Akcja Siemianówka 2019

Data wydarzenia 26-07-2019

Miłośnicy ptaków z całej Polski szykują się już na kolejną Akcję Siemianówka. Obóz obrączkarski, organizowany na skraju Puszczy Białowieskiej, rozpocznie się w sobotę (27 lipca 2019 r.) Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, obrączkowanie ptaków potrwa do połowy października. Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

 Ubiegły sezon był bardzo udany – ornitolodzy nad Siemianówką zaobrączkowali rekordowo dużo, bo 10 430 ptaków. Wśród nich rzadkie oraz piękne świstunki żółtawe, bekasiki, sóweczki czy pierwszą w historii Akcji Siemianówka kląskawkę. Najliczniej w sieci wpadały rudziki (ponad 1700), pierwiosnki (ponad 1500) oraz bogatki i czyże (ponad 1200).

 Wspaniałe przyrodnicze otoczenie, a przede wszystkim bogactwo bytujących nad zalewem i migrujących ptaków, od lat przyciągają wielbicieli tych zwierząt. Niektórzy przyjeżdżają na obóz systematycznie. Samuel Sosnowski, absolwent biologii, podróżnik i ornitolog, jest jednym z najbardziej zaangażowanych w organizację Akcji Siemianówka wolontariuszy.

 - W tym roku poziom wody jest niski, co na pewno ułatwi chwytanie ptaków wodno-błotnych, czyli siewek, kaczek i tym podobnych. Jednak rekord ponad 10 tys. okazów z zeszłego sezonu ciężko będzie pobić, choć rzecz jasna będziemy się starać – mówi.

 Przygodę z ptakami nad Siemianówką może przeżyć każdy – organizatorzy jak co roku zapraszają chętnych do pomocy. O ile bowiem obrączkowaniem ptaków mogą się zajmować tylko licencjonowani obrączkarze, o tyle w inne obozowe prace, takie jak wyjmowanie złapanych okazów z sieci, mogą włączyć się także ornitologiczni amatorzy.   

 - W tym roku dojazd do naszego obozu jest ułatwiony, bo POLRegio uruchomiło w okresie wakacyjnym weekendowe połączenia kolejowe na trasie Hajnówka – Siemianówka – zachęca Samuel Sosnowski.

Podobnie jak w poprzednich latach, to właśnie nad Siemianówką odbędzie się praktyczna część ogólnopolskiego kursu obrączkarskiego organizowanego przez Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która pełni rolę Krajowej centrali obrączkowania ptaków.

- Ptaki to nie tylko jeden z ciekawszych elementów otaczającej nas przyrody. To grupa zwierząt jednocząca naukowców, przyrodników czy „niedzielnych podglądaczy przyrody”, którzy w pogoni za najrzadszymi gatunkami potrafią przejechać nawet setki kilometrów. Miejscem idealnym do zapoznania się z tą grupą zwierząt są obozy obrączkowania ptaków, których - oprócz Akcji Siemianówka - mamy w kraju kilka. Część z nich jest zrzeszona w ramach Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP), która między innymi umożliwia nam wymianę zebranych danych oraz realizację wspólnych projektów. Uniwersytet w Białymstoku, jako inicjator i współorganizator Akcji Siemianówka, jest jednym z jej członków założycieli – przypomina dr Krzysztof Deoniziak, opiekun sekcji ornitologicznej Koła Naukowego Biologów UwB.

Akcja Siemianówka jest organizowana od 2002 roku. To jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w północno–wschodniej części kraju. Informacje o wydarzeniu można znaleźć na FaceBooku.

Na zdjęciu: świstunka żółtawa i zniczek - fot. Akcja Siemianówka