Dr Julita Sadowska z UwB laureatką konkursu stypendialnego w Programie im. Bekkera

Data wydarzenia 04-12-2018

Dr Julita Sadowska z Uniwersytet w Białymstoku przez rok będzie prowadzić badania na University of Alaska (Anchorage, USA). Badaczka uzyskała stypendium – 156 tys. zł – w Programie im. Bekkera realizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Dr Sadowska pracuje w Zakładzie Ekologii Zwierząt Instytutu Biologii UwB. Obiektem jej badań w USA będzie susłogon arktyczny (zwany susłem północnym). Alaska to jedno z miejsc, gdzie występują te zwierzęta.

 - Susłogon to dość niezwykły ssak – mówi dr Julita Sadowska. – Gdy zapada w zimowy sen, trwający nawet do 9 miesięcy, temperatura jego ciała potrafi spaść do -3 C°. Potem wystarczają mu 3 cieplejsze miesiące, aby się rozmnożyć i otłuścić na kolejną zimę.

Biolożka z UwB będzie badać florę bakteryjną susłogona odpowiedzialną za odzyskiwanie azotu.  

 - Susły w czasie hibernacji prawie nie tracą tzw. beztłuszczowej masy, co sugeruje, że ich zapotrzebowanie na białko prawdopodobnie bazuje na azocie uwalnianym i odzyskiwanym przez ich własną florę jelitową. Mikrobiom jelitowy odpowiedzialny za tzw. mechanizm UNS (urea-nitrogen salvage), pozwala na rozłożenie powstającego w wątrobie mocznika na dwutlenek węgla i amoniak. Ten ostatni może być ponownie przez gospodarza wykorzystany do budowy własnych tkanek, bądź wykorzystany przez samą florę bateryjną do produkcji aminokwasów, a te również mogą być wykorzystane przez gospodarza – wyjaśnia dr Julita Sadowska. 

Jak można przeczytać na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), celem Programu im. Bekkera jest zwiększenie mobilności międzynarodowej polskich naukowców i nauczycieli akademickich poprzez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w najlepszych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy trwające od 3 do 12 miesięcy pozwolą im na pobyt w uznanych zespołach naukowych, realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy i nawiązanie długofalowej współpracy.

Agencja rozstrzygnęła pierwszy konkurs w tym programie. Wpłynęło 519 wniosków  - stypendia otrzyma 156 najlepszych wnioskodawców.

Informacje o programie oraz lista rankingowa dostępne są pod adresem nawa.gov.pl