Blisko 800 eksponatów w darze dla Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego

Data wydarzenia 07-11-2017

745 różnych minerałów i skamieniałości oraz 40 meteorytów i tektytów. O taką kolekcję wzbogaciło się Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Dar przekazała dwójka białostoczan – Państwo Irena i Jan Data.

Zbiór podarowanych minerałów i skamieniałości jest niezwykle różnorodny. Wśród najcenniejszych okazów – kolorowe, pasiaste agaty. Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji - z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, ale są też agaty z Czech, Afryki (z Maroka, Botswany), Brazylii i Australii. Ponadto do Centrum trafiły m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów. 

Pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego bardzo cieszą się także z przekazanych   meteorytów oraz tektytów - bryłek zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię.

- Do tej pory nie mieliśmy w naszych zbiorach pozostałości ciał niebieskich. Podarowane meteoryty staną się więc zaczątkiem nowej kolekcji. Gablota na tę kosmiczną materię już czeka - mówi Wiesław Mikucki, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Darczyńcy, Irena i Jan Data, są geologami. Część eksponatów do swojej kolekcji znaleźli sami, większość – zakupili. Mają nadzieję, że teraz zbiór będzie służył powszechnej edukacji przyrodniczej. W imieniu władz Uniwersytetu w Białymstoku za przekazane dary podziękowała im profesor Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki.

Podarowane eksponaty zostaną teraz opisane przez pracowników Centrum i przygotowane do ekspozycji. W 2018 roku przez 6 miesięcy będą prezentowane na wystawie czasowej. Potem wybrane okazy można będzie oglądać na stałe w ramach wystawy „Minerały i skały”.

2_Hemimorfit_Chiny fot_J_Kupryjanowicz

Na zdjęciu powyżej - hemimorfit z Chin, fot. J. Kupryjanowicz.

3_Kalcyt_piryt_galena fot_J_Kupryjanowicz
Na zdjęciu  powyżej - kalcyt z pirytem i galeną z Kosova, fot. J. Kupryjanowicz.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku. W czerwcu 2015 roku Centrum przeniosło  się do nowego, przestronnego budynku w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m2  prezentowanych jest 10 ekspozycji stałych (Przyroda północno-wschodniej Polski;  Skamieniałości z osadów polodowcowych; Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia; Fauna mórz podzwrotnikowych; Stawonogi tropikalne; Przyroda rejonów polarnych; Filogeneza zwierząt tkankowych; Ewolucja naczyniowych roślin lądowych; Minerały i skały; Życie na Ziemi - zarys dziejów) oraz rozmaite wystawy czasowe, a także hodowle terraryjne.

W siedzibie Centrum znajduje się też Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie (do czasu wybudowania nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej). Na zdjęciu otwierającym - meteoryt żelazno-kamienny, pallasyt,  Brahin z Białorusi, fot. J. Kupryjanowicz.