Otwórzcie oczy, film nie jest tylko filmem! "Żubroffka" na UwB

Data wydarzenia 02-12-2016
7 grudnia rozpoczyna się w Białymstoku 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Najlepsze ze zgłoszonych do konkursu filmów można będzie obejrzeć w Białymstoku, m.in. na naszym uniwersytecie. Zapraszamy już pierwszego dnia, na pokaz otwierający festiwal - o godz. 12 w Uniweryteckim Centurm Kultury (na kampusie UwB) - pokaz zatytułowany "SK.doc.CZ (89’)".

Kuratorkami i gośćmi pokazu bedą Eva Pavlovicova i Sasa Gabrizova. Jak piszą organizatorzy, "Czechosłowacja już nie istnieje. To smutne, ale taka jest rzeczywistość. W tym zestawie zobaczymy krótkie filmy dokumentalne młodych reżyserów z Czech i Słowacji, którzy eksperymentują z rzeczywistością i skupiają się na filmie jako ruchomym obrazie. Film może też być instalacją czy fabułą zbudowaną według zasad dokumentu. Główną rolę może odgrywać amatorski film VHS z lat 90., laureat Oscara, trójwymiarowy przedmiot, dźwięki pustyni w środku Europy czy pocztówki pewnej kobiety. Otwórzcie oczy, film nie jest tylko filmem, prawda nie istnieje, a rzeczywistość zależy od punktu widzenia."

Program pokazu: Remebering’90, Barbora Berezňáková, Slovakia 2016, 25’; The Still Life of Věra/Pohledy na Věru Bechyňovou, Greta Stocklassová, Czechia 2015, 9’; The Sexual Struggle of Commodities/Sexuální boj komodit, Vilém Novák, Pavel Sterec, Czechia 2014, 7’; The Stop on Main Street/Odchod na korze, Peter Zákuťanský, Slovakia 2013, 22’; Sound from the Desert/Zvuk poušte, Janek Rous, Czechia 2015, 26’. 

Natomiast od 8 grudnia zapraszamy na pokazy na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB (duża aula, nowy budynek).
- 8 grudnia, godz. 12:00 - pokaz zestawu SHORT MESSAGE FROM ARMENIA (95’) - wstęp wolny. Kuratorzy i goście pokazu: Vahram Mkhitaryan i Diana Kardumyan
"Co przeciętny Polak wie o Armenii i Ormianach? Niewiele. Może to, że Ormianie są jedną z dziewięciu mniejszości w Polsce. Że to kraj daleki, choć nie aż tak, skoro był jedną z republik ZSSR. Wielu nie wie, czy to kraj chrześcijański czy muzułmański i w jakim języku się tam rozmawia. Ktoś może słyszał o Ludobójstwie Ormian, ale raczej nie powie, kto je popełnił, ktoś inny o wojnie w Górskim Karabachu, ale nie zna szczegółów. Mamy nadzieję, że prezentowany wybór ormiańskich filmów krótkometrażowych będzie małą próbą zbliżenia. Ich autorami są ludzie, którzy urodzili się w ZSSR, chodzili do szkoły już w niezależnym kraju, odczuli na sobie ślady wojny, siedzieli w zimnej klasie i odrabiali lekcje przy świecach, a kiedy postanowili robić filmy, musieli radzić sobie sami i pomagać sobie nawzajem. Nie jest to kino optymistyczne, brakuje w nim jaskrawych kolorów. To filmy swojego czasu, autentyczne w przeżycia, wręcz autobiograficzne. Takie jest dziś ormiańskie kino, ale jutro na pewno będzie lepiej."

Program: Short Message, Vardan Danielyan, 2013, 12’; Loading My Life, Haroutyun Shatyan, 2011, 35’; Under the Open Sky, Arman Yeritsyan, 2014, 39’; 
Autumn Sun, Diana Kardumyan, 2006, 8’. 

