WYDZIAŁY

Prof. Jerzy Nikitorowicz z nagrodą Marszałka

Prof. Jerzy Nikitorowicz z Uniwersytetu w Białymstoku znalazł się w gronie laureatów tegorocznej nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Uroczysta gala odbyła się wczoraj (11.10.2018) wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

Prof. Jerzy Nikitorowicz jest pedagogiem, profesorem nauk humanistycznych, twórcą Katedry Edukacji Międzykulturowej na Uniwersytecie w Białymstoku i byłym rektorem uczelni. Kapituła Konkursu przyznała mu nagrodę za różnorodność podejmowanych działań i inicjatyw na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania zróżnicowanych kulturowo społeczeństw.

Istotą jest, że każdy człowiek w swoim życiu doświadcza przyjemności; które są szczególnie ważne, o ile są niespodziewane. Ja od 40 lat na Uniwersytecie w Białymstoku próbuję realizować co najważniejsze. Kultury zachodnioeuropejskie dlatego dzisiaj przeżywają swoje dramaty, bo wydaje mi się, że chyba nie ma tam dobrej edukacji, albo nie ma odpowiedniej polityki – mówił odbierając wyróżnienie prof. Jerzy Nikitorowicz. - A to, co jest w życiu najważniejsze to przyjaźń, ale najważniejsze jest towarzystwo. I to w jakim towarzystwie się dzisiaj znalazłem zawdzięczam marszałkom, kapitule, ale w ogóle zawdzięczam wszystkim tym, z którymi pracuję. Bo to jest to towarzystwo, które dawało szansę. Bez przerwy inicjowaliśmy, czy jak to określiła Hanna Arendt „stawaliśmy w wietrze myśli”, próbowaliśmy coś czynić z przekonaniem, że to ma wartość. Taką platońską sztukę rozmowy prowadziliśmy, żeby zrozumieć siebie, szanować siebie. A jak się szanuje siebie to wcześniej czy później inni to zauważą i wcześniej czy później szacunkiem nas obdarzą.

Podczas XIX gali wręczenia nagród Marszałka w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury uhonorowanych zostało łącznie sześć wybitnych osobistości świata kultury i życia społecznego. Oprócz prof. Nikitorowicza nagrody otrzymali: Tomasz Wiśniewski - niestrudzony badacz naszej regionalnej historii; Stanisława Ewa Skowysz-Mucha - artystka ludowa podtrzymująca najlepsze tradycje swoich przodków; prof. Jerzy Nikitorowicz, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku i badacz podlaskiej wielokulturowości; Wojciech Adam Szroeder – niezwykły pedagog i twórca Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego; Stanisław Wiesław Dąbrowski, który przez 42 lata prowadził z wielkim sukcesem „Kurpie Zielone” oraz Szymon Hołownia, znany pisarz, dziennikarz, osobowość telewizyjna i społecznik.

Źródło – Wrota Podlasia
Fot. - Wrota Podlasia
Więcej informacji: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura/kultura_sztuka/xix-gala-wreczenia-nagrod-marszalka-w-dziedzinie-tworczosci-artystycznej-upowszechniania-i-ochrony-kultury.html