17 maja rusza rekrutacja na Uniwersytecie w Białymstoku

Data wydarzenia 16-05-2016

Ponad 3700 miejsc na 31 kierunkach studiów stacjonarnych przygotował w roku akademickim 2016/2017 Uniwersytet w Białymstoku. Rekrutacja na największej podlaskiej uczelni ruszy we wtorek, 17 maja.

Rejestracja kandydatów prowadzona będzie w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Rekrutacja na studia I stopnia i jednolite magisterskie potrwa do 8 lipca 2016 r. W przypadku studiów II stopnia - do 18 lub 25 lipca (w zależności od kierunku).

W roku akademickim 2016/2017 na studiach stacjonarnych UwB planuje przyjąć 2380 osób na studia I stopnia, 1150 osób na studia II stopnia oraz 200 osób na jednolite studia magisterskie (na kierunku prawo). O tym, kto zostanie przyjęty, zdecyduje liczba punktów uzyskanych po przeliczeniu wyników maturalnych kandydatów.

Równolegle do rekrutacji na studia stacjonarne potrwa nabór na studia niestacjonarne. Będzie prowadzony do 16 lub 29 września (w zależności od kierunku). Na studiach niestacjonarnych limitów przyjęć nie ma.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, Uniwersytet przygotował sporo nowości. W ofercie studiów I stopnia jest nowy kierunek – religioznawstwo. Uczelnia proponuje też sporo nowych specjalności. Wydział Biologiczno-Chemiczny na kierunku biologia oferuje biologię sądową (na studiach II stopnia) oraz mikrobiologię z biotechnologią (I i II stopnia). Trzy nowe specjalności przygotował Wydział Matematyki i Informatyki na kierunku matematyka - to bezpieczeństwo informacji (I stopnia), analiza danych i modelowanie (II stopnia) oraz  matematyka teoretyczna (I i II stopnia). Wydział Fizyki na studiach I stopnia proponuje specjalność fizyka gier komputerowych i robotów. Nowe propozycje na kierunku filologia ma także Wydział Filologiczny. Od nowego roku akademickiego, na studiach I stopnia, zaprasza na etnofilologię białoruską, filologię angielską z językiem niemieckim oraz język francuski, profil kulturowo-tłumaczeniowy. W ofercie studiów II stopnia pojawiła się filologia angielska z elementami translatoryki.

W sumie w ofercie największej białostockiej uczelni w roku 2016/2017 jest 31 kierunków studiów, a na kierunku filologia – 13 różnych specjalności w zakresie filologii obcych.

Szczegóły można znaleźć na stronie irk.uwb.edu.pl. Informacji udziela także Uniwersyteckie Centrum Rekrutacji: tel.: +48 85 745 70 80, +48 85 745 70 53, e-mail: rekrutacja@uwb.edu.pl.

Aby ułatwić kandydatom zdobywanie potrzebnych informacji, Uniwersyteckie Centrum Rekrutacji przygotowało specjalną wyszukiwarkę. Dzięki niej w łatwy sposób można sprawdzić jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę przy rekrutacji na poszczególne kierunki. Z drugiej strony – możemy w wyszukiwarce wybrać interesujący nas przedmiot maturalny, a system wskaże, na jakich kierunkach ocena z niego może liczyć się przy rekrutacji. Wyszukiwarka jest dostępna pod adresem www.uwb.edu.pl/kandydat.