Wystarczy kartka i długopis, by pomóc człowiekowi!

Data wydarzenia 08-12-2016

Maraton Pisania Listów Amnesty International to akcja, która odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku pisaliśmy listy przez trzy dni, 6-8 grudnia. W Maraton zaangażowały się trzy wydziały Uniwersytetu w Białymstoku: Prawa, Pedagogiki i Psychologii oraz Historyczno-Socjologiczny.

- Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki - mówi Przemysław Brzozowski, członek władz Parlamentu Studentów UwB i współorganizator akcji.

Galeria zdjęć z Maratonu Pisania Listów: tutaj

W tym roku listy są pisane w obronie jedenastu bohaterów - m.in. nauczyciela z Indonezji torturowanego i uwięzionego za pokazanie flagi oznaczającej odrębność jednego z regionów, Shawkana z Egiptu, który został uwięziony za wykonywanie swojej pracy, a także Zeynab Jalian z Iranu, której odebrano wolność, a teraz zabiera się jej wzrok.

- Maraton uświadomił mi, jak wielkie tragedie ludzkie dzieją się na całym świecie. Otworzył mi oczy na krzywdę innych ludzi – mówi Sylwia, studentka III roku prawa. - Piszę listy, gdyż ta świadomość nie pozwala mi pozostać obojętną na losy cierpiących

W akcję włączyły się setki osób. Listy pisali nie tylko studenci, ale także pracownicy naukowi i administracyjni. Do akcji przyłączyli się również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, którzy w tych dniach odwiedzili Wydział Prawa UwB.

- Z jednej strony akcja Amnesty International ma już swoją tradycję, dobrze rozumianą renomę i wiarygodność. Z drugiej-  uczestnicząc w akcji każdy człowiek z osobna odnotowuje własne pozytywne przeżycie. Wyzwala w sobie altruizm, solidarność międzyludzką i wrażliwość na krzywdę. W dzisiejszych czasach to szczególnie ważne, by takie sposobności wykorzystywać dla kształtowania postaw młodzieży, która krok po kroku, chcemy czy nie chcemy, przejmie stery państwa, społeczeństwa, życia. Im młodzież będzie lepsza, tym będzie lepiej - zauważa dr hab.  Maciej Perkowski, prof. UwB, prodziekan Wydziału Prawa oraz kierownik Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego.

Jak podaje  Amnesty International - co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Dzięki zeszłorocznej akcji doprowadzono m.in. do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA.