UwB na największej plenerowej imprezie naukowej w Europie

Data wydarzenia 02-06-2017

Jak zwykle kolorowo i widowiskowo będzie na stoisku Uniwersytetu w Białymstoku podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Największa białostocka uczelnia zaprezentuje się na nim po raz piąty. Impreza odbędzie się 3 czerwca 2017 r. (sobota) na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Hasło 21. edycji Pikniku Naukowego to „Ziemia”. Na stoisku UwB będzie można przyjrzeć się naszej planecie okiem chemika, matematyka, biologa, a nawet prawnika.

Chemicy przygotowali efektowne pokazy i warsztaty dotyczące wulkanów i gejzerów. Będą imitacje wulkanicznych wybuchów, demonstracja siły i energii uwalnianego w ich trakcie dwutlenku węgla, zabulgoczą i zaparują gejzery – wykonane domowym sposobem i, co ważne, najzupełniej bezpiecznie.

Geometrycznie spojrzą na Ziemię matematycy, którzy zaproszą gości pikniku do udziału w konkursach i eksperymentach, m.in. z wykorzystaniem globusów. Udowodnią, że geografia i matematyka w sprawach Ziemi idą w parze. 

Z kolei biolodzy wspólnie z prawnikami zademonstrują, jakie ślady przestępcy zostawiają na ziemi pod stopami, a jakie ślady z powierzchni planety zabierają ze sobą... na podeszwie butów. Widzowie będą mogli wcielić się w rolę wnikliwych detektywów. 

Stoisko Uniwersytetu w Białymstoku przygotowali wspólnie studenci i pracownicy trzech wydziałów uczelni: biologiczno-chemicznego, prawa oraz matematyki i informatyki. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, przy organizacji festiwalowych atrakcji uczelnia współpracuje z Uniwersytetem w Budapeszcie oraz Węgierskim Instytutem Kultury. Koordynatorem stoiska jest dr Anna Rybak.

Piknik Naukowy organizują Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Jak można przeczytać na stronie organizatorów - jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Rokrocznie gromadzi ponad stutysięczną publiczność.

Więcej informacji: http://www.pikniknaukowy.pl/artykul/844485,O_Pikniku