Białostoccy licealiści poznają filozofię pod okiem wykładowców z UwB

Data wydarzenia 07-12-2017

Poznają najważniejsze kierunki filozoficzne, podstawy logiki i heurystyki, uczą się poprawnego argumentowania. A wszystko to w wolnym czasie, po lekcjach. 90 uczniów z 3 białostockich liceów poznaje filozofię na zajęciach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Nasz główny cel to uatrakcyjnienie podstawy programowej obowiązującej w szkołach ponadgimnazjalnych o wiedzę i umiejętności, które przydają się każdemu, niezależnie od wybranego profilu klasy czy przyszłego zawodu. Filozofia bowiem to przede wszystkim nauka samodzielnego, krytycznego myślenia – mówi prof. Małgorzata Kowalska z UwB, która nadzoruje kurs merytorycznie i jest jedną z osób prowadzących zajęcia. – Mam też nadzieję, że rozbudzimy w uczniach zainteresowanie filozofią i studiami filozoficznymi, przekonamy ich, że także w dzisiejszych czasach klasyczne wykształcenie i erudycja to wielka wartość.

Kurs obejmuje 50 godzin podzielonych na 5 bloków tematycznych: od podstawowych problemów filozofii, przez elementy historii tej dziedziny nauki, filozofii kultury i filozofii społecznej, po etykę z elementami myśli politycznej. Zajęcia odbywają się w niewielkich, 15-osobowych grupach. Uczniowie zgłaszali się na nie dobrowolnie, chętnych – nie brakowało. W sumie, przez 2 lata, z filozoficznego kursu skorzysta 180 młodych ludzi.

Projekt, pod nazwą „Filozoficzne forum aktywności społecznej Uniwersytetu w Białymstoku”, będzie realizowany do lipca 2019 r. Uczelnia pozyskała pieniądze na jego realizację (ponad 88 tys. zł) w ramach konkursu ogłoszonego w ub. roku przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uniwersytet zaprosił do współpracy II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz XI LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku.

Zgodnie z założeniem konkursu, projekt służy realizacji tzw. trzeciej misji uczelni wyższych – zwiększa zaangażowanie się uniwersytetu w procesy rozwoju społecznego na różnych poziomach: ekonomicznym, cywilizacyjnym, moralnym i etycznym. To zresztą nie pierwsza i nie jedyna forma zaangażowania filozofów z UwB we współpracę ze szkołami. Od wielu lat prowadzą oni nadzór nad okręgowymi eliminacjami Olimpiady Filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne - prof. Małgorzata Kowalska jest przewodniczącą okręgowego komitetu tej olimpiady. 

Na zdjęciu: uczniowie z II LO w Białymstoku podczas zajęć z dr. Bartoszem Kuźniarzem z UwB.