Jesteś humanistą, a może wolisz nauki przyrodnicze i ścisłe albo społeczne? Na UwB znajdziesz swoje studia! Do wyboru jest ponad 30 kierunków. Studia I stopnia trwają trzy lata (sześć semestrów) i kończą się tytułem licencjata. A potem studiować możesz dalej.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując biologię, zdobędziesz wszechstronne wykształcenie przyrodnicze oraz wiedzę o najbardziej aktualnych i najważniejszych metodach badawczych stosowanych w naukach biologicznych wraz z możliwością ich zastosowania w praktyce. Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego pozwolą na efektywniejsze opanowanie metod in vitro, in vivo oraz in silico na poziomie genów, komórek roślinnych i zwierzęcych, organizmów i ekosystemu. Nabędziesz umiejętności samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego, doboru technik przydatnych do wykonywania badań ekologicznych, mikrobiologicznych, środowiskowych, waloryzacji przyrodniczej i monitoringu środowiska. Nauczysz się przeprowadzać testy diagnostyczne wykorzystywane w laboratoriach badających żywność, leki, próbki środowiskowe oraz wykonywać analizy mikrobiologiczne.
Zdobyte doświadczenie na kierunku biologia będzie pomocne w przyszłej pracy zawodowej np. w laboratoriach, parkach narodowych, krajobrazowych, szkołach, urzędach różnego szczebla czy w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Nowoczesny program studiów pierwszego stopnia na kierunku biologia na Wydziale Biologii UwB został przygotowany z myślą o Tobie, dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu POWR 3.5 „Nowoczesny Uniwersytet szansą na rozwój przyszłych kadr regionu".
Absolwenci BIOLOGII pracują m.in. w:
- branży biotechnologicznej, badawczo-rozwojowej oraz w placówkach naukowych, laboratoriach diagnostycznych, medycznych i kryminalistycznych,
- instytucjach ochrony środowiska np. w parkach narodowych i krajobrazowych oraz urzędach administracji państwowej,
- organizacjach pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą ochroną przyrody,
- szkołach, jako nauczyciele biologii i przyrody.
-
Międzywydziałowe studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując ekobiznes, nabędziesz umiejętności łączenia zagadnień związanych z ekonomią, zarządzaniem oraz gospodarowaniem środowiskiem przyrodniczym. Zrozumiesz rolę i znaczenie środowiska w różnych formach aktywności gospodarczej. Zostaniesz przygotowany do prowadzenia własnej działalności biznesowej w oparciu o założenia „zielonej gospodarki” lub podjęcia pracy w branżach związanych z gospodarowaniem i ochroną środowiska. Poznasz zasady zrównoważonego rozwoju i będziesz potrafił je zastosować w praktyce.
Czym możesz się zajmować po EKOBIZNESIE?
- możesz prowadzić własną działalność gospodarczą bazującą na wykorzystaniu potencjału przyrodniczego oraz innowacyjnych technologii środowiskowych, szczególnie w zakresie produkcji żywności, wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- możesz prowadzić działalność konsultingową w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, monitoringu środowiska, analizy rynków, towarów i usług środowiskowych oraz analizy ryzyka ekonomiczno-ekologicznego,
- możesz podjąć pracę w przedsiębiorstwach jako specjalista w zakresie systemów zarządzania środowiskiem,
- możesz podjąć pracę w urzędach administracji państwowej i samorządowej.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując na kierunku mikrobiologia, zdobędziesz wszechstronną wiedzę w zakresie wirusologii, biologii bakterii, immunologii i biochemii oraz protozoologii. Dzięki różnorodnym zajęciom odbywającym się w świetnie wyposażonym kampusie UwB, nauczysz się korzystać z nowoczesnej aparatury badawczej, co stanowi podstawę pracy współczesnego mikrobiologa. Dowiesz się, w jaki sposób prowadzić badania naukowe na różnych poziomach organizacji życia, a jednocześnie nabędziesz liczne umiejętności praktyczne potrzebne w późniejszej pracy zawodowej. Opanujesz metody identyfikacji mikroorganizmów za pomocą różnorodnych technik. Poznasz szeroki wachlarz metod laboratoryjnych z zakresu biologii molekularnej, biotechnologii i diagnostyki mikrobiologicznej. Dowiesz się także, w jaki sposób prowadzić hodowle komórkowe oraz prowadzić analizy laboratoryjne wód, gleby, powietrza oraz żywności.
Będąc absolwentem MIKROBIOLOGII, możesz pracować m.in. w:
- laboratoriach prowadzących analizy mikrobiologiczne i biochemiczne produktów spożywczych,
- laboratoriach przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego
- instytucjach zajmujących się ochroną i mikrobiologicznym monitoringiem środowiska
- instytucjach ochrony środowiska oraz urzędach administracji państwowej
- placówkach zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem publicznym oraz bezpieczeństwem epidemiologicznym
- laboratoriach naukowych, a także laboratoriach diagnostycznych oraz kryminalistycznychBędąc absolwentem kierunku mikrobiologia, możesz także podejmować własne inicjatywy gospodarcze w zakresie rolnictwa, produkcji zdrowej żywności i wykorzystania procesów mikrobiologicznych na skalę przemysłową.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Chemia to studia w dużej mierze praktyczne. Zajęcia laboratoryjne gwarantują zdobycie umiejętności wysoko cenionych na rynku pracy. Absolwenci kierunku chemia uzyskują ogólne wykształcenie w zakresie nauk ścisłych. Posiadając solidną wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu chemii oraz rozwiniętą w czasie studiów umiejętność samokształcenia, mogą łatwo dostosować się do wymagań rynku pracy. Oferowane przedmioty do wyboru pozwalają na poznanie niektórych zagadnień analizy chemicznej związanych z diagnostyką laboratoryjną oraz projektowaniem i syntezą leków, technik i metod analitycznych, stosowanych we współczesnej chemii oraz zagadnieniami analizy fizykochemicznej nowoczesnych materiałów oraz produktów żywnościowych.
Gdzie możesz pracować po CHEMII?
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych (laboratoria, działy rozwoju, produkcji, kontroli jakości itp.),
- w państwowych organach kontrolnych takich jak Sanepid, PIH, WIOŚ,
- w firmach farmaceutycznych, medycznych lub kosmetycznych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując kierunek jakość i bezpieczeństwo środowiska, będziesz miał możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy dotyczącej procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych zachodzących w środowisku przyrodniczym. Poznasz nowoczesne metody monitoringu środowiska, zwracając szczególną uwagę na czynniki chemiczne, a także uzyskasz wiedzę o niekonwencjonalnych źródłach energii przyjaznych środowisku.
Zajęcia odbywają się w znakomicie wyposażonych laboratoriach kampusu UwB oraz w terenie przygotowując w ten sposób do praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności.
Gdzie możesz pracować po kierunku JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃTWO ŚRODOWISKA?
- w instytucjach ochrony środowiska np. w urzędach administracji państwowej,
- w specjalistycznych laboratoriach instytucji monitorujących i nadzorujących stan środowiska (np. WIOŚ, Sanepid, IMGW, RDOŚ),
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zakładach zajmujących się zagospodarowaniem odpadów,
- w firmach wykonujących ekspertyzy środowiskowe oraz promujących walory przyrodnicze w ramach własnej działalności gospodarczej,
- w organizacjach pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą ochroną środowiska.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- logistyka w biznesie,
- przedsiębiorczość i innowacje,
- rachunkowość i finanse przedsiębiorstw.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując ekonomię, zdobędziesz wiedzę o zasadach funkcjonowania gospodarki, będziesz analizować procesy gospodarcze z punktu widzenia gospodarki narodowej i globalnej. Studia te przygotują Cię do podjęcia pracy w branżach związanych z finansami, podatkami, ubezpieczeniami itp. Poznasz zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz nabędziesz umiejętności ich praktycznego zastosowania. Zdobędziesz umiejętności łączenia teorii z praktyką gospodarczą. Prowadzone zajęcia pomogą wykształcić w Tobie postawę przedsiębiorczą, która procentować będzie w rozwoju przyszłej kariery zawodowej. Jako absolwent ekonomii będziesz również doskonale przygotowany do podjęcia wyzwań, jakie stawia współczesny rynek pracy i zdobędziesz praktyczne umiejętności cenione przez pracodawców.
Czym możesz się zajmować po EKONOMII?
Możesz założyć i prowadzić własną firmę. Nawet już podczas studiów!
Możliwości znalezienia zatrudnienia po kierunku ekonomia jest wiele, są to przykładowo:
- instytucje otoczenia biznesu, np. parki naukowo- technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości,
- banki i inne instytucje finansowe, biura rachunkowe i doradztwa podatkowego,
- instytucje rządowe i samorządowe, np. urząd miasta, urząd wojewódzki, urząd marszałkowski, urząd pracy.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- sektor prywatny,
- sektor publiczny.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując na kierunku ekonomiczno-prawnym, zdobędziesz umiejętność łączenia wiedzy i kompetencji z zakresu ekonomii oraz prawa, a także finansów i nauki o administracji. W zależności od wybranej ścieżki kształcenia, studia przygotują Cię do funkcjonowania w sektorze publicznym lub w sektorze prywatnym. Unikatowe efekty kształcenia pozwolą Ci stać się specjalistą doskonale znającym istotę zjawisk z pogranicza ekonomii i prawa. Posiądziesz umiejętność analizy i interpretacji uregulowań prawnych wpływających na sytuację przedsiębiorstwa. Zdobędziesz wszechstronne przygotowanie do projektowania oraz realizacji działań w wymiarze społecznym i gospodarczym.
Czym możesz się zajmować po kierunku EKONOMICZNO-PRAWNYM?
