Biblioteka Uniwersytecka zaprasza w sobotę na Noc Bibliotek. Spotykamy się online!

Klimat na czytanie – takie jest hasło tegorocznej akcji: Noc Bibliotek, w której bierze udział także Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia. Dołączyć może każdy chętny. Wystarczy w sobotę, w godz. 18-22 wejść na stronę internetową naszej biblioteki lub jej profil na Facebooku. Atrakcji nie zabraknie.

Noc Bibliotek to wielkie, ogólnopolskie święto bibliotek oraz miłośników książek. Organizowane jest od 2015 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W akcji biorą udział wszystkie typy bibliotek: od szkolnych po akademickie. W ten sposób zachęcają do korzystania ze swoich zbiorów, pokazując jednocześnie, że są najbardziej otwartymi i dostępnymi instytucji kultury. W końcu ich oferta jest dla osób w każdym wieku.

Tegoroczna Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 10 października. W akcji weźmie udział także Biblioteka Uniwersytecka, a za jej pośrednictwem każdy chętny.

- Ze względu na naszą sytuację lokalową oraz sytuację epidemiologiczną zdecydowaliśmy się świętować online. Bądźcie z nami w godz. 18-22. Na naszej stronie internetowej oraz na naszym profilu na Facebooku będziemy co godzinę publikować nowe materiały – informuje Ewa Witkowska, kierownik Czytelni Humanistycznej w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Znany jest już harmonogram wydarzeń, które przygotowała na sobotę BU:   

godz. 18 – klimatyczne miejsca do czytania w kampusie UwB

godz. 19 – inauguracja „Nocy Bibliotek” – wspólne oglądanie

godz. 20 – klimat starych książek – prezentacja najcenniejszych starodruków ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej

godz. 21 – książka najlepsza na dobranoc – o gustach czytelniczych Jerzego Giedroycia, patrona BU

- W oficjalnej inauguracji wydarzenia, dostępnej także online, wezmą udział specjalni goście – znani pisarze i artyści. Zostanie także wspólnie odczytany wiersz Jacka Cygana, napisany specjalnie dla Nocy Bibliotek – dodaje Ewa Witkowska.

Hasłem tegorocznej edycji Nocy Bibliotek jest: Klimat na czytanie. Nieprzypadkowo. Jak podkreślają organizatorzy akcji mamy dobry czas na czytanie, szczególnie przy ograniczonej możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego. To także najbardziej dostępna i przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki. Warto też pamiętać, że wypożyczanie i dzielenie się książkami w bibliotece to dbanie o dobrostan ludzi, planety i ochronę klimatu.

Więcej informacji o samej akcji można znaleźć na jej oficjalnej stronie: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/.