Chór UwB zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych

Data wydarzenia 10-11-2019

Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. UwB Edwarda Kulikowskiego zaprasza na dwa koncerty pieśni patriotycznych.  Jak mówią chórzyści, to okazja by wspólnie, z radością i dumą uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwszy z koncertów będzie miał miejsce w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – w niedzielę 10 listopada, o godz. 18:45 w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku przy ul. Kraszewskiego. Po raz drugi zespół wystąpi w poniedziałek 11 listopada, także o godz. 18:45, w białostockim kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Warszawskiej.

- Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku w swojej działalności bardzo dużą wagę przywiązuje do propagowania piękna muzyki polskiej. Od lat osiemdziesiątych minionego stulecia zespół w swoim repertuarze posiada pełnospektaklowy program muzyki patriotycznej. Studenci i absolwenci uczelni, kultywując najpiękniejsze tradycje dawnego domowego i chóralnego śpiewu, zachęcają do zachowania jednej z najpiękniejszych stron naszego dziedzictwa, regularnie prezentując utwory patriotyczne - mówi dyrygent i kierownik artystyczny chóru, prof. UwB Edward Kulikowski.

W repertuarze najbliższych koncertów znajdą się m.in. takie utwory jak Warszawianka, Białe Róże, O mój Rozmarynie czy polonez Pożegnanie ojczyzny. Chór kultywuje tradycję koncertowania z okazji 11 listopada od ponad trzydziestu lat.
- W latach osiemdziesiątych, jeszcze jako Chór Akademicki Filii Uniwersytetu Warszawskiego, zespół corocznie koncertował z okazji święta 11 listopada w kościele św. Wojciecha w Białymstoku. Koncerty, po latach, stały się tradycją samą w sobie i gromadzą coraz liczniejszą publiczność, wśród której sporą część stanowią najwierniejsi, przychodzący każdego roku, aby posłuchać, a także wspólnie zaśpiewać pieśni zasłyszane w dzieciństwie i przechowane w sercu – dodaje prof. Kulikowski.


Na oba koncerty wstęp jest wolny.


Program:

1. Warszawianka - m. K. Kurpiński, sł. C. Delavign, przekł. K. Sienkiewicz , 1831 r.
2. Moja Piosenka - m. J. Świder, sł. C. K. Norwid, 1988 r.
3. Za Niemen - sł. A. Bielowski 1838 r.
4. O mój Rozmarynie - autor nieznany, 1913 r.
5. Białe Róże - m. M. Kozar-Słobódzki, sł. K. Wroczyński, 1914 r.
6. Warczą karabiny - sł. Rajmund Scholz, m. ludowa, 1915 r.
7. Jedzie na Kasztance - sł. Wacław Biernacki, m. ludowa, 1915 r.
8. Pierwsza Kadrowa - sł. T. Ostrowski i W. K. Graba-Łęcki, m. ludowa, 1914 r.
9. Deszcz jesienny, deszcz - m. i sł. Marian Matuszkiewicz, 1943 r.
10. Serce w plecaku - m. sł. Michał Zieliński, 1933 r.
11. Idą Leśni - m. Jerzy Wasowski, sł. Jerzy Jurandot.
12. Czerwone maki - m. A. Schütz, sł. F. S. Konarski, 17/18 maja 1944 r.
13. Wiązanka pieśni: Wojenko, wojenko - autor nieznany, 1914 r., Przybyli ułani - sł. Feliks Gwiżdż, 1914-1915 r., Ułani, ułani - autor nieznany.  
14. Marsz I Brygady - sł. A. Hałaciński, T. Biernacki, m. Andrzej Brzuchal-Sikorski, 1918 r.
15. Mury - sł. J. Kaczmarski, 1978 r.
16. Polonez Pożegnanie ojczyzny - m. M. K. Ogiński, sł. H. Szymulska.
17. Bywaj dziewczę zdrowe - autor nieznany, 1830 r.
18. Piechota - m. L. Łuskino, sł. B. Lubicz-Zahorski, 1918 r.