Absolwentów kierunku ekonomiczno-prawnego możesz spotkać w:
- urzędach skarbowych, urzędach celno-skarbowych, izbach administracji skarbowej,
- instytucjach administracji rządowej (urzędy wojewódzkie, ministerstwa),
- instytucjach samorządowych (urzędy marszałkowskie, starostwa powiatowe, urzędy miejskie, urzędy gmin),
- sektorze bankowym i instytucjach ubezpieczeniowych,
- przedsiębiorstwach - jako ekspertów ds. prawnych, podatkowych, finansowych i kadrowych,
- biurach rachunkowych oraz biurach doradztwa podatkowego,
- kancelariach radcowskich,
- firmach consultingowych,
- organizacjach międzynarodowych,
- organizacjach pozarządowych,
- we własnych działalnościach gospodarczych w branży finansowej, usługowej, handlowej itp.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- handel międzynarodowy.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując MSG, zdobędziesz wiedzę z zakresu funkcjonowania współczesnej gospodarki światowej oraz różnych relacji między jej poszczególnymi podmiotami. Zrozumiesz rolę i zależności w obszarze handlu zagranicznego, rozliczeń międzynarodowych, kursów walutowych, międzynarodowych przepływów kapitału, technologii, migracji międzynarodowych, integracji gospodarczej. Zajęcia będą prowadzone zarówno przez pracowników naukowych, będących specjalistami w konkretnych zagadnieniach, jak również praktyków gospodarczych.
Gdzie możesz pracować po MSG?
Nasi absolwenci:
- pracują w rożnego typu przedsiębiorstwach uczestniczących w obrocie międzynarodowym, jednostkach administracji państwowej, związanych z handlem zagranicznym, instytucjach krajowych i międzynarodowych,
- są specjalistami z zakresu handlu zagranicznego, spedycji międzynarodowej, obsługi celnej,
- dysponują wiedzą, która pozwala na podjęcie pracy w ośrodkach badawczych i eksperckich, zajmujących się relacjami na forum międzynarodowym, w dyplomacji lub środkach masowego przekazu.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Możesz uczęszczać na zajęcia proponowane w następujących blokach zajęć fakultatywnych:
- dziennikarstwo cyfrowe,
- edytorstwo,
- miasto i region – praktyki kulturowe,
- współczesne bibliotekarstwo i informacja naukowa.Czego nauczysz się podczas studiów?
Po ukończeniu filologii polskiej będziesz posiadać rzetelne wykształcenie ogólnohumanistyczne i polonistyczne z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, a także przygotowanie specjalistyczne z zakresu wybranego przez siebie obszaru, analizowanego podczas zajęć fakultatywnych. Rozwiniesz swoje kompetencje komunikacyjne połączone z głębszym rozumieniem zjawisk społecznych, zwłaszcza w odniesieniu do komunikacji masowej. Ma także możliwość poznać język łaciński w stopniu podstawowym oraz nauczyć się wybranego języka obcego na poziomie B2.
Czym możesz się zajmować po FILOLOGII POLSKIEJ?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności przetwarzania tekstu, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania.
Absolwentów filologii polskiej możesz spotkać w:
- redakcjach wydawnictw tradycyjnych i cyfrowych,
- agencjach reklamowych i public relations,
- agencjach informacyjnych,
- branży biznesowej,
- instytucjach kulturalno-oświatowych i edukacyjnych,
- bibliotekach.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Będziesz mógł/mogła wybrać następujące moduły specjalizacyjne w ramach tego kierunku studiów:
- filologia angielska,
- filologia angielska z językiem niemieckim,
- filologia angielska z językiem hiszpańskim,
- filologia angielska z językiem rosyjskim,
- filologia francuska (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka francuskiego),
- język francuski stosowany, z hiszpańskim (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka francuskiego i hiszpańskiego od podstaw), edukacja dwujęzyczna,
- język francuski (od podstaw) z angielskim, profil tłumaczeniowy,
- filologia rosyjska – komunikacja językowa w sferze biznesu,
- filologia rosyjska (oferta edukacyjna dla kandydatów ze znajomością języka rosyjskiego),
- filologia rosyjska (oferta edukacyjna dla kandydatów rozpoczynających naukę języka rosyjskiego od podstaw).Czego nauczysz się podczas studiów?
Poza opanowaniem praktycznych umiejętności językowych zgodnie z wybranym modułem specjalizacyjnym z angielskiego, rosyjskiego, francuskiego (a w przypadku modułów o profilu dwujęzycznym także drugiego języka) oraz podstawowych kompetencji tłumaczeniowych, umożliwiamy Ci poznanie kultur krajów obszaru językowego danego modułu specjalizacyjnego. Uzyskasz także umiejętności prowadzenia korespondencji urzędowej i handlowej, tłumaczenia rozmów biznesowych oraz kontraktów zawieranych z partnerami w wybranym przez siebie języku (lub językach) modułu specjalizacyjnego. Nauczysz się również rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać (pisemnie i ustnie) informacje, a także uczestniczyć w pracy zespołowej i ją koordynować.
Czym możesz się zajmować po FILOLOGII?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są kompetencje językowe na wysokim poziomie, a także umiejętność tworzenia i przetwarzania tekstów angielskich, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania.
Absolwentów filologii możesz spotkać w:
- instytucjach kultury i administracji państwowej,
- branży biznesowej,
- w wydawnictwach i redakcjach czasopism oraz środkach masowego przekazu,
- turystyce i sektorze usług,
- agencjach reklamowych i public relations.
- filologia angielska z językiem hiszpańskim IRK
- filologia angielska z językiem niemieckim IRK
- filologia angielska z językiem rosyjskim IRK
- filologia francuska (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka francuskiego) IRK
- filologia rosyjska (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka rosyjskiego od podstaw) IRK
- filologia rosyjska (dla kandydatów ze znajomością języka rosyjskiego) IRK
- filologia rosyjska komunikacja językowa w sferze biznesu IRK
- język francuski (od podstaw) z angielskim – profil tłumaczeniowy IRK
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- fizyka gier komputerowych i robotów,
- fizyka medyczna,
- fizyka o profilu ogólnym.FIZYKA GIER KOMPUTEROWYCH I ROBOTÓW
Jest to ścieżka kształcenia będąca połączeniem praktycznych zajęć komputerowych z nauką fizyki. Spotkanie z programowaniem (uczymy od zera C/C++, Pythona), grafiką, modelowaniem 3D (blender, CAD) i animacją to krok do zrozumienia wirtualnego świata multimediów. Druk 3D, programowanie mikrokontrolerów i inteligentnych domów to ruch w stronę poznania robotyki. Wszystko to umożliwia naszemu absolwentowi elastyczne odnalezienie się na współczesnym rynku pracy.
FIZYKA MEDYCZNA
Interdyscyplinarna ścieżka kształcenia, na której połączenie fizyki z chemią, biologią i informatyką stanowi podstawę zrozumienia zaawansowanych technik diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych we współczesnej medycynie. Program kształcenia fizyki medycznej został opracowany we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii.
FIZYKA O PROFILU OGÓLNYM
Na tej ścieżce kształcenia poznaje się procesy zachodzące w przyrodzie i prawa rządzące funkcjonowaniem świata we wszystkich skalach: od cząstek elementarnych do galaktyk. Absolwent przygotowany jest do pracy w krajowych i międzynarodowych ośrodkach badawczych i laboratoriach przemysłowych, będzie mógł również spełniać rolę kompetentnego partnera kadry badawczej lub technicznej oraz pełnić rolę doradcy w zakresie rozwiązań wykorzystujących osiągnięcia współczesnej fizyki.
Gdzie możesz pracować po FIZYCE?
- w nowoczesnym przemyśle,
- w placówkach medycznych i ochrony środowiska,
- firmach komputerowych,
- bankach i innych instytucjach finansowych,
- uczelniach i instytucjach naukowych,
- szkołach (po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych).
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- historia w ujęciu klasycznym,
- historia wojskowości i służb mundurowych.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia historyczne w ujęciu klasycznym adresowane są do osób zainteresowanych zdobyciem ogólnego wykształcenia humanistycznego i wszechstronnej wiedzy w zakresie historii Polski, historii powszechnej, historii regionu oraz innych pokrewnych dziedzin. Studia dają możliwość rozwijania kompetencji językowych – z języka obcego nowożytnego i języka łacińskiego.
Ścieżka kształcenia historia wojskowości i służb mundurowych – w jej ramach, studenci, oprócz bloku przedmiotów z historii poszczególnych epok, realizują przedmioty z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ujęciu historycznym i współczesnym. Studia dają także możliwość kształcenia w zakresie dwóch języków obcych – języka obcego nowożytnego zachodnioeuropejskiego i języka obcego nowożytnego wschodnioeuropejskiego.
Gdzie możesz pracować po HISTORII?
Absolwent historii jest przygotowany do pracy w placówkach muzealnych, oświatowych i kulturalnych.
Ścieżka kształcenia historia wojskowości i służb mundurowych skierowana jest głównie, ale nie wyłącznie, do absolwentów klas mundurowych, którzy planują realizowanie kariery zawodowej np. w policji, wojsku, służbach granicznych. Dzięki tej ścieżce będą oni mogli zdobyć coraz bardziej cenione na rynku pracy wykształcenie humanistyczne skorelowane z przygotowaniem z zakresu wojskowości i służb mundurowych. Oferowana jest także możliwość uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela historii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- ideologia, kultura, religia w państwach postradzieckich,
- dziedzictwo kulturowe i turystyka historyczna wschodniego pogranicza UE.Czego nauczysz się podczas studiów?
Kierunek studia wschodnie jest odpowiedzią na światową tendencję do tworzenia i rozwijania tzw. studiów regionalnych (ang. area studies), które z powodzeniem realizowane są przez najważniejsze ośrodki akademickie na świecie. Ich unikatowość polega na tym, że oferują one bloki tematyczne pozwalające na kompleksową analizę specyfiki najważniejszych krajów postradzieckich. Studia wschodnie umożliwią zdobycie kwalifikacji pozwalających absolwentom na skuteczne nawiązywanie kontaktów o charakterze politycznym, kulturalnym i ekonomicznym z partnerami na rynkach wschodnich. W trakcie studiów kładziony jest duży nacisk na kształcenie i doskonalenie kompetencji językowych.
Gdzie możesz pracować po STUDIACH WSCHODNICH?
