ZNAKI REALNOŚCI. Wystawa fotografii Andrzeja Kisielewskiego na UwB

Data wydarzenia 04-12-2018

6 grudnia (czwartek) o godzinie 17.00. w Galerii Nowe Skrzydło na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB odbędzie się otwarcie wystawy ZNAKI REALNOŚCI.

Wystawa jest prezentacją fotografii autorstwa prof. UwB Andrzeja Kisielewskiego, powstałych podczas dokumentowania wiosną 2018 roku pozostałości kultur indiańskich w Stanach Zjednoczonych – w rejonie nazywanym Four Corners obejmującym stany Nowy Meksyk, Kolorado i Arizona. Są one świadectwem podróży śladami Aby’ego Warburga, historyka sztuki, uważanego za prekursora współczesnej nauki o obrazie pojmowanej jako Kulturwissenschaft, jak również pioniera badań interdyscyplinarnych. Fotografie przedstawiają świadectwa dwóch opozycyjnych wobec siebie realności. Jedną tworzyły kultury indiańskie, których wyznacznikami są ruiny budowli wznoszonych w skalnych szczelinach olbrzymich kanionów i na płaskich jak stoły szczytach gór, nazywanych mesas, a także ryty naskalne; można je postrzegać jako świadectwa trwania kulturowego od co najmniej trzydziestu tysięcy lat. Drugą realność tworzy nowoczesna cywilizacja techniczna, której wymownym wyznacznikiem jest historyczna Route 66 – legendarna szosa łącząca część wschodnią Stanów Zjednoczonych z jej częścią zachodnią – z przydrożnymi motelami, barami, stacjami benzynowymi, reklamami i wrakami samochodów.

Po otwarciu, o godz. 17.30, w sali C02 (na parterze) odbędzie się wykład autora wystawy, zatytułowany „Aby Warburg, historia sztuki i świat Indian Pueblo”.

Andrzej Kisielewski jest historykiem sztuki, profesorem Uniwersytetu w Białymstoku, pracownikiem Międzywydziałowego Instytutu Kulturoznawstwa i Sztuki UwB.

Ekspozycję na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku można będzie oglądać do końca stycznia 2019 r.