Akcja Studiuj z UwB zawitała do Grajewa

Spotkanie z uczniami w Grajewie

To było kolejne spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach akcji „Studiuj z UwB”. Tym razem wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku odwiedzili I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie, oferując ciekawe wykłady i warsztaty. Młodzież mogła też bliżej poznać największą podlaską uczelnię.

W środę, 7 grudnia, z uczniami spotkali się przedstawiciele Wydziału Fizyki, Instytutu Zarządzania, Wydziału Biologii, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji, Biura Karier UwB, Centrum Popularyzacji Nauki oraz Działu Promocji.

Dr Krzysztof Gawryluk z Wydziału Fizyki opowiadał o grach komputerowych i robotach, ale …w ujęciu interdyscyplinarnym. Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak tworzy się gry, dlaczego potrzebna jest do tego nie tylko znajomość informatyki, ale również wiedza z zakresu matematyki i fizyki.

Dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB odkrywał tajemnice ludzkiego mózgu. Uczniowie dowiedzieli się, m.in. w jaki sposób mózg przetwarza informacje, jakie są rodzaje pamięci i co należy usprawnić w procesie uczenia się, by stał się on jednocześnie przyjemny i efektywny.

Mgr Aleksandra Kopko z Instytutu Zarządzania przeprowadziła „słodki” warsztat dotyczący kontroli jakości, a produktem kontrolnym była czekolada. Uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym, bo zdobywali wiedzę, porównując ze sobą różne marki czekolad.

Marcelina Wojno z Biura Karier zaprosiła młodzież do świata kreatywności. Podczas warsztatu „Wyginaj śmiało umysł” uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego czasem warto porzucić myślenie schematyczne i jak kreatywność pomaga w uczeniu się, zapamiętywaniu i rozwiązywaniu problemów.

Spotkanie z uczniami w Grajewie było również okazją, by bliżej poznać Uniwersytet w Białymstoku. Przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji opowiadali uczniom, co można studiować na UwB, jak wygląda proces rekrutacji, gdzie studenci mogą realizować swoje zainteresowania i pasje.

Akcję koordynuje i do współpracy kolejne szkoły zaprasza Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

Przypominamy, że uczestniczą w niej zainteresowane wydziały i instytuty uniwersytetu, a o wyborze wykładów i warsztatów (możliwych do przeprowadzenia w ustalonym terminie) decyduje dyrekcja zainteresowanej szkoły.

Po Nowym Roku spotykamy się m.in. w Sokółce!

Spotkanie z uczniami w Grajewie