Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na Dni Kultury Japońskiej

Data wydarzenia 12-11-2019

12 listopada w Białymstoku rozpoczną się Dni Kultury Japońskiej. Ich organizatorem jest Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia. Wydarzenie towarzyszy obchodom 100. rocznicy nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia, jego celem jest przybliżenie jak najszerszemu gronu odbiorców kultury, historii, gospodarki i polityki Japonii. W programie czterodniowej imprezy znalazły się m.in. warsztaty, wykłady, pokazy i wystawa przygotowane przez pracowników UwB i zaproszonych gości.

Dni Kultury Japońskiej rozpocznie wykład Tsukasy Kawady - ambasadora Japonii w Polsce, poświęcony historii stosunków polsko-japońskich. Ambasador weźmie też udział w otwarciu wystawy pt. „Przyjaźń ponad czasem i granicami. Stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską”, przygotowanej przez Ambasadę Japonii. Ekspozycja będzie prezentowana w Galerii „Nowe Skrzydło” na Wydziale Nauk o Edukacji UwB do 5 grudnia.

W harmonogramie Dni Kultury Japońskiej znalazło się też m.in. spotkanie z prof. UwB Piotrem Chomikiem, pasjonatem muzyki, który opowie o japońskim jazzie. Dzięki prezentacji Wojciecha Gęszczaka można będzie zobaczyć bardziej i mniej znane zakątki Japonii, natomiast Dentsu Aegis Network zabierze chętnych na wirtualny spacer ulicami Tokio (w technologii VR). Podczas warsztatów prof. UwB Marzanny Morozewicz można będzie stworzyć własny miniogród japoński, a od kucharzy z FUTU Sushi nauczyć się przygotowywania najbardziej znanej na świecie japońskiej potrawy. Podlaskie Stowarzyszenie Japońskich Sztuk Walki CHO BU KAN organizuje pokaz walki mistrza miecza Masanoriego Ogawy.

Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Miasta Białystok. Zostało objęte honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku.

Partnerzy: Wschodzący Białystok, Akari. Nauka języka japońskiego i tłumaczenia, Dentsu Aegis Network, Oddział w Białymstoku, FUTU Sushi, Neobistro Kwestia Czasu, Podlaskie Stowarzyszenie Japońskich Sztuk Walki CHO BU KAN, Wydział Nauk o Edukacji UwB.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Japonia-Online, BiałystokOnline.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Dni Kultury Japońskiej jest bezpłatny, jednak na niektóre warsztaty i spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy.

Strona wydarzenia: www.bg.uwb.edu.pl

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.pl