Promocja książki "Maksymiuk"

Data wydarzenia 22-06-2017

Obchody 20-lecia UwB rozpoczęły się promocją książki „Maksymiuk”, w której uczestniczył jej bohater.

Na promocję, która miała miejsce w środę (21.06) w auli Wydziału Ekonomii i Zarządzania przyszło ponad 100 osób. W tym wielu przyjaciół Mistrza, z którymi się serdecznie witał. O książce opowiadali jej autorzy: Anna Grzejewska, Ewa Piasecka i Paweł Piasecki. Czytali też krótkie jej fragmenty. Spotkanie powadziła Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, nakładem którego ukazała się publikacja. Zaczęła od tego, że dokonania Jerzego Maksymiuka należałoby zakwalifikować do kategorii dziedzictwa narodowego RP. Ale to Maestro, jak zwykle, grał pierwsze skrzypce. Opowiedział zebranym m.in. o swojej edukacyjnej misji. Dość dosadnie wyraził się o muzyce elektronicznej, która „obłazi” nas dzisiaj ze wszystkich stron od rana do wieczora, „co dla muzyka jest istną torturą”:

-  To nie jest muzyka, to są dźwięki, do których rusza się ręką czy nogą. Będę z tym walczył – wyznał. – Najpierw niech młodzież posłucha Bacha albo chociaż niech rodzice zaśpiewają  czy zagrają dziecku „Wlazł kotek na płotek” – i obiecał, że podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UwB wykona ten popularny utwór. – Wtedy młode pokolenie zostanie uratowane.

22 czerwca podczas uroczystego posiedzenia Senatu UwB, Jerzy Maksymiuk odbierze tytuł doktora honoris causa uczelni. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej. 

- Od jutra trzeba będzie do mnie, chłopaka z Bojar, mówić „panie doktorze” – żartował Maestro, ale wyznał też, że jest to dla niego bardzo wzruszający moment.   

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania autorskiego z Jerzym Maksymiukiem: http://www.uwb.edu.pl/2017-06-21-spotkanie-autorskie-z-maestro-jerzym-maksymiukiem