"Burmistrz" ponownie w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 25-03-2022

Uniwersyteckie Centrum Kultury oraz Teatr Latarnia zapraszają na czytanie performatywne dramatu „Burmistrz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Błażeja Piotrowskiego: DO UCK można wybrać się 25 marca (piątek) - godz. 20.00, 26 marca (sobota) - godz. 17.00 oraz 27 marca (niedziela) - godz. 16.00. Wstęp wolny.

Trudno jest dbać o nie swoich zmarłych” – mówi tytułowy bohater sztuki. Sikorska-Miszczuk wraca do pogromu, który miał miejsce w Jedwabnem w 1941 roku, przyglądając się jednak przede wszystkim współczesnym mieszkańcom miasteczka i ich zmaganiom z traumatyczną przeszłością.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków oraz prezentowanych na wielu scenach tekstów, często opisywanych jako „czarne komedie”. Jej sztuka „Burmistrz” znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stückemarkt w Berlinie (2011). Otrzymała także nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej MKiDN (2016). Rzadko jest jednak prezentowana publiczności teatralnej.

- W „Burmistrzu” Prawda z otwartej koperty sprowadza duchy na ulice Miasta. Znów przebywają tam obok siebie Mieszkańcy – jedni martwi, drudzy żywi. Co ma zrobić Burmistrz? Po czyjej stronie ma się opowiedzieć? Odwrócić się od jednych na żądanie drugich? Wygonić martwych i zapomnieć, bo żywym jest tak wygodniej? – pyta w jednym z wywiadów autorka.

Błażej Piotrowski to aktor związany z Białostockim Teatrem Lalek i współtwórca niezależnego Teatru Latarnia, wykładowca Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, a także autor tekstów piosenek. Czytaniem „Burmistrz” debiutuje jako samodzielny reżyser. Wyjaśniając swój udział w projekcie, mówi: „Burmistrz” to współczesny głos, stawiający pytanie gdzie jesteśmy w dzieleniu się miłością z drugim człowiekiem, zwłaszcza z tym, który ma inne poglądy, inną wrażliwość, inne pochodzenie. Porusza wciąż aktualne problemy nietolerancji, zakłamywania historii i agresji wobec inności.


Obsada:
Burmistrz – Aleks Joński
Niemiec na pokucie – Marcin Tomkiel
Miss piękności/Matka Boska – Ewelina Oleś
Mieszkaniec miasta – Karol Smaczny
12 zięciów mieszkańca – Mateusz Litwin
12 synowych mieszkańca – Mirella Burcewicz
Burmistrz Nowego Jorku/Narrator – Błażej Piotrowski
Technika: Michał Chrzanowski, Michał J. Dąbrowski, Michał Kaszkowiak
Czas trwania czytania: około 80 minut.

Czytanie dla widzów powyżej 16. roku życia.

Uwaga! w budynku UCK przestrzegamy reżimu sanitarnego. Wszyscy widzowie powinni: zdezynfekować ręce przy wejściu (przy drzwiach znajduje się podajnik płynu), zachować dystans 1,5 m w oczekiwaniu na spektakl oraz przez cały czas zakrywać nos i usta maską.

Premiera czytania odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w ramach „Programu Rezydencji Teatralnych UCK 2021” dzięki współpracy z Fundacją UwB.

Zapraszamy też na stronę: https://www.facebook.com/events/2579396375526627/