Wykład i naukowy piknik. Obchody Roku Mieczysława Wolfkego na Wydziale Fizyki UwB

Data wydarzenia 11-10-2022

Będzie można posłuchać wykładu o pionierze fizyki technicznej w Polsce oraz wziąć udział w naukowych eksperymentach. Tak we wtorek, 11 października 2022 r., będą wyglądały obchody Roku Mieczysława Wolfkego na Wydziale Fizyki UwB. Największa podlaska uczelnia przygotowała je we współpracy z Politechniką Warszawską. 

Najpierw, o godzinie 14.15, organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na wykład poświęcony życiu i dokonaniom tego znakomitego polskiego fizyka. Prelekcja będzie dostępna online, a wygłosi ją dr Krzysztof Petelczyc z Wydziału Fizyki PW – współautor biografii Wolfkego. Jak przypomina, Mieczysław Wolfke (urodzony w 1883 roku) już od dzieciństwa spędzonego w Częstochowie był znany z zamiłowania do fizyki, eksperymentowania i budowy wynalazków.

„W dorosłym życiu nie porzucił tej pasji formułując m.in. zasady leżące u podstaw holografii oraz metody na zestalenie helu. M. Wolfke był fizykiem, o którym pisano, że trzykrotnie zasłużył na Nagrodę Nobla. Zapraszam na pasjonującą podróż przez życie tego niezwykłego polskiego fizyka, który znał się z Einsteinem, de Brogliem i Piccardem oraz dyskutował z wieloma czołowymi fizykami przełomu XIX i XX wieku. W 1932 roku na Zjeździe Fizyków Polskich zaproponował kształcenie i prowadzenie badań w kierunku fizyki technicznej. Sam w swojej pracy naukowej i społecznej był wierny tej idei, a jego przesłanie jest aktualne do dzisiaj” – pisze dr Petelczyc w zapowiedzi swojego wystąpienia.

Po wykładzie, w auli 2011 Wydziału Fizyki UwB odbędzie się naukowy piknik dla starszych i młodszych miłośników fizyki. Studenci i doktoranci z Politechniki Warszawskiej i z Uniwersytetu w Białymstoku zaprezentują odtworzone urządzenie odbiorcze telewizji mechanicznej inspirowane patentem M. Wolfkego z 1899 roku. Pokażą także, jak bawić się fizyką i inspirować nią nawet najmłodsze pokolenie. Uczestnicy pikniku zobaczą pokazy z holografii i z optyki dyfrakcyjnej (której Wolfke poświęcił doktorat), w tym na obiektach magnetycznych, których badania są specjalnością białostockich fizyków. W programie są też eksperymenty z fizyki niskich temperatur, z którą Mieczysław Wolfke związał swoje osiągnięcia po powrocie do wolnej Polski.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, piknik naukowy odbędzie się w trzech turach: o godz. 15:00, 16:00 i 17:00. Chętni proszeni są o dokonanie rezerwacji: maile o tytule „Piknik naukowy” należy wysyłać na adres fizyka@uwb.edu.pl, wskazując wybraną godzinę i liczbę osób. O udziale w pikniku decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Link do wykładu: https://uwb.edu.pl/wolfke-wyklad-online