Blisko 400 tys. zł na międzynarodowy projekt fizyka z Uniwersytetu w Białymstoku

Data wydarzenia 02-02-2017

Dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. UwB, otrzymał 382 200 zł w konkursie Narodowego Centrum Nauki HARMONIA. To konkurs na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej. Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku będzie prowadził badania w konsorcjum z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz hiszpańskim uniwersytetem w San Sebastian (Universidad del País Vasco).

Tytuł projektu to „Dynamika magnetyzacji w mikrodrutach amorficznych”. Naukowcy będą  poszukiwać nowych stanów magnetycznych poprzez badania dynamiki magnesowania w materiałach w kształcie mikrodrutów amorficznych. Liczą, że dzięki współpracy rozwiną nowe, unikatowe nie tylko w skali Polski, metody badawcze.

Zasadnicze badania będą wykonane w Zakładzie Fizyki Magnetyków UwB z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury- układów magnetooptycznych -przy wsparciu teoretyków z AGH. Zespół hiszpański natomiast jest światowym liderem w produkcji mikrodrutów magnetycznych. Materiały te wykazują niezwykle ciekawe właściwości magnetoelektryczne – są wykorzystywane miedzy innymi w mikroelektronice.

Koordynatorem projektu będzie dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. UwB. To jeden z autorów nowej metody ultraszybkiego zapisu informacji, opublikowanej niedawno w prestiżowym czasopiśmie Nature.

Ponadto Wydział Fizyki UwB będzie partnerem w innym przedsięwzięciu badawczym dofinansowanym przez NCN. Chodzi o polski wkład w międzynarodowym projekcie CTA – czyli budowie obserwatorium astronomicznego z zestawem kilkudziesięciu teleskopów. W konstruowanie teleskopów zaangażowany jest m.in. polski zespół – jego prace koordynuje  Uniwersytet Jagielloński. W tym gronie jest dwójka badaczy z Zakładu Astronomii i Astrofizyki

Uniwersytetu w Białymstoku - dr hab. Marek Nikołajukoraz dr Andrzej Pisarski.