Adam Zbyryt ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UwB laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2021

Ciekawie i zrozumiale dla każdego omawia najnowsze wyniki badań - nie tylko dotyczących ptaków. Naukę popularyzował najpierw jako osoba związana z organizacją pozarządową PTOP, a obecnie - z uczelnią. Tak jury prestiżowego konkursu Popularyzator Nauki 2021 uzasadniło przyznanie nagrody Adamowi Zbyrytowi ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Białymstoku w kategorii Animator. Po raz pierwszy przedstawiciel naszej uczelni został laureatem tego konkursu. W poprzednich edycjach mieliśmy finalistów i wyróżnionych.

Konkurs Popularyzator Nauki organizuje Polska Agencja Prasowa we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. Tegoroczna edycja została rozstrzygnięta w piątek, 3 grudnia. Przyznano nagrodę główną oraz w kategoriach: naukowiec, animator, instytucja, media i zespół.

W kategorii Animator wygrał Adam Zbyryt, związany z Wydziałem Biologii UwB, a obecnie doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Białymstoku.

- Wygrana w konkursie Popularyzator Nauki 2021 to dla mnie ogromne wyróżnienie. Żyjemy w czasach, w których zaufanie społeczeństwa do nauki i naukowców ogromnie zmalało. Dlatego bardzo ważne jest poprawa tego stanu rzeczy, a osiągnąć to można m.in. poprzez tłumaczenie zawiłych praw w zrozumiały sposób. To nowa rola, która powinna być coraz bliższa każdemu naukowcowi. Osobiście czuję się w niej bardzo dobrze. To wyróżnienie dowodzi, że moi odbiorcy również to dostrzegają i doceniają moje zaangażowanie na tym polu. Za co serdecznie im dziękuję! - komentuje doktorant UwB.

W poprzednich edycjach konkursu, wśród wyróżnionych i finalistów byli także przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku. W 2014 roku Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy Uniwersytetu W Białymstoku otrzymała Pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W 2017 roku w finale konkursu znaleźli się twórcy Kreatywnych Rozmów o Nauce na UwB - Mariana Kozłowska i Paweł Szor.

Więcej o konkursie i nominacji dla doktoranta UwB można przeczytać w naszym cyklu Rozmowy o nauce: https://uwb.edu.pl/nowosci/rozmowy-o-nauce/.

Zapraszamy też na stronę: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/.