Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy - otwarty!

Data wydarzenia 02-04-2017

W sobotę, 1 kwietnia 2017 r. w Instytucie Biologii UwB uroczyście zainaugurowano Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy. Wydział Biologiczno-Chemiczny otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (prawie 30 tys. zł) na realizację projektu, w ramach którego prawie 80 uczniów ze szkół podstawowych  woj. podlaskiego będzie  weekendowo „studiować” biologię i chemię.

Zajęcia potrwają do czerwca. Podczas pierwszego spotkania uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, dziekan Wydziału Biologiczno-Chemicznego, pasowała ich na studentów. Dr Marek Bartoszewicz, mikrobiolog, podczas wykładu inauguracyjnego zachęcał młodych adeptów nauki do otwartości, kreatywności i nieskrępowanego odkrywania świata. Po wykładzie przyszedł czas na zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Zobacz galerię zdjęć z inauguracji MUP: http://www.uwb.edu.pl/2017-04-01-mlodziezowy-uniwersytet-przyrodniczy-2649

W ramach projektu zaplanowano eksperymenty, pomiary, obserwacje i warsztaty, a wszystko w uniwersyteckich laboratoriach, pod okiem naukowców. Całkowity koszt przedsięwzięcia to blisko 36 tys. zł.

- Chcemy uświadomić dzieciom, że nauka to emocje, dyskusje, odkrycia, że uczenie się to nie obowiązek, tylko przyjemność, i może stać się prawdziwą życiową pasją – mówiła po rozstrzygnięciu ministerialnego konkursu dr hab. Ada Wróblewska z Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB, koordynator projektu. – Planujemy taką formułę zajęć, która zachęci uczniów do aktywności, rozbudzi w nich ciekawość otaczającego świata.

Dzieci będą pracować w niewielkich zespołach. Spotkania warsztatowe zaplanowano raz lub dwa razy w miesiącu do czerwca.