Absolwenci studiów wschodnich będą mogli podjąć pracę jako specjaliści do spraw ekonomii, polityki i kultury krajów wschodnich. Wśród ich potencjalnych pracowników znajdują się unijne i krajowe instytucje publiczne, placówki dyplomatyczne i konsularne, biura handlu zagranicznego, biura i organizacje turystyczne oraz podmioty prywatne odpowiedzialne za nawiązywanie i rozwijanie współpracy z partnerami wschodnimi, w tym za realizację założeń polityki wschodniej UE. Absolwenci studiów wschodnich mogą także liczyć na zatrudnienie w firmach utrzymujących kontakty handlowe z krajami wschodnimi, jak również w tych, które planują wejście na rynki wschodnie. Kierunkami wskazanymi do kontynuacji studiów wschodnich i uzyskania magisterium są następujące studia II stopnia:
- międzynarodowe stosunki gospodarcze,
- historia,
- stosunki międzynarodowe.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- bezpieczeństwo międzynarodowe,
- amerykanistyczna,
- wschodoznawcza.Czego nauczysz się podczas studiów?
Stosunki międzynarodowe to nowoczesny kierunek, uwzględniający przemiany i wymagania współczesnego świata. Studia adresowane są do osób o interdyscyplinarnych zainteresowaniach, zafascynowanych bieżącymi wydarzeniami politycznymi postrzeganymi w szerokim kontekście przemian cywilizacyjnych, kulturowych, ekonomicznych, religijnych etc.
Gdzie możesz pracować po STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH?
Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji państwowej i samorządowej. Może szukać zatrudnienia w placówkach współpracujących z zagranicą oraz organizacjach i instytucjach międzynarodowych. Studenci wybierający ścieżkę kształcenia bezpieczeństwo międzynarodowe są przygotowani do pracy w instytucjach bezpieczeństwa. Po ścieżce kształcenia amerykanistycznej absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach, współpracujących z partnerami z USA. Po ścieżce kształcenia wschodoznawczej absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach współpracujących z podmiotami z obszaru Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- matematyka teoretyczna,
- matematyka finansowa,
- bezpieczeństwo informacji.Czego nauczysz się podczas studiów?
Matematyka teoretyczna – ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych pracą naukową w obszarze matematyki. Podczas studiów nauczysz się podstawowych teorii matematycznych, analitycznego i syntetycznego myślenia. Wykłady są prowadzone z zakresu m.in.: analizy matematycznej, algebry, równań różniczkowych, rachunku prawdopodobieństwa.
Matematyka finansowa – ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych metodami matematycznymi w finansach i bankowości. Podczas studiów nauczysz się matematycznych metod analizy i prognozowania procesów finansowych. Wykłady są prowadzone z zakresu m.in. badań operacyjnych, statystyki, teorii portfela.
Bezpieczeństwo informacji – ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych bezpieczeństwem systemów informatycznych. Podczas studiów nauczysz się kodowania, szyfrowania, zarządzania informacją. Wśród przedmiotów znajdują się m.in.: kryptografia i teoria kodowania, projektowanie szyfrów, ryzyko procesów informacyjnych.
Czym możesz się zajmować po MATEMATYCE?
Matematyka teoretyczna – możesz kontynuować naukę na studiach II stopnia i rozwijać naukę.
Matematyka finansowa – możesz zajmować się analizami procesów finansowych w bankach, firmach ubezpieczeniowych, przedsiębiorstwach.
Bezpieczeństwo informacji - możesz zajmować się analizą, przesyłaniem i zabezpieczaniem informacji w urzędach, firmach (m.in. ubezpieczeniowych), w bankach.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
W trakcie studiów na kierunku praca socjalna wyposażony zostaniesz w szeroki zakres wiedzy przydatny do rozumienia i interpretowania rzeczywistości społecznej oraz zjawisk i procesów w obszarze pracy socjalnej. Zdobędziesz wiedzę z obszaru pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii oraz prawa. Wyposażony zostaniesz w wiedzę dotyczącą pracy socjalnej i opieki społecznej w wybranych krajach europejskich. Zdobędziesz wiedzę dotyczącą udzielania pomocy jednostkom oraz grupom społecznym znajdującym się w trudnym położeniu (m.in. z powodu ubóstwa, sieroctwa, przemocy w rodzinie, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, uzależnień, starości, przestępczości, migracji lub uchodźstwa). Nabędziesz umiejętności diagnozowania zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych oraz zdolności komunikacyjne niezbędne w pracy z podopiecznymi oraz współdziałaniu z instytucjami środowiska lokalnego. Nauczysz się opracowywać i realizować projekty socjalne.
Gdzie możesz pracować po PRACY SOCJALNEJ?
Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pracownika socjalnego, umożliwiają podjęcie pracy w regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej, placówkach dla bezdomnych, osób uzależnionych, w zakładach karnych, ośrodkach dla uchodźców, w organizacjach pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom społecznym.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza wyposażą Cię w wiedzę i praktyczne umiejętności profesjonalnych działań w obszarze opieki, wychowania, wsparcia i pomocy w środowisku rodzinnym oraz pozarodzinnym. Zdobędziesz pedagogiczną, psychologiczną i socjologiczną wiedzę, niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz konstruowania własnego rozwoju zawodowego. Zdobędziesz praktyczne umiejętności w zakresie diagnozowania potrzeb dziecka i rodziny, komunikacji interpersonalnej, planowania i realizacji działań opiekuńczo- wychowawczych (w tym o charakterze profilaktycznym oraz terapeutycznym). Studia umożliwiają wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas praktyk realizowanych w placówkach opiekuńczo- wychowawczych (np. szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych) i placówkach pomocowych.
Gdzie możesz pracować po PEDAGOGICE OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ?
Studia wyposażają w uprawnienia merytoryczne i metodyczne do pracy w zawodzie pedagoga i wychowawcy. Po ukończeniu studiów pedagogika opiekuńczo-wychowawcza możesz podjąć pracę jako pedagog-wychowawca w świetlicach, bursach, internatach, w placówkach opieki całkowitej i częściowej, jako pedagog w poradniach pedagogiczno-psychologicznych, w szkołach, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapeutycznych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna przygotowują do pracy z osobami nieprzystosowanymi społecznie i zagrożonymi nieprzystosowaniem społecznym zarówno w instytucjach zamkniętych, jak i środowisku otwartym. Podczas studiowania uzyskasz wiedzę z zakresu prawnych, organizacyjnych i społeczno-kulturowych podstaw pracy resocjalizacyjnej. Zdobędziesz wiedzę niezbędną do podejmowania działań profilaktycznych i naprawczych w odniesieniu do dzieci, młodzieży i dorosłych wykazujących trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w różnych środowiskach wychowawczych lub instytucjach resocjalizacyjnych. Rozwiniesz umiejętności diagnozowania różnorodnych form nieprzystosowania społecznego oraz projektowania i realizacji wieloaspektowych oddziaływań resocjalizacyjnych i profilaktycznych.
Gdzie możesz pracować po PEDAGOGICE RESOCJALIZACYJNEJ?
Kończąc studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna, uzyskasz kwalifikacje zawodowe do pracy w instytucjach państwowych, samorządowych i pozarządowych realizujących zadania z obszaru resocjalizacji i prewencji m.in. jako wychowawca w instytucjach zajmujących się profilaktyką społeczną i resocjalizacją, w zakładach wychowawczych i poprawczych, świetlicach socjoterapeutycznych, placówkach leczenia uzależnień, placówkach interwencyjnych, w zakładach karnych, aresztach śledczych, służbach sądowych i więziennych, w zawodzie kuratora sądowego, wychowawcy-organizatora grup środowiskowych, w instytucjach do spraw uchodźców, instytucjach zajmujących się pracą z bezdomnymi i bezrobotnymi – świadczących pomoc postpenitencjarną.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku administracja to gwarancja zdobycia wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych z zakresu prawa, ekonomii, komunikacji, etyki. Podczas studiów zdobędziesz takie umiejętności jak: rozwiązywanie problemów zawodowych, komunikowanie się z otoczeniem w miejscu pracy, sprawne posługiwanie się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej, aktywne uczestniczenie w pracy grupowej oraz organizowanie i kierowanie niewielkimi zespołami, a także poznasz alternatywne metody rozwiązywania sporów (m.in. negocjacje i mediacje).
Dzięki studiom zdobędziesz wiedzę dotyczącą samodzielnego podejmowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, wykazując się zarówno znajomością prawa, jak i umiejętnością stosowania go w praktyce. Jako nasz absolwent opanujesz język obcy na poziomie biegłości B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ) oraz posiądziesz umiejętność posługiwania się specjalistyczną terminologią z zakresu administracji i prawa.
Gdzie możesz pracować po ADMINISTRACJI?
- w instytucjach rządowej oraz samorządowej administracji publicznej,
- w sektorze niepublicznym, tj. fundacje, stowarzyszenia, placówki kulturalne, firmy prywatne, czy inne organizacje pozarządowe,
- w instytucjach krajowych i międzynarodowych,
- w ramach własnej działalności gospodarczej,
- w organach partii politycznych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
CZEGO NAUCZYSZ SIĘ PODCZAS STUDIÓW?
Na kierunku bezpieczeństwo i prawo zdobędziesz wiedzę o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu nauk o bezpieczeństwie, prawie, administracji, socjologii i politologii. Poznasz mechanizmy związane z powstawaniem nowych i rozwojem obecnych zjawisk zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu, narodowemu, wewnętrznemu, gospodarczemu itp. Nauczysz się zarówno interpretowania, analizowania i stosowania prawa, jak też poznasz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej oraz lokalnej. Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne przydatne w prowadzeniu działalności publicznej zgodnie z prawem i etyką, a także poznasz alternatywne metody rozwiązywania sporów (m.in. negocjacje i mediacje) oraz opanujesz umiejętność rozwiązywania różnych problemów praktycznych.
Zajęcia będą prowadzone zarówno przez znakomitych przedstawicieli nauki, posiadających bogaty dorobek naukowy z zakresu prawa związanego z zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego, wewnętrznego publicznego i gospodarczego, jak i praktyków zapewniających bieżące bezpieczeństwo prawne jednostki, społeczeństwa i państwa. Jako absolwent tego kierunku studiów opanujesz język obcy na poziomie biegłości B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ) oraz zdobędziesz umiejętność posługiwania się specjalistyczną terminologią z zakresu bezpieczeństwa i prawa.
GDZIE MOŻESZ PRACOWAĆ PO BEZPIECZEŃSTWIE I PRAWIE?
