"Bieżenki i tłumaczki" - czytanie performatywne reportażu Anety Prymaki-Oniszk

Data wydarzenia 06-06-2017
Uniwersyteckie Centrum Kultury i Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis zapraszają w czwartek, 8 czerwca, o godzinie 18.00 na spotkanie "Bieżenki i tłumaczki" - czytanie performatywne reportażu Anety Prymaki-Oniszk "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" w wykonaniu Katarzyny Siergiej oraz rozmowę z Autorką. 

Zapraszamy do wspólnej lektury książki przywracającej i wprowadzającej do powszechnego obiegu pamięć o tragicznym doświadczeniu bieżeństwa, które było udziałem ponad 3 milinów osób, m.in. mieszkańców Podlasia. 

Wybitna aktorka Katarzyna Siergiej (Teatr Wierszalin, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, dziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku) przeczyta fragmenty reportażu uruchamiające perspektywę kobiecą, zwykle wykluczaną z historycznych narracji. Wspólnie postaramy się odtworzyć portret i biografię bieżenki – chłopki, która nie mając butów (obuwie nie było potrzebne kobietom, bo nie wychodziły poza granice rodzinnej chaty i pola) musiała wyruszyć w daleki świat, często wiele w nim tracąc, ale też coś zyskując: umiejętność czytania i pisania, samostanowienia (wymuszonego przez los), walki o przetrwanie.
W roli tłumaczek specyfiki kobiecego doświadczenia i pamięci, w których czasem więcej przemilczeń, niż wyznań, wystąpią twórczyni reportażu Aneta Prymaka-Oniszk oraz badaczki regionu Katarzyna Niziołek, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska i Danuta Zawadzka.

Mamy nadzieję, że książka i nasza rozmowa staną się „wyzwalaczem” pamięci o bieżeństwie – rodzinnej, sąsiedzkiej, własnej – oraz przyniosą kolejne świadectwa losów bieżenek i bieżeńców. 

Wstęp wolny

Spotkanie organizowane jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Kultury w ramach zadania publicznego "Kultura wielu głosów - przeszłość i teraźniejszość" dofinansowanego ze środków z budżetu Miasta Białystok.

Źródło fotografii: Rosyjska Biblioteka Narodowa w Petersburgu (w zbiorach Autorki reportażu)