„Śmierć” Anny Markowej. Spotkanie na UwB

Data wydarzenia 13-03-2017

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku oraz stowarzyszenie Schola Humana zapraszają na spotkanie z ostatnią książką Anny Markowej "Śmierć". Książkę przedstawi dr hab. Dariusz Kulesza, prof. UwB. 

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 16 marca 2017 r., o godz. 18.00 w siedzibie Wydziału Filologicznego UwB (Plac Uniwersytecki 1, sala 47).

Anna Zofia Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 r. w Lublinie - zmarła 18 sierpnia 2008 r. w Białymstoku. Ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie studiów była redaktorem pisma studenckiego KUL-u „W młodych oczach”. W roku 1956 rozpoczęła pracę w redakcji miesięcznika „Kamena”, a następnie w lubelskiej rozgłośni Polskiego Radia. Od 1959 roku mieszkała w Opolu, gdzie pracowała jako redaktor w radiowej redakcji literackiej. W 1976 roku przeniosła się do Białegostoku i podjęła pracę w tutejszej rozgłośni Polskiego Radia. Anna Markowa jest autorką wielu słuchowisk, reportaży i felietonów radiowych. Wydała pięć powieści, tomy opowiadań, zbiory felietonów i tomiki poetyckie. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury.

Od kilku lat Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku organizuje konkursy literackie jej imienia. Termin zgłoszeń w tegorocznej edycji upływa z końcem marca.