- w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem państwa i obywateli, m.in. w Policji, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i innych,
- w strukturach administracji publicznej,
- w podmiotach branżowych, tj. agencjach ochrony osób i mienia,
- w zespołach reagowania kryzysowego
- w strukturach administracji publicznej,
- w organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego,
- w instytutach naukowo-badawczych, oświatowych oraz akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Na interdyscyplinarnym kierunku kryminologia zdobędziesz wszechstronną wiedzę o patologiach społecznych, przestępstwie jako szczególnej formie zachowania dewiacyjnego, przestępczości jako zjawisku społecznym, sprawcy i ofierze przestępstwa, instytucjach kontroli państwowej oraz mechanizmach kontroli społecznej. Nauczysz się wyjaśniania przebiegu procesów społeczno-gospodarczo-politycznych oraz ich wpływu na przestępczość i patologie społeczne. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę niezbędną do analizowania i rozstrzygania konkretnych problemów praktycznych oraz posiądziesz umiejętność diagnozowania oraz interpretowania zjawisk społecznych pod względem prawnym, etycznym, socjologicznym. Będąc naszym absolwentem nie tylko opanujesz język obcy na poziomie biegłości B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ), ale też zdobędziesz umiejętność posługiwania się specjalistyczną terminologią z zakresu prawa karnego i kryminologii.
Gdzie możesz pracować po KRYMINOLOGII?
- w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości,
- w służbach mundurowych np. Policji, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Krajowej Administracji Sądowej i innych,
- w instytucjach rządowych i samorządowych,
- w prywatnym sektorze bezpieczeństwa,
- w organizacjach społecznych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Kierunek studiów filozofia i etyka jest adresowany do absolwentów szkół średnich, w tym do studentów innych kierunków pragnących poszerzyć i pogłębić swoją wiedzę o aspekty filozoficzne i etyczne oraz do osób zainteresowanych problemami filozoficznymi i moralnymi.
Studia dają wiedzę z zakresu historii filozofii i najważniejszych subdyscyplin filozoficznych (logika, ontologia, teoria poznania, filozofia społeczna), a w sposób bardziej rozbudowany z zakresu etyki ogólnej i szczegółowej. W programie zawarte są również przedmioty interdyscyplinarne. Poza wiedzą teoretyczną i erudycyjną, wiele uwagi poświęca się praktycznym aspektom filozofii. Duży nacisk kładzie się na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i nauczanie języków obcych.Czym możesz się zajmować po FILOZOFII I ETYCE?
Można kontynuować naukę na studiach filozoficznych II stopnia lub na kierunku pokrewnym. Absolwent kierunku filozofia i etyka I stopnia jest również przygotowany do podjęcia pracy zawodowej wymagającej wiedzy ogólnej i samodzielnego, twórczego myślenia. Po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych może uczyć etyki i filozofii w szkołach podstawowych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Kognitywistyka (ang. cognitive science) jest interdyscyplinarną nauką o umyśle, procesach poznawczych i komunikacji – we wszelkich ich funkcjach, polegających na pozyskiwaniu, przechowywaniu, przetwarzaniu oraz przekazywaniu informacji. Kognitywistykę interesują naturalne systemy poznawcze i komunikacyjne (ludzie, zwierzęta) oraz systemy informacyjne wytworzone przez człowieka (sztuczna inteligencja, roboty kognitywne). Kognitywistyka i komunikacja jest sprofilowaną wersją kognitywistyki w jej najnowszej fazie rozwojowej, w której bada się rolę czynników społeczno-kulturowych w działaniu umysłu, poznania i procesów komunikacyjnych. Program kształcenia kognitywistyki i komunikacji jest interdyscyplinarny i obejmuje przedmioty z zakresu humanistyki kognitywnej, kognitywistyki społecznej oraz dyscyplin logiczno-informatycznych. W programie studiów podkreślono również rolę filozofii kognitywnej zajmującej się analizą filozoficznych aspektów komunikacji, języka, poznania, sztucznej inteligencji i badań nad mózgiem.
Gdzie możesz pracować po KOGNITYWISTYCE I KOMUNIKACJI?
Absolwent kognitywistyki i komunikacji będzie znajdował zatrudnienie w firmach informatycznych w rozwiązywaniu problemów dostosowania technologii elektronicznej do potrzeb, umiejętności i możliwości użytkowników tych technologii, w firmach reklamowych, doradczych i marketingowych, jako specjalista z zakresu komunikacji społecznej, w tym komunikacji elektronicznej, jako pracownik odpowiedzialny za komunikację z interesariuszami: kreowanie wizerunku firmy, przygotowanie ofert, komunikatów promocyjnych i reklamowych, jako doradca w zakresie rozwoju zdolności poznawczych w obszarze szeroko rozumianej działalności dydaktycznej i wychowawczej, jako specjalista komunikacji społecznej w szeroko rozumianej działalności społecznej i kulturalnej.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych poznaniem narzędzi informatycznych zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Duży nacisk kładziony jest na naukę języków programowania (od podstaw), jak też programów graficznych oraz gromadzenia i przetwarzania informacji. U nas nauczysz się praktycznej znajomości metod programowania (programowanie: imperatywne, obiektowe, równoległe i rozproszone), środowisk programistycznych (graficznych, okienkowych i internetowych), systemów operacyjnych, sieci komputerowych oraz baz danych. Wśród zajęć na pierwszym stopniu są m.in.: architektura systemów komputerowych, programowanie w języku Python, bazy danych, programowanie w Internecie, systemy operacyjne, technologie sieciowe, grafika, sztuczna inteligencja, programowanie w technologii .NET.
Absolwentów INFORMATYKI możesz spotkać w:
instytucjach zatrudniających projektantów, programistów lub serwisantów systemów informatycznych, administratorów systemów i sieci komputerowych, specjalistów od ochrony danych oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą w zakresie informatyki.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych wykorzystaniem narzędzi informatycznych w praktyce gospodarczej. Nauczysz się zarówno podstaw ekonomii i finansów, jak i informatyki, w tym programowania, a także metod statystycznych niezbędnych do analizy zjawisk gospodarczych w skali mikro- i makroekonomicznej. Wśród przedmiotów są m.in. algorytmy i struktury danych, systemy operacyjne, sieci komputerowe, programowanie strukturalne, programowanie obiektowe, bazy danych, podstawy grafiki komputerowej, informatyczne systemy zarządzania, a także mikro- i makroekonomia, rachunkowość i finanse, statystyka i ekonometria.
Po studiach z INFORMATYKI I EKONOMETRII możesz:
znaleźć zatrudnienie w firmach, urzędach, bankach, instytucjach finansowych, administracji państwowej i samorządowej, czyli wszędzie tam, gdzie stosowane są narzędzia matematyczne, statystyczne lub informatyczne. Możesz także prowadzić własną działalność gospodarczą.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Opinie i losy naszych absolwentów pokazują, że ważnym atutem studiów na kierunku socjologia jest szeroki zakres przedmiotów, który umożliwia rozwijanie wielu różnych zainteresowań. Jednocześnie, nasz program nakierowany jest nie tylko na zgłębianie wiedzy specjalistycznej oraz umiejętności realizacji badań opinii i badań marketingowych, ale również ćwiczenie tzw. umiejętności miękkich, m. in. na pogłębianie samodzielności i refleksyjności, komunikatywności, autoprezentacji, umiejętności zarządzania zespołem, czy wyczulenia na kwestie społeczne.
Część nabytych umiejętności praktycznych zależy od podejmowanych przez studentów wyborów zajęć. W ramach różnych modułów praktycznych studenci i studentki mogą się doskonalić np. w zakresie:
- zarządzania małą grupą społeczną (np. grupą projektową, zespołem pracowników),
- projektowania i realizacji badań społecznych i marketingowych,
- skutecznej komunikacji interpersonalnej, również w mediach społecznościowych,
- podstaw programowania w HTML, wykorzystywania BIG DATA, projektowania ankiet online oraz poznania podstaw cyberbezpieczeństwa,
- animacji kultury i postaw obywatelskich,
- podstaw analizy działania organizacji i instytucji.Gdzie możesz pracować po SOCJOLOGII:
Nasi absolwenci chętnie podkreślają, że elastyczność i kompetencje miękkie pozwalają odnaleźć się w różnych miejscach pracy i skutecznie łączyć wiedzę zdobytą na studiach z własnymi pasjami (czy są to gry komputerowe, oglądanie filmów, czy gotowanie).
Absolwentów naszego kierunku wyjątkowo często spotkać można w:
- ośrodkach badań społecznych i marketingowych,
- mediach społecznościowych i tradycyjnych,
- instytucjach kultury,
- samorządach i innych instytucjach administracji publicznej,
- działach public relations oraz human resources korporacji,
- firmach szkoleniowych i doradczych,
- organizacjach pozarządowych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- media i komunikowanie,
- reklama i public relations.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studentka/student specjalności Media i komunikowanie zdobędzie również praktyczne umiejętności w trakcie zajęć warsztatowych. Będą one dotyczyły zachowań komunikacyjnych w moderowaniu relacji instytucji z mediami, wykorzystywanych np. w pracy rzecznika prasowego a także nowych technologii informacyjnych, stosowanych w agencjach reklamowych, agencjach PR i instytucjach zajmujących się upowszechnianiem kultury audiowizualnej
Studentka/student specjalności Reklama i PR w ramach specjalizacji zapozna się z zagadnieniami marketingu, narzędziami i technikami badań marketingowych, strategiami perswazyjnymi stosowanymi w reklamie i PR, funkcjonowaniem systemu mediów w Polsce, a także regulacjami prawnymi dotyczącymi dziennikarstwa i własności intelektualnej.
Gdzie możesz pracować po KULTUROZNAWSTWIE?
Wybór specjalności Media i komunikowanie umożliwi absolwentom pracę w charakterze rzecznika prasowego instytucji. Będą także przygotowani do pracy w zakresie upowszechniania i promocji kultury audiowizualnej: w wydawnictwach, redakcjach pism, radiu, telewizji, kinach, ośrodkach kultury, instytucjach samorządowych i pozarządowych, agencjach reklamy i public relations
Wybór specjalności Reklama i PR daje kompetencje umożliwiające absolwentom pracę w charakterze specjalistów od komunikacji marketingowej, zwłaszcza w sferze reklamy i PR, we wszelkiego rodzaju organizacjach, instytucjach i przedsiębiorstwach.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- zarządzanie przedsiębiorstwem,
- zarządzanie sprzedażą.Czego nauczysz się podczas studiów?
