Biblioteka Uniwersytecka rozpoczyna Tydzień Otwartego Dostępu. Ciekawych wydarzeń nie zabraknie

Otwarty Uniwersytet. Czytaj, zrozum, wykorzystaj – pod takim hasłem Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia bierze udział w międzynarodowej akcji: Tydzień Otwartego Dostępu. Dzięki niej dowiemy się m.in. gdzie szukać otwartych tekstów naukowych.

Akcja potrwa od 19 do25 października. Tegoroczny Tydzień Otwartego Dostępu organizowany jest pod hasłem Otwieraj z sensem: działaj, by wyrównywać szanse i zapobiegać wykluczeniu. Temat przewodni tegorocznych obchodów został zaproponowany przez organizację SPARC (https://sparcopen.org/who-we-are/), organizatora światowych obchodów. Jest wynikiem dyskusji na temat otwartości jako narzędzia do budowania bardziej sprawiedliwych systemów wymiany wiedzy. W tym czasie w całej Polsce i na świecie są organizowane różne wydarzenia promujące otwarty dostęp do wiedzy.

Biblioteka Uniwersytecka (https://bg.uwb.edu.pl/bu/) bierze udział w obchodach Open Access Week (http://www.openaccessweek.org/) już po raz ósmy.

- Ze względu na naszą sytuację lokalową oraz sytuację epidemiologiczną zdecydowaliśmy się świętować online. W związku z tym została zaplanowała kampania informacyjna na Facebooku (https://www.facebook.com/Biblioteka.Glowna.UwB/) Biblioteki Uniwersyteckiej pt. Otwarty Uniwersytet. Czytaj, zrozum, wykorzystaj. Wydarzenie będzie promować różne aspekty Otwartej Nauki – zapowiada Agnieszka Gałecka-Golec kierownik Repozytorium UwB w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Dodaje, że codziennie, przez cały tydzień, będą zamieszczane posty kierujące do aktualnych tematów w ramach otwartej komunikacji naukowej, ilustrowane interesującą grafiką.

- Poruszymy w nich kwestie otwartości w kontekście ostatnich działań Narodowego Centrum Nauki (https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/otwarta-nauka). Nawiążemy m.in. do danych badawczych – co należy wiedzieć, aby rozumieć; jakie publikacje muszą być otwarte i dlaczego albo gdzie szukać otwartych tekstów naukowych. Zapraszamy – dodaje Agnieszka Gałecka-Golec.