Galeria Prezydentów II RP na Uchodźstwie odsłonięta

Data wydarzenia 30-11-2016

- Jestem pewny, że Prezydent Ryszard Kaczorowski cieszy się, że klucz do bram miasta Białegostoku, który wręczyłem mu 26 lat temu, wrócił do jego rodzinnego miasta – powiedział Lech Rutkowski  podczas wtorkowego spotkania na UwB, poświęconego „Prezydentom II RP na Uchodźstwie”.

Ten moment uroczystości, która odbyła się w gabinecie Ryszarda Kaczorowskiego, Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie należał do najbardziej wzruszających. To za prezydentury Lecha Rutkowskiego w Białymstoku, w 1990 roku, nadano Prezydentowi  Kaczorowskiemu tytuł Honorowego Obywatela miasta. Wręczono mu wówczas także klucz do jego bram, który teraz Karolina Kaczorowska, wdowa po zmarłym tragicznie w katastrofie smoleńskiej Prezydencie, przekazała Uniwersytetowi w Białymstoku.

W uroczystości, której punktem kulminacyjnym było odsłonięcie galerii Prezydentów II RP na Uchodźstwie, poza przedstawicielami władz i instytucji kultury oraz przyjaciółmi Prezydenta Kaczorowskiego, wzięli też udział uczniowie białostockich szkół: Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych i VIII LO. Młodzież najbardziej interesowały detale: pióro Prezydenta, okulary. Niektórzy koniecznie chcieli usiąść na jego fotelu, na który z wiadomych względów siadać nie można.

Karol Tylman, licealista, długo przyglądał się listom i pismom Prezydenta:

 - Tak się teraz już nie pisze. Nikt, kto pracuje na komputerze, nie ma takiego ładnego charakteru pisma – zauważył. – Inna kultura – dodał.

Przedwojenna, dookreśliłby może prof. Adam Dobroński, historyk Uniwersytetu w Białymstoku, który miał wielokrotnie zaszczyt spotykać się  z Prezydentem Kaczorowskim i polską emigracją w Londynie. To m.in. dzięki jego staraniom wiele pamiątek po Prezydencie Kaczorowskim trafiło do Uniwersytetu w Białymstoku. Dysponuje nimi Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, organizator wtorkowego wydarzenia. Biblioteka zajęła się też digitalizacją zbiorów audiowizualnych, przekazanych przez Prezydentową Kaczorowską.

- To około 500 kaset, niektóre z lat 60. XX  wieku – mówił prof. Dobroński. -  Dzięki tym materiałom rośnie baza źródłowa dotycząca emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii, stanowiąca materiał do badań. To bardzo ważne.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć fragmenty zdigitalizowanych nagrań podczas panelu naukowego. Wysłuchali też wykładu prof. Dobrońskiego na temat: „Prezydenci Rzeczypospolitej w Londynie”.

Galeria: (kliknij)