- zasad funkcjonowania w firmach i innych organizacjach, pełniąc w nich różne role w zależności od potrzeb poszczególnych komórek organizacyjnych: HR, finansowych, sprzedażowych, marketingowych,
- samodzielnej pracy i stałego rozwoju,
- przygotowywać projekty i zarządzać nimi,
- zarządzać małymi grupami,
- przygotowywać i wdrażać strategie i plany rozwoju,
- poznasz istotę i narzędzia marketingu.Ponadto na swoich zajęciach spotkasz:
- praktyków z zakresu zarządzania (właścicieli i prezesów firm, menedżerów instytucji otoczenia biznesu oraz JST),
- wykładowców realizujących regionalne, krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-wdrożeniowe.Czym możesz się zajmować po kierunku ZARZĄDZANIE?
- pracować w dziale: HR, sprzedażowym, marketingowym, finansowym,
- zarządzać zespołami,
- zajmować się działalnością analityczną w przedsiębiorstwach,
- projektować i wdrażać strategie rozwoju przedsiębiorstw oraz organizacji i instytucji non-profit,
- zarządzać projektami,
- prowadzić własną działalność.Jeśli chcesz mieć wpływ na funkcjonowanie organizacji wybierz specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem, jeśli natomiast bardziej interesuje Cię wpływ na wyniki organizacji wybierz specjalność zarządzanie sprzedażą.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych zjawiskami i procesami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi zachodzącymi w Europie. Studenci Europeistyki będą znali m.in. regulacje prawne dotyczące mniejszości narodowych, międzynarodowe standardy i europejskie modele ochrony. Wśród zajęć na pierwszym stopniu są m.in.: Unia Europejska i jej wschodni sąsiedzi; Instytucje Unii Europejskiej; Usytuowanie, rola i miejsce nowych Państw UE w Europie; Historia społeczna Europy; Prawo własności intelektualnej.
Gdzie możesz pracować po EUROPEISTYCE?
Kierunek EUROPEISTYKA ma na celu przygotowanie specjalistów, którzy będą mogli pracować jako: urzędnicy, doradcy, referenci w gminach rejonowych i miast Litwy, w samorządach rejonów i miast kraju, w instytucjach Litwy i Unii Europejskiej; jako specjaliści i administratorzy w firmach tworzących i realizujących projekty unijne; dziennikarze pracujący w czasopismach, radiu, telewizji i portalach internetowych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Absolwent Ekonomii będzie przygotowany do przeprowadzania analizy dostępnych informacji wspierających podejmowanie racjonalnych decyzji osadzonych w kanonach nauk ekonomicznych i społecznych. Podczas studiów student Ekonomii zdobędzie wiedzę w zakresie: mechanizmów funkcjonowania gospodarki; współczesnych struktur gospodarczych na świecie.
Wśród zajęć na pierwszym stopniu są m.in.:
- Międzynarodowe stosunki gospodarcze,
- Polityka społeczna i gospodarcza,
- Organizacja i zarządzanie,
- Rynki finansowe
- Makroekonomia
- Mikroekonomia
- Marketing.Czym możesz się zajmować po EKONOMII?
Po ukończeniu kierunku EKONOMIA absolwent naszego Uniwersytetu może pracować jako: ekonomista i finansista w różnych organizacjach gospodarczych lub instytucjach publicznych; jako menedżer; księgowy; specjalista ds. logistyki; prowadzić własną działalność gospodarczą.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych poznaniem narzędzi informatycznych zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Duży nacisk kładziemy na naukę języków programowania (od podstaw), jak też programów graficznych oraz gromadzenia i przetwarzania informacji. U nas nauczysz się praktycznej znajomości metod programowania (programowanie: imperatywne, obiektowe), środowisk programistycznych (graficznych, okienkowych i internetowych), systemów operacyjnych, sieci komputerowych oraz baz danych. Wśród zajęć na pierwszym stopniu są m.in.: architektura systemów komputerowych, bazy danych, programowanie w Internecie, systemy operacyjne, technologie sieciowe, grafika, sztuczna inteligencja, programowanie w technologii NET.
Absolwentów INFORMATYKI możesz spotkać w:
instytucjach zatrudniających projektantów, programistów lub serwisantów systemów informatycznych, administratorów systemów i sieci komputerowych, specjalistów od ochrony danych oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą w zakresie informatyki.
Jesteś humanistą, a może wolisz nauki przyrodnicze i ścisłe albo społeczne? Na UwB znajdziesz swoje studia! Do wyboru jest ponad 30 kierunków. Studia I stopnia trwają trzy lata (sześć semestrów) i kończą się tytułem licencjata. A potem studiować możesz dalej.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując biologię, zdobędziesz wszechstronne wykształcenie przyrodnicze oraz wiedzę o najbardziej aktualnych i najważniejszych metodach badawczych stosowanych w naukach biologicznych wraz z możliwością ich zastosowania w praktyce. Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego pozwolą na efektywniejsze opanowanie metod in vitro, in vivo oraz in silico na poziomie genów, komórek roślinnych i zwierzęcych, organizmów i ekosystemu. Nabędziesz umiejętności samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego, doboru technik przydatnych do wykonywania badań ekologicznych, mikrobiologicznych, środowiskowych, waloryzacji przyrodniczej i monitoringu środowiska. Nauczysz się przeprowadzać testy diagnostyczne wykorzystywane w laboratoriach badających żywność, leki, próbki środowiskowe oraz wykonywać analizy mikrobiologiczne.
Zdobyte doświadczenie na kierunku biologia będzie pomocne w przyszłej pracy zawodowej np. w laboratoriach, parkach narodowych, krajobrazowych, szkołach, urzędach różnego szczebla czy w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Nowoczesny program studiów pierwszego stopnia na kierunku biologia na Wydziale Biologii UwB został przygotowany z myślą o Tobie, dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu POWR 3.5 „Nowoczesny Uniwersytet szansą na rozwój przyszłych kadr regionu".
Absolwenci BIOLOGII pracują m.in. w:
- branży biotechnologicznej, badawczo-rozwojowej oraz w placówkach naukowych, laboratoriach diagnostycznych, medycznych i kryminalistycznych,
- instytucjach ochrony środowiska np. w parkach narodowych i krajobrazowych oraz urzędach administracji państwowej,
- organizacjach pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą ochroną przyrody,
- szkołach, jako nauczyciele biologii i przyrody.
-
Międzywydziałowe studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując ekobiznes, nabędziesz umiejętności łączenia zagadnień związanych z ekonomią, zarządzaniem oraz gospodarowaniem środowiskiem przyrodniczym. Zrozumiesz rolę i znaczenie środowiska w różnych formach aktywności gospodarczej. Zostaniesz przygotowany do prowadzenia własnej działalności biznesowej w oparciu o założenia „zielonej gospodarki” lub podjęcia pracy w branżach związanych z gospodarowaniem i ochroną środowiska. Poznasz zasady zrównoważonego rozwoju i będziesz potrafił je zastosować w praktyce.
Czym możesz się zajmować po EKOBIZNESIE?
- możesz prowadzić własną działalność gospodarczą bazującą na wykorzystaniu potencjału przyrodniczego oraz innowacyjnych technologii środowiskowych, szczególnie w zakresie produkcji żywności, wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- możesz prowadzić działalność konsultingową w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, monitoringu środowiska, analizy rynków, towarów i usług środowiskowych oraz analizy ryzyka ekonomiczno-ekologicznego,
- możesz podjąć pracę w przedsiębiorstwach jako specjalista w zakresie systemów zarządzania środowiskiem,
- możesz podjąć pracę w urzędach administracji państwowej i samorządowej.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując na kierunku mikrobiologia, zdobędziesz wszechstronną wiedzę w zakresie wirusologii, biologii bakterii, immunologii i biochemii oraz protozoologii. Dzięki różnorodnym zajęciom odbywającym się w świetnie wyposażonym kampusie UwB, nauczysz się korzystać z nowoczesnej aparatury badawczej, co stanowi podstawę pracy współczesnego mikrobiologa. Dowiesz się, w jaki sposób prowadzić badania naukowe na różnych poziomach organizacji życia, a jednocześnie nabędziesz liczne umiejętności praktyczne potrzebne w późniejszej pracy zawodowej. Opanujesz metody identyfikacji mikroorganizmów za pomocą różnorodnych technik.
Będąc absolwentem MIKROBIOLOGII, możesz pracować m.in. w:
- laboratoriach prowadzących analizy mikrobiologiczne i biochemiczne produktów spożywczych,
- laboratoriach przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego
- instytucjach zajmujących się ochroną i mikrobiologicznym monitoringiem środowiska
- instytucjach ochrony środowiska oraz urzędach administracji państwowej
- placówkach zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem publicznym oraz bezpieczeństwem epidemiologicznym
- laboratoriach naukowych, a także laboratoriach diagnostycznych oraz kryminalistycznychBędąc absolwentem kierunku mikrobiologia, możesz także podejmować własne inicjatywy gospodarcze w zakresie rolnictwa, produkcji zdrowej żywności i wykorzystania procesów mikrobiologicznych na skalę przemysłową.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Chemia to studia w dużej mierze praktyczne. Zajęcia laboratoryjne gwarantują zdobycie umiejętności wysoko cenionych na rynku pracy. Absolwenci kierunku chemia uzyskują ogólne wykształcenie w zakresie nauk ścisłych. Posiadając solidną wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu chemii oraz rozwiniętą w czasie studiów umiejętność samokształcenia, mogą łatwo dostosować się do wymagań rynku pracy. Oferowane przedmioty do wyboru pozwalają na poznanie niektórych zagadnień analizy chemicznej związanych z diagnostyką laboratoryjną oraz projektowaniem i syntezą leków, technik i metod analitycznych, stosowanych we współczesnej chemii oraz zagadnieniami analizy fizykochemicznej nowoczesnych materiałów oraz produktów żywnościowych.
Gdzie możesz pracować po CHEMII?
