Pandemia Stories PL. Socjolodzy z UwB zapraszają do współpracy

Jak podczas pandemii wygląda nasz dzień? Jak wyglądają nasze relacje z innymi ludźmi? Chcą to zbadać naukowcy z Instytutu Socjologii UwB. Realizują projekt „Pandemia Stories PL”.

Jak mówią realizatorzy badań, dr Katarzyna Sztop-Rutkowska oraz dr Maciej Białous, sytuacja pandemii, kwarantanny jest wyjątkowa. W ich ocenie to naturalny społeczny eksperyment, mamy bowiem do czynienia z sytuacją nagłej, niespodziewanej i głębokiej zmiany społecznej.

- Jako socjologowie wiemy, że taka sytuacja jest ważnym wyzwaniem badawczym. W ciągu kilku dni od rozpoczęcia oficjalnego stanu zagrożenia epidemiologicznego rozpoczęliśmy więc projekt badań jakościowych. Zbieramy tzw. dokumenty osobiste czyli opowieści, zdjęcia, filmy, które  dokumentują zmiany zachodzące w życiu codziennym Polaków. Jest to badanie w nurcie socjologii humanistycznej, gdzie w indywidualnych historiach szuka się społecznych wzorów zachowań, konstruktów myślowych czy elementów kultury – wyjaśnia dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Socjologowie zachęcają do udziału w projekcie wszystkich, którzy chcieliby podzielić się informacjami o tym, jak wygląda ich życie w okresie pandemii.

- Z racji ograniczeń w przemieszczaniu się skupiliśmy się na badaniach w przestrzeni internetu, na profilu społecznościowym Facebook, ale chętni mogą nam wysyłać opowieści w sposób bardziej anonimowy, na mejla pandemiastories@gmail.com – dodaje dr Maciej Białous. – Aby lepiej ustrukturyzować wypowiedzi, co ułatwi nam później analizę, przygotowaliśmy dla naszych badanych listę pytań.

Znalazło się na niej 7 pozycji:
1. Jak wygląda teraz mój dzień? #dzień
2. Jak teraz pracuję? #praca
3. Jak wyglądają moje kontakty z dalszą rodziną i znajomymi? #kontakty
4. Jak wyglądają moje relacje z osobami, z którymi obecnie mieszkam? #dom
5. Jak robię teraz zakupy? #zakupy
6. Jak spędzam czas wolny? #czas wolny
7. Czym dla mnie jest czas pandemii? #pandemia

W badania zaangażowany jest Instytut Socjologii UwB, a także Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych "SocLab". Realizatorzy projektu nawiązali już współpracę naukową z zespołem socjologów pod kierownictwem prof. Marka Krajewskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak informują, mają zamiar wspólnie zaprojektować dalsze badania.