzej Jaroszyński, który opowie o drodze polskiego dyplomaty w okresie transformacji.

 Akademia Dyplomacji to cykl otwartych spotkań z wybitnymi dyplomatami i znawcami stosunków międzynarodowych. przygotowany przez Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Jako pierwszy  w ramach cyklu wystąpi Andrzej Jaroszyński, który opowie o swoim ponad dwudziestoletnim doświadczeniu w dyplomacji.  Andrzej Jaroszyński rozpoczął służbę dyplomatyczno-konsularną tuż po upadku żelaznej kurtyny – wstąpił do niej w 1990 r., a zakończył w 2013 r.  Pełnił m.in. funkcję konsula RP w Chicago i radcy-ministra oraz zastępcy ambasadora w Waszyngtonie. Pracował także w MSZ – kierował kolejno departamentami odpowiedzialnymi za politykę bezpieczeństwa, system informacji, a także Departamentem Ameryki. Zajmował się m.in. programem promującym członkostwo Polski w NATO, a także pracami dotyczącymi negocjacji podpisania ze stroną amerykańską umowy o zainstalowaniu w Polsce systemu antyrakietowego (Missile Defence). Po przejściu na emeryturę został wykładowcą stosunków międzynarodowych w Instytucie Politologii i Spraw Międzynarodowych oraz przewodniczącym Rady Patronackiej „Debat dyplomatycznych” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 Spotkanie w ramach Akademii Dyplomacji rozpocznie się 30 listopada o godz. 12.00 w auli Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB. Organizatorzy zapraszają nie tylko studentów, ale  wszystkich, którzy interesują się sprawami międzynarodowymi i szeroko pojętą dyplomacją.

 Wśród gości, którzy w kolejnych miesiącach przyjadą do Białegostoku na zaproszenie historyków z UwB, są m.in. ambasadorowie Jacek Krzysztof Hinz, Jan Natkański i Wiktor Ross. Informacji można szukać na stronie internetowej wydziału.