- 9 grudnia (piątek), godz. 12:00 - pokaz filmów WSCHÓD KOBIET – EASTERN WOMEN vol. II (84') i panel dyskusyjny WSCHÓD KOBIET – Kobiety i krótki metraż, wstęp wolny. Kuratorka i gość pokazu: Ela Wtulich

Ten specjalny wybór krótkometrażowych filmów zrealizowanych przez reżyserki z Europy Wschodniej gości na ŻUBROFFCE po raz drugi. Spektrum gatunków, stylów i wrażliwości prezentowanych przez jedne z najbardziej obiecujących młodych reżyserek z Europy Wschodniej, przekłada się na wielość i różnorodność filmowych bohaterek. To kobiety, które często idą pod prąd, mierząc się z różnymi wyzwaniami, takimi jak dojrzewanie, seksualność, macierzyństwo, samotność, czy starość. Bohaterki End of Puberty – bezpretensjonalnej opowieści o dojrzewaniu, to bliźniaczki, które odkrywają intymność i własną seksualność. Cztery dojrzałe aktorki demistyfikują uroki klimakterium w dokumentalnej komedii Melancholia. Valya (Fallen Leaves) to 40-latka poszukująca leku na swoją samotność. Raven Mother to z kolei animowana, ludowa opowieść o kobiecie, która mierzy się z siłami potężniejszymi od niej samej i stara się zaakceptować swój los. Jana, bohaterka Transition, nie czuje się dobrze w swojej skórze i pragnie odmienić swoje życie.
Po pokazie zapraszamy do udziału w spotkaniu poświęconym obecności kobiet w kinie, w którym wezmą udział reżyserki, producentki i znawczynie kina z tej części Europy. 

Program: End of Puberty/Kamaszkor vége, Fanni Szilágyi, Hungary 2015, 13’; Melancholia, Klara Kochańska, Poland 2016, 22’; Fallen Leaves/Lystapad, Masha Kondakova, Ukraine 2014, 20’; Raven Mother/Krkavčí matka, Noemi Valentiny, Slovakia 2015, 8’; Transition/Tranzicija, Milica Tomović, Serbia 2016, 21’.

Po pokazie zapraszamy na panel dyskusyjny, który moderować będzie Zofia Jaroszuk. Panelistki to autorki filmów: Klara Kochańska - reżyserka i scenarzystka, laureatka prestiżowej nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową, tzw. studenckiego Oscara za film Lokatorki; Masha Kondakova - ukraińska reżyserka, obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o kobietach walczących w szeregach ukraińskiej armii. Jej debiutancki film, Fallen Leaves, miał premierę na festiwalu w Locarno; Marta Lewandowska - producentka filmowa, ma na swoim koncie produkcję ponad 20 filmów krótkometrażowych. Wyprodukowany przez nią pełnometrażowy film The Saint (2016) odnosi sukcesy na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach; Fanni Szilágyi- węgierska reżyserka i operatorka filmowa, zrealizowała wiele filmów krótkometrażowych i wideoklipów. Jej film End of Puberty miał premierę na festiwalu w Toronto, a obecnie podróżuje po międzynarodowych festiwalach filmowych, gdzie zdobywa liczne nagrody. Milica Tomović - reżyserka, absolwentka Wydziału Sztuk Dramatycznych na Akademii Sztuk w Belgradzie. Jej film Transition miał premierę na festiwalu w Locarno oraz zdobył nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na festiwalu w Sarajewie.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – swoisty kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – zaczyna drugą dekadę swojego istnienia. Tegoroczna, 11. edycja imprezy odbędzie się od 7 do 11 grudnia. Festiwal po raz kolejny zagości z filmowymi pokazami w Białymstoku i ośmiu innych podlaskich miejscowościach. W tym roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 121 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Widzowie zobaczą także specjalne projekcje filmów krótkometrażowych z całego świata, m.in. z Iranu, Armenii, Kanady i Indii. Ogółem, w ciągu pięciu dni można będzie obejrzeć ponad 250 krótkometrażówek.

Międzynarodowe Jury oceni filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Inne Jury przyjrzy się filmom w nowym konkursie eksperymentów i video-artów (Na skraju), jurorami będą także dzieci (konkurs Kids) i trochę starsza publiczność (konkurs Music video). Już tradycyjnie widzowie przyznają też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra. Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. 

ŻUBROFFKA to przede wszystkim filmy, ale w programie znalazły się także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty. 

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białystok oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Współorganizator: Uniwersyteckie Centrum Kultury – Uniwersytet w Białymstoku