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych (laboratoria, działy rozwoju, produkcji, kontroli jakości itp.),
- w państwowych organach kontrolnych takich jak Sanepid, PIH, WIOŚ,
- w firmach farmaceutycznych, medycznych lub kosmetycznych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując kierunek jakość i bezpieczeństwo środowiska, będziesz miał możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy dotyczącej procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych zachodzących w środowisku przyrodniczym. Poznasz nowoczesne metody monitoringu środowiska, zwracając szczególną uwagę na czynniki chemiczne, a także uzyskasz wiedzę o niekonwencjonalnych źródłach energii przyjaznych środowisku.
Zajęcia odbywają się w znakomicie wyposażonych laboratoriach kampusu UwB oraz w terenie przygotowując w ten sposób do praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności.
Gdzie możesz pracować po kierunku JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃTWO ŚRODOWISKA?
- w instytucjach ochrony środowiska np. w urzędach administracji państwowej,
- w specjalistycznych laboratoriach instytucji monitorujących i nadzorujących stan środowiska (np. WIOŚ, Sanepid, IMGW, RDOŚ),
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zakładach zajmujących się zagospodarowaniem odpadów,
- w firmach wykonujących ekspertyzy środowiskowe oraz promujących walory przyrodnicze w ramach własnej działalności gospodarczej,
- w organizacjach pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą ochroną środowiska.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- logistyka w biznesie,
- przedsiębiorczość i innowacje,
- rachunkowość i finanse przedsiębiorstw.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując ekonomię, zdobędziesz wiedzę o zasadach funkcjonowania gospodarki, będziesz analizować procesy gospodarcze z punktu widzenia gospodarki narodowej i globalnej. Studia te przygotują Cię do podjęcia pracy w branżach związanych z finansami, podatkami, ubezpieczeniami itp. Poznasz zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz nabędziesz umiejętności ich praktycznego zastosowania. Zdobędziesz umiejętności łączenia teorii z praktyką gospodarczą. Prowadzone zajęcia pomogą wykształcić w Tobie postawę przedsiębiorczą, która procentować będzie w rozwoju przyszłej kariery zawodowej.
Czym możesz się zajmować po EKONOMII?
Możesz założyć i prowadzić własną firmę. Nawet już podczas studiów!
Możliwości znalezienia zatrudnienia po kierunku ekonomia jest wiele, są to przykładowo:
- instytucje otoczenia biznesu, np. parki naukowo- technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości,
- banki i inne instytucje finansowe, biura rachunkowe i doradztwa podatkowego,
- instytucje rządowe i samorządowe, np. urząd miasta, urząd wojewódzki, urząd marszałkowski, urząd pracy.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- sektor prywatny,
- sektor publiczny.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując na kierunku ekonomiczno-prawnym, zdobędziesz umiejętność łączenia wiedzy i kompetencji z zakresu ekonomii oraz prawa, a także finansów i nauki o administracji. W zależności od wybranej ścieżki kształcenia, studia przygotują Cię do funkcjonowania w sektorze publicznym lub w sektorze prywatnym. Unikatowe efekty kształcenia pozwolą Ci stać się specjalistą doskonale znającym istotę zjawisk z pogranicza ekonomii i prawa. Posiądziesz umiejętność analizy i interpretacji uregulowań prawnych wpływających na sytuację przedsiębiorstwa.
Czym możesz się zajmować po kierunku EKONOMICZNO-PRAWNYM?
Absolwentów kierunku ekonomiczno-prawnego możesz spotkać w:
- urzędach skarbowych, urzędach celno-skarbowych, izbach administracji skarbowej,
- instytucjach administracji rządowej (urzędy wojewódzkie, ministerstwa),
- instytucjach samorządowych (urzędy marszałkowskie, starostwa powiatowe, urzędy miejskie, urzędy gmin),
- sektorze bankowym i instytucjach ubezpieczeniowych,
- przedsiębiorstwach - jako ekspertów ds. prawnych, podatkowych, finansowych i kadrowych,
- biurach rachunkowych oraz biurach doradztwa podatkowego,
- kancelariach radcowskich,
- firmach consultingowych,
- organizacjach międzynarodowych,
- organizacjach pozarządowych,
- we własnych działalnościach gospodarczych w branży finansowej, usługowej, handlowej itp.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- handel międzynarodowy.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując MSG, zdobędziesz wiedzę z zakresu funkcjonowania współczesnej gospodarki światowej oraz różnych relacji między jej poszczególnymi podmiotami. Zrozumiesz rolę i zależności w obszarze handlu zagranicznego, rozliczeń międzynarodowych, kursów walutowych, międzynarodowych przepływów kapitału, technologii, migracji międzynarodowych, integracji gospodarczej. Zajęcia będą prowadzone zarówno przez pracowników naukowych, będących specjalistami w konkretnych zagadnieniach, jak również praktyków gospodarczych.
Gdzie możesz pracować po MSG?
Nasi absolwenci:
- pracują w rożnego typu przedsiębiorstwach uczestniczących w obrocie międzynarodowym, jednostkach administracji państwowej, związanych z handlem zagranicznym, instytucjach krajowych i międzynarodowych,
- są specjalistami z zakresu handlu zagranicznego, spedycji międzynarodowej, obsługi celnej,
- dysponują wiedzą, która pozwala na podjęcie pracy w ośrodkach badawczych i eksperckich, zajmujących się relacjami na forum międzynarodowym, w dyplomacji lub środkach masowego przekazu.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Możesz uczęszczać na zajęcia proponowane w następujących blokach zajęć fakultatywnych:
- dziennikarstwo cyfrowe,
- edytorstwo,
- miasto i region – praktyki kulturowe,
- współczesne bibliotekarstwo i informacja naukowa.Czego nauczysz się podczas studiów?
Po ukończeniu filologii polskiej będziesz posiadać rzetelne wykształcenie ogólnohumanistyczne i polonistyczne z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, a także przygotowanie specjalistyczne z zakresu wybranego przez siebie obszaru, analizowanego podczas zajęć fakultatywnych. Rozwiniesz swoje kompetencje komunikacyjne połączone z głębszym rozumieniem zjawisk społecznych, zwłaszcza w odniesieniu do komunikacji masowej. Ma także możliwość poznać język łaciński w stopniu podstawowym oraz nauczyć się wybranego języka obcego na poziomie B2.
Czym możesz się zajmować po FILOLOGII POLSKIEJ?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności przetwarzania tekstu, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania.
Absolwentów filologii polskiej możesz spotkać w:
- redakcjach wydawnictw tradycyjnych i cyfrowych,
- agencjach reklamowych i public relations,
- agencjach informacyjnych,
- branży biznesowej,
- instytucjach kulturalno-oświatowych i edukacyjnych,
- bibliotekach.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Będziesz mógł/mogła wybrać następujące moduły specjalizacyjne w ramach tego kierunku studiów:
- filologia angielska,
- filologia angielska z językiem niemieckim,
- filologia angielska z językiem hiszpańskim,
- filologia angielska z językiem rosyjskim,
- filologia francuska (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka francuskiego),
- język francuski stosowany, z hiszpańskim (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka francuskiego i hiszpańskiego od podstaw), edukacja dwujęzyczna,
- język francuski (od podstaw) z angielskim, profil tłumaczeniowy,
- filologia rosyjska – komunikacja językowa w sferze biznesu,
- filologia rosyjska (oferta edukacyjna dla kandydatów ze znajomością języka rosyjskiego),
- filologia rosyjska (oferta edukacyjna dla kandydatów rozpoczynających naukę języka rosyjskiego od podstaw).Czego nauczysz się podczas studiów?
Poza opanowaniem praktycznych umiejętności językowych zgodnie z wybranym modułem specjalizacyjnym z angielskiego, rosyjskiego, francuskiego (a w przypadku modułów o profilu dwujęzycznym także drugiego języka) oraz podstawowych kompetencji tłumaczeniowych, umożliwiamy Ci poznanie kultur krajów obszaru językowego danego modułu specjalizacyjnego. Uzyskasz także umiejętności prowadzenia korespondencji urzędowej i handlowej, tłumaczenia rozmów biznesowych oraz kontraktów zawieranych z partnerami w wybranym przez siebie języku (lub językach) modułu specjalizacyjnego.
Czym możesz się zajmować po FILOLOGII?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są kompetencje językowe na wysokim poziomie, a także umiejętność tworzenia i przetwarzania tekstów angielskich, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania.
Absolwentów filologii możesz spotkać w:
- instytucjach kultury i administracji państwowej,
- branży biznesowej,
- w wydawnictwach i redakcjach czasopism oraz środkach masowego przekazu,
- turystyce i sektorze usług,
- agencjach reklamowych i public relations.
- filologia angielska z językiem hiszpańskim IRK
- filologia angielska z językiem niemieckim IRK
- filologia angielska z językiem rosyjskim IRK
- filologia francuska (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka francuskiego) IRK
- filologia rosyjska (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka rosyjskiego od podstaw) IRK
- filologia rosyjska (dla kandydatów ze znajomością języka rosyjskiego) IRK
- filologia rosyjska komunikacja językowa w sferze biznesu IRK
- język francuski (od podstaw) z angielskim – profil tłumaczeniowy IRK
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- fizyka gier komputerowych i robotów,
- fizyka medyczna,
- fizyka o profilu ogólnym.FIZYKA GIER KOMPUTEROWYCH I ROBOTÓW
Jest to ścieżka kształcenia będąca połączeniem praktycznych zajęć komputerowych z nauką fizyki. Spotkanie z programowaniem (uczymy od zera C/C++, Pythona), grafiką, modelowaniem 3D (blender, CAD) i animacją to krok do zrozumienia wirtualnego świata multimediów. Druk 3D, programowanie mikrokontrolerów i inteligentnych domów to ruch w stronę poznania robotyki. Wszystko to umożliwia naszemu absolwentowi elastyczne odnalezienie się na współczesnym rynku pracy.
FIZYKA MEDYCZNA
Interdyscyplinarna ścieżka kształcenia, na której połączenie fizyki z chemią, biologią i informatyką stanowi podstawę zrozumienia zaawansowanych technik diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych we współczesnej medycynie. Program kształcenia fizyki medycznej został opracowany we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii.
