Obserwatorium z Planetarium w kampusie UwB. Władze województwa przekazały 1,3 mln zł na zakup wyposażenia obiektu

Budynek Obserwatorium z Planetarium jest już gotowy, a uczelnia ma zgodę na jego użytkowanie. Teraz przyszedł czas na wyposażenie gmachu. Ten etap inwestycji wsparły władze województwa podlaskiego, przekazując Uniwersytetowi w Białymstoku dotację w wysokości 1,3 mln zł. W czwartek (1.10.2020 r.) rektor UwB prof. Robert Ciborowski oraz marszałek województwa Artur Kosicki podpisali umowę w tej sprawie.

Obserwatorium z Planatarium znajduje się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. Ostatni etap inwestycji to zakup i montaż wyposażenia obiektu. I właśnie na ten cel zostanie przeznaczona dotacja przekazana przez Województwo Podlaskie, w kwocie 1,3 mln zł. Całkowity koszt tego etapu będzie znany po zaplanowanym na połowę października rozstrzygnięciu przetargu na dostawę i montaż sprzętu.

- Obserwatorium to miejsce, które uzupełnia Wydział Fizyki jak i cały uniwersytet. Zakładamy, że będą z niego korzystać nie tylko studenci i pracownicy tego wydziału, ale także całej uczelni oraz mieszkańcy Białegostoku i regionu, a może i całej Polski. Będzie to bowiem wyjątkowe miejsce. Chciałbym serdecznie podziękować Panu Marszałkowi. To Obserwatorium z Planetarium nie powstałoby w takiej wersji, gdyby nie pomoc województwa. Oczywiście mieliśmy plany dotyczące wyposażenia, ale bardzo skromne. Dzięki Panu Marszałkowi i jego decyzji to wyposażenie będzie na poziomie europejskim. Będzie można patrzeć w gwiazdy z pełnym przekonaniem, że się je widzi – podkreślił rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

- Panie Rektorze nie ma za co dziękować. To inwestycja wyjątkowa, nie tylko dla uniwersytetu, ale także dla mieszkańców województwa podlaskiego, zarówno tych starszych jak i młodszych – mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

W czasie spotkania z rektorem, które odbyło się na terenie kampusu UwB, podkreślał, że wyposażenie w takim obiekcie jak Obserwatorium z Planetarium powinno być z najwyższej półki. Tak, by można było tutaj przeprowadzać badania i zadania związane z astronomią na najwyższym poziomie.

- Trzeba dążyć do tego, by województwo podlaskie i wszystko co się u nas znajduje, było najlepsze. Mamy wspólnie z uniwersytetem wiele planów. To nasza wizytówka, jedna z najlepszych w Polsce uczelni. Sam się tutaj uczyłem, otrzymałem bardzo duży bagaż wiedzy i doświadczeń, za co dziękuję wykładowcom i nauczycielom z tego uniwersytetu. Trzeba robić wszystko, by ta uczelnia rozwijała się jak najprężniej – dodaje marszałek Artur Kosicki.

W towarzystwie rektora i kanclerza UwB marszałek Kosicki zwiedził budynek Obserwatorium z Planetarium. Towarzyszyli im dziennikarze, bo przy okazji podpisania umowy została zorganizowana konferencja prasowa.

W czasie spotkania z marszałkiem rektor UwB prof. Robert Ciborowski przypomniał, że Obserwatorium z Planetarium to kolejny etap rozbudowy kampusu, który podnosi prestiż uniwersytetu i daje studentom możliwość studiowania na najwyższym, europejskim poziomie. - Ten etap nie będzie ostatnim - dodał rektor.

Opis Obserwatorium z Planetarium:
Wieża ma 6 kondygnacji. Drugą zajmie kameralne (32 miejsca) planetarium.
Tu najważniejszym elementem wyposażenia będzie nowoczesny system cyfrowej projekcji (typu fulldome), na półsferycznym ekranie. Umożliwi on generowanie obrazu 3D oraz 2D. W planetarium możliwa będzie projekcja zarówno gotowych prezentacji, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo” z wykorzystaniem własnych animacji bądź obrazów retransmitowanych z urządzeń znajdujących się w obserwatorium.

Obserwatorium będzie usytuowane na najwyższej kondygnacji przykrytej specjalną ruchomą i otwieraną kopułą. Znajdzie się tu m.in. duży teleskop zwierciadlany. Dobra lokalizacja obserwatorium i znaczne rozmiary głównego lustra teleskopu (60 cm) umożliwią wykonywanie zaawansowanych obserwacji dydaktycznych, a także obserwacji badawczych. Jak w każdym nowoczesnym obserwatorium teleskop i połączone z nim urządzenia, a także kopuła obserwatorium, będą sterowane za pośrednictwem komputera. Cyfrowe obrazy zarejestrowane przez system obserwacyjny będą archiwizowane na dyskach o dużej pojemności. 

W obiekcie znajdzie się także sprzęt, dzięki któremu można będzie prezentować na żywo bądź odtwarzać zarejestrowany wcześniej obraz tarczy Słońca tworzony przez lunetę o specjalnej konstrukcji. Dzięki niej widoczne staną się zjawiska niewidoczne przez standardowe teleskopy (np. protuberancje, granulacja).

Koszt budowy siedziby Obserwatorium z Planetarium wyniósł ponad 8,4 mln zł, z czego blisko 8 mln pochodziło ze sprzedaży obligacji Skarbu Państwa przekazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ministerialnej dotacji. Ponad 400 tys. – to środki własne uczelni.

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Zalewski - kanclerz UwB, prof. Robert Ciborowski - rektor UwB, Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego oraz mgr Andrzej Branicki z Wydziału Fizyki UwB.

Więcej zdjęć znajduje się w galerii.