Biuro Karier
Aktualności

Wyznaczanie celów na początku kariery – jak to zrobić?

Wyznaczanie celów na początku kariery – jak to zrobić?

 

Osiągnięcie wyznaczonego celu musi być poprzedzone jego odpowiednim sformułowaniem. Zadbaj o to, aby był on jednocześnie ambitny i możliwy do zrealizowania. Nie powinien być zbyt ogólny, a dodatkowo musisz pamiętać o jego terminowości.

 

Sprecyzuj szczegóły swojego zamierzenia

 

Wyznaczane cele muszą być skonkretyzowane. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co zamierzasz osiągnąć i w jaki sposób chcesz to zrobić. Następnie należy zastanowić się nad bardziej dokładnymi informacjami i szczegółami. Przykładowo, jeśli celem jest uzyskanie wyższego wynagrodzenia, powinieneś określić dokładną wysokość podwyżki. Jeżeli natomiast chcesz awansować, warto wyznaczyć konkretne etapy, które pomogą zrealizować plan.

 

Zadbaj o realność celów

 

Każde zawodowe zamierzenie powinno być wymagające, ale należy pamiętać o tym, aby było możliwe do osiągnięcia. Złotym środkiem jest wyznaczenie realnego zadania, którego wykonanie dostarczy Ci satysfakcji. Twoje wyzwanie musi być dostosowane do posiadanego doświadczenia zawodowego i rzeczywistych możliwości rozwoju, jakie stwarza dana firma.

 

Określ termin realizacji celu

 

Wyznaczone zadanie powinno być określone w czasie. Ustalenie konkretnego terminu oznacza dodatkową motywację do realizacji zamierzenia. Oczywiście również w tym kontekście należy zadbać o rzeczywistą możliwość spełnienia danego zadania w ustalonym czasie. Dodatkowo warto pamiętać o mierzalności wyznaczonego celu. Pod tym terminem kryje się możliwość sprawdzania efektów podejmowanych wysiłków. Dzięki temu zorientujesz się, na jakim etapie aktualnie się znajdujesz i łatwiej będzie Ci określić kolejne kroki działania. Mierzalność okaże się szczególnie istotna w przypadku pokonywania etapów awansu zawodowego.

 

Już na początku kariery warto postawić na rozwój zawodowy i wyznaczyć sobie konkretne cele do realizacji. Mogą one dotyczyć na przykład poszerzenia kompetencji i zdobycia nowych kwalifikacji, awansu i posiadania bardziej prestiżowej posady czy wyższego wynagrodzenia.

 

 

Sprawdź oferty pracy na https://www.pracuj.pl/

 

 Artykuł na stronie Biura Karier UwB dzięki uprzejmości pracuj.pl