FIZYKA O PROFILU OGÓLNYM
Na tej ścieżce kształcenia poznaje się procesy zachodzące w przyrodzie i prawa rządzące funkcjonowaniem świata we wszystkich skalach: od cząstek elementarnych do galaktyk. Absolwent przygotowany jest do pracy w krajowych i międzynarodowych ośrodkach badawczych i laboratoriach przemysłowych, będzie mógł również spełniać rolę kompetentnego partnera kadry badawczej lub technicznej oraz pełnić rolę doradcy w zakresie rozwiązań wykorzystujących osiągnięcia współczesnej fizyki.
Gdzie możesz pracować po FIZYCE?
- w nowoczesnym przemyśle,
- w placówkach medycznych i ochrony środowiska,
- firmach komputerowych,
- bankach i innych instytucjach finansowych,
- uczelniach i instytucjach naukowych,
- szkołach (po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych).
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- historia w ujęciu klasycznym,
- historia wojskowości i służb mundurowych.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia historyczne w ujęciu klasycznym adresowane są do osób zainteresowanych zdobyciem ogólnego wykształcenia humanistycznego i wszechstronnej wiedzy w zakresie historii Polski, historii powszechnej, historii regionu oraz innych pokrewnych dziedzin. Studia dają możliwość rozwijania kompetencji językowych – z języka obcego nowożytnego i języka łacińskiego.
Ścieżka kształcenia historia wojskowości i służb mundurowych – w jej ramach, studenci, oprócz bloku przedmiotów z historii poszczególnych epok, realizują przedmioty z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ujęciu historycznym i współczesnym.
Gdzie możesz pracować po HISTORII?
Absolwent historii jest przygotowany do pracy w placówkach muzealnych, oświatowych i kulturalnych.
Ścieżka kształcenia historia wojskowości i służb mundurowych skierowana jest głównie, ale nie wyłącznie, do absolwentów klas mundurowych, którzy planują realizowanie kariery zawodowej np. w policji, wojsku, służbach granicznych. Dzięki tej ścieżce będą oni mogli zdobyć coraz bardziej cenione na rynku pracy wykształcenie humanistyczne skorelowane z przygotowaniem z zakresu wojskowości i służb mundurowych. Oferowana jest także możliwość uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela historii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- ideologia, kultura, religia w państwach postradzieckich,
- dziedzictwo kulturowe i turystyka historyczna wschodniego pogranicza UE.Czego nauczysz się podczas studiów?
Kierunek studia wschodnie jest odpowiedzią na światową tendencję do tworzenia i rozwijania tzw. studiów regionalnych (ang. area studies), które z powodzeniem realizowane są przez najważniejsze ośrodki akademickie na świecie. Ich unikatowość polega na tym, że oferują one bloki tematyczne pozwalające na kompleksową analizę specyfiki najważniejszych krajów postradzieckich. Studia wschodnie umożliwią zdobycie kwalifikacji pozwalających absolwentom na skuteczne nawiązywanie kontaktów o charakterze politycznym, kulturalnym i ekonomicznym z partnerami na rynkach wschodnich. W trakcie studiów kładziony jest duży nacisk na kształcenie i doskonalenie kompetencji językowych.
Gdzie możesz pracować po STUDIACH WSCHODNICH?
Absolwenci studiów wschodnich będą mogli podjąć pracę jako specjaliści do spraw ekonomii, polityki i kultury krajów wschodnich. Wśród ich potencjalnych pracowników znajdują się unijne i krajowe instytucje publiczne, placówki dyplomatyczne i konsularne, biura handlu zagranicznego, biura i organizacje turystyczne oraz podmioty prywatne. Absolwenci studiów wschodnich mogą także liczyć na zatrudnienie w firmach utrzymujących kontakty handlowe z krajami wschodnimi, jak również w tych, które planują wejście na rynki wschodnie. Kierunkami wskazanymi do kontynuacji studiów wschodnich i uzyskania magisterium są następujące studia II stopnia:
- międzynarodowe stosunki gospodarcze,
- historia,
- stosunki międzynarodowe.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- bezpieczeństwo międzynarodowe,
- amerykanistyczna,
- wschodoznawcza.Czego nauczysz się podczas studiów?
Stosunki międzynarodowe to nowoczesny kierunek, uwzględniający przemiany i wymagania współczesnego świata. Studia adresowane są do osób o interdyscyplinarnych zainteresowaniach, zafascynowanych bieżącymi wydarzeniami politycznymi postrzeganymi w szerokim kontekście przemian cywilizacyjnych, kulturowych, ekonomicznych, religijnych etc.
Gdzie możesz pracować po STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH?
Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji państwowej i samorządowej. Może szukać zatrudnienia w placówkach współpracujących z zagranicą oraz organizacjach i instytucjach międzynarodowych. Studenci wybierający ścieżkę kształcenia bezpieczeństwo międzynarodowe są przygotowani do pracy w instytucjach bezpieczeństwa. Po ścieżce kształcenia amerykanistycznej absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach, współpracujących z partnerami z USA. Po ścieżce kształcenia wschodoznawczej absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach współpracujących z podmiotami z obszaru Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- matematyka teoretyczna,
- matematyka finansowa,
- bezpieczeństwo informacji.Czego nauczysz się podczas studiów?
Matematyka teoretyczna – ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych pracą naukową w obszarze matematyki. Podczas studiów nauczysz się podstawowych teorii matematycznych, analitycznego i syntetycznego myślenia. Wykłady są prowadzone z zakresu m.in.: analizy matematycznej, algebry, równań różniczkowych, rachunku prawdopodobieństwa.
Matematyka finansowa – ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych metodami matematycznymi w finansach i bankowości. Podczas studiów nauczysz się matematycznych metod analizy i prognozowania procesów finansowych. Wykłady są prowadzone z zakresu m.in. badań operacyjnych, statystyki, teorii portfela.
Bezpieczeństwo informacji – ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych bezpieczeństwem systemów informatycznych. Podczas studiów nauczysz się kodowania, szyfrowania, zarządzania informacją. Wśród przedmiotów znajdują się m.in.: kryptografia i teoria kodowania, projektowanie szyfrów, ryzyko procesów informacyjnych.
Czym możesz się zajmować po MATEMATYCE?
Matematyka teoretyczna – możesz kontynuować naukę na studiach II stopnia i rozwijać naukę.
Matematyka finansowa – możesz zajmować się analizami procesów finansowych w bankach, firmach ubezpieczeniowych, przedsiębiorstwach.
Bezpieczeństwo informacji - możesz zajmować się analizą, przesyłaniem i zabezpieczaniem informacji w urzędach, firmach (m.in. ubezpieczeniowych), w bankach.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
W trakcie studiów na kierunku praca socjalna wyposażony zostaniesz w szeroki zakres wiedzy przydatny do rozumienia i interpretowania rzeczywistości społecznej oraz zjawisk i procesów w obszarze pracy socjalnej. Zdobędziesz wiedzę z obszaru pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii oraz prawa. Wyposażony zostaniesz w wiedzę dotyczącą pracy socjalnej i opieki społecznej w wybranych krajach europejskich. Zdobędziesz wiedzę dotyczącą udzielania pomocy jednostkom oraz grupom społecznym znajdującym się w trudnym położeniu (m.in. z powodu ubóstwa, sieroctwa, przemocy w rodzinie, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, uzależnień, starości, przestępczości, migracji lub uchodźstwa). Nabędziesz umiejętności diagnozowania zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych oraz zdolności komunikacyjne niezbędne w pracy z podopiecznymi oraz współdziałaniu z instytucjami środowiska lokalnego. Nauczysz się opracowywać i realizować projekty socjalne.
Gdzie możesz pracować po PRACY SOCJALNEJ?
Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pracownika socjalnego, umożliwiają podjęcie pracy w regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej, placówkach dla bezdomnych, osób uzależnionych, w zakładach karnych, ośrodkach dla uchodźców, w organizacjach pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom społecznym.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza wyposażą Cię w wiedzę i praktyczne umiejętności profesjonalnych działań w obszarze opieki, wychowania, wsparcia i pomocy w środowisku rodzinnym oraz pozarodzinnym. Zdobędziesz pedagogiczną, psychologiczną i socjologiczną wiedzę, niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz konstruowania własnego rozwoju zawodowego. Zdobędziesz praktyczne umiejętności w zakresie diagnozowania potrzeb dziecka i rodziny, komunikacji interpersonalnej, planowania i realizacji działań opiekuńczo- wychowawczych (w tym o charakterze profilaktycznym oraz terapeutycznym).
Gdzie możesz pracować po PEDAGOGICE OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ?
Studia wyposażają w uprawnienia merytoryczne i metodyczne do pracy w zawodzie pedagoga i wychowawcy. Po ukończeniu studiów pedagogika opiekuńczo-wychowawcza możesz podjąć pracę jako pedagog-wychowawca w świetlicach, bursach, internatach, w placówkach opieki całkowitej i częściowej, jako pedagog w poradniach pedagogiczno-psychologicznych, w szkołach, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapeutycznych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna przygotowują do pracy z osobami nieprzystosowanymi społecznie i zagrożonymi nieprzystosowaniem społecznym zarówno w instytucjach zamkniętych, jak i środowisku otwartym. Podczas studiowania uzyskasz wiedzę z zakresu prawnych, organizacyjnych i społeczno-kulturowych podstaw pracy resocjalizacyjnej. Zdobędziesz wiedzę niezbędną do podejmowania działań profilaktycznych i naprawczych w odniesieniu do dzieci, młodzieży i dorosłych wykazujących trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w różnych środowiskach wychowawczych lub instytucjach resocjalizacyjnych.
Gdzie możesz pracować po PEDAGOGICE RESOCJALIZACYJNEJ?
