Wybierz się z nami w podróż na Madagaskar

Data wydarzenia 16-11-2016

Na Madagaskarze wszystko jest inne. Większe? Rzep madagaskarski ma średnicę  ok. 7 cm, a żeby go odczepić od swojego ubrania, trzeba poprosić o pomoc drugą osobę. Malutkie w Polsce wije tam osiągają długość kilkunastu centymetrów. Strąk liany ma jakieś pół metra długości, a nasiona liany przypominają duże polskie kasztany. A co dopiero owoc baobabu!

Wszystko to można zobaczyć na własne oczy, nie ruszając się z Białegostoku. Nowa wystawa czasowa, otwarta właśnie w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, zabiera nas w podróż na tajemniczy Madagaskar.

Galeria zdjęć z wystawy: tutaj

Wystawę przygotowano ze zbiorów UCP oraz Towarzystwa Geologicznego z Warszawy. Wernisaż odbył się we wtorek, 15 listopada. Rektora UwB dr hab. Roberta Ciborowskiego reprezentowała prof. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki.

Kiedy zwiedzamy wystawę z Wiesławem Mikuckim, kierownikiem Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego,  każdy prezentowany przedmiot nabiera specjalnego znaczenia. Potężny labradoryt mieni się w zależności od kąta padania światła. Szafiry i rubiny, jeszcze niewydobyte ze skały, stają się przyczynkiem do opowieści o madagaskarskich kopalniach. Z powodu kamieni szlachetnych i wydobywanego tam również złota, Madagaskar to bardzo bogate miejsce na Ziemi – a jednak ludzie żyją tam bardzo ubogo, co również można zobaczyć na zdjęciach prezentowanych na wystawie.

Choć zbiory mieszczą się na jednej sali, naprawdę jest co oglądać - przepiękne jaspisy orbikularne, muszle, naturalne serca z kwarcu. Są przedmioty wytarzane przez mieszkańców Madagaskaru, są też typowe madagaskarskie pamiątki. A wszystko przy dźwiękach prawdziwego lasu deszczowego…    

Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2017 r. Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze otwarte jest od poniedziałku do soboty; w dni powszednie w godzinach 9.00 - 15.00, a w soboty od 10.00 do 14.00. Wstęp bezpłatny.