"Burmistrz" w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 13-11-2021

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Teatr Latarnia oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury zapraszają na czytanie performatywne dramatu „Burmistrz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Błażeja Piotrowskiego. Do UCK wybrać można się w piątek (12 listopada) lub w sobotę (13 listopada), początek godz. 17. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

„Trudno jest dbać o nie swoich zmarłych” – mówi tytułowy bohater sztuki. Sikorska-Miszczuk wraca do pogromu, który miał miejsce w Jedwabnem w 1941 roku, przyglądając się jednak przede wszystkim współczesnym mieszkańcom miasteczka i ich zmaganiom z traumatyczną przeszłością.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków oraz prezentowanych na wielu scenach tekstów, często opisywanych jako „czarne komedie”. Jej sztuka „Burmistrz” znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stückemarkt w Berlinie (2011). Otrzymała także nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej MKiDN (2016). Rzadko jest jednak prezentowana publiczności teatralnej.

‘W „Burmistrzu” Prawda z otwartej koperty sprowadza duchy na ulice Miasta. Znów przebywają tam obok siebie Mieszkańcy – jedni martwi, drudzy żywi. Co ma zrobić Burmistrz? Po czyjej stronie ma się opowiedzieć? Odwrócić się od jednych na żądanie drugich? Wygonić martwych i zapomnieć, bo żywym jest tak wygodniej?’ – pyta w jednym z wywiadów autorka.

Błażej Piotrowski to aktor związany z Białostockim Teatrem Lalek i współtwórca niezależnego Teatru Latarnia, wykładowca Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, a także autor tekstów piosenek. Czytaniem „Burmistrz” debiutuje jako samodzielny reżyser. Wyjaśniając swój udział w projekcie, mówi:

"Burmistrz” to współczesny głos, stawiający pytanie gdzie jesteśmy w dzieleniu się miłością z drugim człowiekiem, zwłaszcza z tym, który ma inne poglądy, inną wrażliwość, inne pochodzenie. Porusza wciąż aktualne problemy nietolerancji, zakłamywania historii i agresji wobec inności.’

Obsada:
Burmistrz – Aleks Joński
Niemiec na pokucie – Marcin Tomkiel
Miss piękności/Matka Boska – Izabela Budzinowska
Mieszkaniec miasta – Karol Smaczny
12 zięciów mieszkańca – Mateusz Litwin
12 synowych mieszkańca – Mirella Burcewicz
Burmistrz Nowego Jorku/Narrator – Błażej Piotrowski

Technika: Michał Chrzanowski, Michał J. Dąbrowski

Plakat: Lucjusz Sawicki

Kuratorki: Katarzyna Niziołek, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

Wstęp bezpłatny, ale obowiązują rezerwacje. Jedna osoba może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl i wpisując „Burmistrz” w tytule maila, oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.

Czas trwania czytania: około 80 minut.

Czytanie dla widzów powyżej 16. roku życia.

UWAGA! W BUDYNKU UCK PRZESTRZEGAMY REŻIMU SANITARNEGO. WSZYSCY WIDZOWIE POWINNI: ZDEZYNFEKOWAĆ RĘCE PRZY WEJŚCIU (PRZY DRZWIACH ZNAJDUJE SIĘ PODAJNIK PŁYNU), ZACHOWAĆ DYSTANS 1,5 M W OCZEKIWANIU NA SPEKTAKL ORAZ PRZEZ CAŁY CZAS ZAKRYWAĆ NOS I USTA MASKĄ.

Czytanie realizowane jest w ramach „Programu Rezydencji Teatralnych UCK 2021” dzięki wsparciu z budżetów Miasta Białystok oraz Samorządu Województwa Podlaskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/events.