Uniwersytet w Białymstoku na 11. miejscu wśród polskich uniwersytetów

Największa podlaska uczelnia awansowała w zestawieniu uniwersytetów w najnowszym rankingu wydawnictwa PERSPEKTYWY - zajęła 11. miejsce na 21 uczelni. To o jedno oczko wyżej niż w 2020 roku. W rankingu wszystkich uczelni akademickich Uniwersytet w Białymstoku uplasował się na 38. pozycji. Wyprzedził takie uczelnie jak Uniwersytet Szczeciński, czy Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

Ranking Szkół Wyższych wydawnictwa PERSPEKTYWY został opublikowany już po raz 22. Zestawienie uczelni publicznych i niepublicznych powstało na podstawie 27 szczegółowych wskaźników, które zostały zgrupowane w takie kryteria jak prestiż, efektywność naukowa, potencjał naukowy, warunki kształcenia, czy umiędzynarodowienie.

Najlepiej Uniwersytet w Białymstoku wypadł pod względem efektywności naukowej – zajmuje 15. miejsce wśród 96 ocenionych uczelni akademickich w Polsce. Zaważyły na tym szczególnie wskaźniki dotyczące jakości publikacji naukowych, mierzonej miejscem ich opublikowania i cytowaniami.

- Bardzo cieszy mnie nasza dobra pozycja wśród uniwersytetów. To właśnie porównanie z tymi uczelniami jest dla nas najbardziej miarodajne. Odnotowaliśmy w tej grupie lekki awans i na tle innych regionalnych uniwersytetów podobnej wielkości wypadamy naprawdę dobrze, a przecież jesteśmy jeszcze uczelnią młodą. Jednak szczególną dumą napawa mnie ocena publikacji naukowych autorstwa naszych badaczy. Pod względem liczby cytowań zajmujemy 2. miejsce w Polsce! Znaleźliśmy się także w czołówce, a dokładnie na 4. miejscu, wskaźnika Top 10, który określa w jakim stopniu publikacje uczelni są obecne w 10% najczęściej cytowanych czasopism na świecie. To potwierdza, że nasi naukowcy prowadzą przełomowe badania, bo właśnie takie: nowe, odkrywcze, ważne dla rozwoju nauki wyniki badań są cytowane przez innych autorów - komentuje prof. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

W porównaniu z poprzednim rokiem największa podlaska uczelnia odnotowała też awans w takich grupach kryteriów, jak prestiż i potencjał naukowy.

Ranking Perspektyw to także zestawienie kierunki studiów. Tu znakomicie wypadła fizyka – w rankingu tego kierunku Uniwersytet w Białymstoku zajął 3. miejsce. W pierwszych dziesiątkach znalazły się też takie kierunki UwB, jak filologie obce, historia i informatyka.


Pełny ranking znajduje się na stronie: ranking.perspektywy.pl.


Warto przypomnieć, że Uniwersytet w Białymstoku w ostatnim czasie odnosi też sukcesy w rankingach światowych. Jako jedna z 19 polskich uczelni znalazł się wśród najlepszych na świecie w najnowszej edycji QS World University Rankings 2022. Największa podlaska uczelnia została w tym zestawieniu uwzględniona po raz pierwszy i jest jedyną z województwa podlaskiego.

Pod koniec maja ukazał się inny ważny światowy ranking uczelni - Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). W nim także UwB został po raz pierwszy odnotowany i również jako jedyna podlaska uczelnia. W rankingu GRAS znalazło się łącznie 25 polskich uczelni.