UwB piknikuje, ale naukowo

Data wydarzenia 05-06-2017

Warszawski Piknik Naukowy uznawany jest za największą imprezę popularyzującą naukę w Europie. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowanych zostało ponad 1000 nukowych atrakcji. Przygotowało je 205 instytucji z kraju i z zagranicy, w tym jedna z Białegostoku – UwB.

W Warszawie Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wygrał z wieloma innymi imprezami, przegotowanymi w pierwszy czerwcowy weekend w stolicy. Na stadion narodowy na 21. przyszło około sto tysięcy zwiedzających. Do nauki garnęły się całe rodziny: byli więc i seniorzy i kilkuletnie dzieci.

Uniwersytet w Białymstoku także przygotował familijne imprezy. Temat tegorocznego pikniku dotyczył Ziemi. Matematycy, pod kierunkiem dr Anny Rybak, uczelnianego koordynatora imprezy, wyliczali łagodne krzywizny naszego globu, ucząc jednocześnie starszych i młodszych geometrii sferycznej. Chemicy czarowali wybuchami, gejzerami i wulkanami, wśród dzieci wywołując zadziwienie tym, ile gwałtownych reakcji chemicznych zachodzi przy zastosowaniu zwykłej sody oczyszczonej. Prawnicy z biologami badali ślady jakie zostawiamy na ziemi. Goście odwiedzający ich stanowisko mogli zrobić gipsowe odlewy odcisków swoich butów, rozpoznać jakie  ślady pozostawiają na piachu zwierzęta i różne środki transportu.

Stosika Uniwersytetu w Białymstoku cieszyły się ogromną popularnością. Chemicy jeszcze na 10 minut przed zamknięciem stadionu, otoczeni byli tłumem obserwującym wybuch ostatniego tego dnia wulkanu w Warszawie.