Kończąc studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna, uzyskasz kwalifikacje zawodowe do pracy w instytucjach państwowych, samorządowych i pozarządowych realizujących zadania z obszaru resocjalizacji i prewencji m.in. jako wychowawca w instytucjach zajmujących się profilaktyką społeczną i resocjalizacją, w zakładach wychowawczych i poprawczych, świetlicach socjoterapeutycznych, placówkach leczenia uzależnień, placówkach interwencyjnych, w zakładach karnych, aresztach śledczych, służbach sądowych i więziennych, w zawodzie kuratora sądowego, wychowawcy-organizatora grup środowiskowych, w instytucjach do spraw uchodźców, instytucjach zajmujących się pracą z bezdomnymi i bezrobotnymi – świadczących pomoc postpenitencjarną.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku administracja to gwarancja zdobycia wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych z zakresu prawa, ekonomii, komunikacji, etyki. Podczas studiów zdobędziesz takie umiejętności jak: rozwiązywanie problemów zawodowych, komunikowanie się z otoczeniem w miejscu pracy, sprawne posługiwanie się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej, aktywne uczestniczenie w pracy grupowej oraz organizowanie i kierowanie niewielkimi zespołami, a także poznasz alternatywne metody rozwiązywania sporów (m.in. negocjacje i mediacje).
Dzięki studiom zdobędziesz wiedzę dotyczącą samodzielnego podejmowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, wykazując się zarówno znajomością prawa, jak i umiejętnością stosowania go w praktyce.
Gdzie możesz pracować po ADMINISTRACJI?
- w instytucjach rządowej oraz samorządowej administracji publicznej,
- w sektorze niepublicznym, tj. fundacje, stowarzyszenia, placówki kulturalne, firmy prywatne, czy inne organizacje pozarządowe,
- w instytucjach krajowych i międzynarodowych,
- w ramach własnej działalności gospodarczej,
- w organach partii politycznych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
CZEGO NAUCZYSZ SIĘ PODCZAS STUDIÓW?
Na kierunku bezpieczeństwo i prawo zdobędziesz wiedzę o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu nauk o bezpieczeństwie, prawie, administracji, socjologii i politologii. Poznasz mechanizmy związane z powstawaniem nowych i rozwojem obecnych zjawisk zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu, narodowemu, wewnętrznemu, gospodarczemu itp. Nauczysz się zarówno interpretowania, analizowania i stosowania prawa, jak też poznasz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej oraz lokalnej.
Zajęcia będą prowadzone zarówno przez znakomitych przedstawicieli nauki, posiadających bogaty dorobek naukowy z zakresu prawa związanego z zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego, wewnętrznego publicznego i gospodarczego, jak i praktyków zapewniających bieżące bezpieczeństwo prawne jednostki, społeczeństwa i państwa.
GDZIE MOŻESZ PRACOWAĆ PO BEZPIECZEŃSTWIE I PRAWIE?
- w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem państwa i obywateli, m.in. w Policji, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i innych,
- w strukturach administracji publicznej,
- w podmiotach branżowych, tj. agencjach ochrony osób i mienia,
- w zespołach reagowania kryzysowego
- w strukturach administracji publicznej,
- w organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego,
- w instytutach naukowo-badawczych, oświatowych oraz akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Na interdyscyplinarnym kierunku kryminologia zdobędziesz wszechstronną wiedzę o patologiach społecznych, przestępstwie jako szczególnej formie zachowania dewiacyjnego, przestępczości jako zjawisku społecznym, sprawcy i ofierze przestępstwa, instytucjach kontroli państwowej oraz mechanizmach kontroli społecznej. Nauczysz się wyjaśniania przebiegu procesów społeczno-gospodarczo-politycznych oraz ich wpływu na przestępczość i patologie społeczne. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę niezbędną do analizowania i rozstrzygania konkretnych problemów praktycznych oraz posiądziesz umiejętność diagnozowania oraz interpretowania zjawisk społecznych pod względem prawnym, etycznym, socjologicznym. Będąc naszym absolwentem nie tylko opanujesz język obcy na poziomie biegłości B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ), ale też zdobędziesz umiejętność posługiwania się specjalistyczną terminologią z zakresu prawa karnego i kryminologii.
Gdzie możesz pracować po KRYMINOLOGII?
- w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości,
- w służbach mundurowych np. Policji, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Krajowej Administracji Sądowej i innych,
- w instytucjach rządowych i samorządowych,
- w prywatnym sektorze bezpieczeństwa,
- w organizacjach społecznych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Kierunek studiów filozofia i etyka jest adresowany do absolwentów szkół średnich, w tym do studentów innych kierunków pragnących poszerzyć i pogłębić swoją wiedzę o aspekty filozoficzne i etyczne oraz do osób zainteresowanych problemami filozoficznymi i moralnymi.
Studia dają wiedzę z zakresu historii filozofii i najważniejszych subdyscyplin filozoficznych (logika, ontologia, teoria poznania, filozofia społeczna), a w sposób bardziej rozbudowany z zakresu etyki ogólnej i szczegółowej. W programie zawarte są również przedmioty interdyscyplinarne. Poza wiedzą teoretyczną i erudycyjną, wiele uwagi poświęca się praktycznym aspektom filozofii. Duży nacisk kładzie się na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i nauczanie języków obcych.Czym możesz się zajmować po FILOZOFII I ETYCE?
Można kontynuować naukę na studiach filozoficznych II stopnia lub na kierunku pokrewnym. Absolwent kierunku filozofia i etyka I stopnia jest również przygotowany do podjęcia pracy zawodowej wymagającej wiedzy ogólnej i samodzielnego, twórczego myślenia. Po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych może uczyć etyki i filozofii w szkołach podstawowych.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Kognitywistyka (ang. cognitive science) jest interdyscyplinarną nauką o umyśle, procesach poznawczych i komunikacji – we wszelkich ich funkcjach, polegających na pozyskiwaniu, przechowywaniu, przetwarzaniu oraz przekazywaniu informacji. Kognitywistykę interesują naturalne systemy poznawcze i komunikacyjne (ludzie, zwierzęta) oraz systemy informacyjne wytworzone przez człowieka (sztuczna inteligencja, roboty kognitywne). Kognitywistyka i komunikacja jest sprofilowaną wersją kognitywistyki w jej najnowszej fazie rozwojowej, w której bada się rolę czynników społeczno-kulturowych w działaniu umysłu, poznania i procesów komunikacyjnych.
Gdzie możesz pracować po KOGNITYWISTYCE I KOMUNIKACJI?
Absolwent kognitywistyki i komunikacji będzie znajdował zatrudnienie w firmach informatycznych w rozwiązywaniu problemów dostosowania technologii elektronicznej do potrzeb, umiejętności i możliwości użytkowników tych technologii, w firmach reklamowych, doradczych i marketingowych, jako specjalista z zakresu komunikacji społecznej, w tym komunikacji elektronicznej, jako pracownik odpowiedzialny za komunikację z interesariuszami: kreowanie wizerunku firmy, przygotowanie ofert, komunikatów promocyjnych i reklamowych, jako doradca w zakresie rozwoju zdolności poznawczych w obszarze szeroko rozumianej działalności dydaktycznej i wychowawczej, jako specjalista komunikacji społecznej w szeroko rozumianej działalności społecznej i kulturalnej.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych poznaniem narzędzi informatycznych zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Duży nacisk kładziony jest na naukę języków programowania (od podstaw), jak też programów graficznych oraz gromadzenia i przetwarzania informacji. U nas nauczysz się praktycznej znajomości metod programowania (programowanie: imperatywne, obiektowe, równoległe i rozproszone), środowisk programistycznych (graficznych, okienkowych i internetowych), systemów operacyjnych, sieci komputerowych oraz baz danych. Wśród zajęć na pierwszym stopniu są m.in.: architektura systemów komputerowych, programowanie w języku Python, bazy danych, programowanie w Internecie, systemy operacyjne, technologie sieciowe, grafika, sztuczna inteligencja, programowanie w technologii .NET.
Absolwentów INFORMATYKI możesz spotkać w:
instytucjach zatrudniających projektantów, programistów lub serwisantów systemów informatycznych, administratorów systemów i sieci komputerowych, specjalistów od ochrony danych oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą w zakresie informatyki.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych wykorzystaniem narzędzi informatycznych w praktyce gospodarczej. Nauczysz się zarówno podstaw ekonomii i finansów, jak i informatyki, w tym programowania, a także metod statystycznych niezbędnych do analizy zjawisk gospodarczych w skali mikro- i makroekonomicznej. Wśród przedmiotów są m.in. algorytmy i struktury danych, systemy operacyjne, sieci komputerowe, programowanie strukturalne, programowanie obiektowe, bazy danych, podstawy grafiki komputerowej, informatyczne systemy zarządzania, a także mikro- i makroekonomia, rachunkowość i finanse, statystyka i ekonometria.
Po studiach z INFORMATYKI I EKONOMETRII możesz:
znaleźć zatrudnienie w firmach, urzędach, bankach, instytucjach finansowych, administracji państwowej i samorządowej, czyli wszędzie tam, gdzie stosowane są narzędzia matematyczne, statystyczne lub informatyczne. Możesz także prowadzić własną działalność gospodarczą.
-
Studia I stopnia (3-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Opinie i losy naszych absolwentów pokazują, że ważnym atutem studiów na kierunku socjologia jest szeroki zakres przedmiotów, który umożliwia rozwijanie wielu różnych zainteresowań. Jednocześnie, nasz program nakierowany jest nie tylko na zgłębianie wiedzy specjalistycznej oraz umiejętności realizacji badań opinii i badań marketingowych, ale również ćwiczenie tzw. umiejętności miękkich, m. in. na pogłębianie samodzielności i refleksyjności, komunikatywności, autoprezentacji, umiejętności zarządzania zespołem, czy wyczulenia na kwestie społeczne.
W ramach różnych modułów praktycznych studenci i studentki mogą się doskonalić np. w zakresie:
- zarządzania małą grupą społeczną (np. grupą projektową, zespołem pracowników),
- projektowania i realizacji badań społecznych i marketingowych,
- skutecznej komunikacji interpersonalnej, również w mediach społecznościowych,
- podstaw programowania w HTML, wykorzystywania BIG DATA, projektowania ankiet online oraz poznania podstaw cyberbezpieczeństwa,
- animacji kultury i postaw obywatelskich,
- podstaw analizy działania organizacji i instytucji.Gdzie możesz pracow
Studia I stopnia | Studia II stopnia | Studia jednolite magisterskie
Studia niestacjonarne I stopnia | Studia niestacjonarne II stopnia
Studia niestacjonarne jednolite magisterskie
Dlaczego UwB | Dlaczego Białystok | Rekrutacja krok po kroku