Cyber Wojownicy z UwB wywalczyli II miejsce na Cyberiadzie

Studencka drużyna z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zdobyła II miejsce podczas ogólnopolskich Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych – Cyberiada. Wielomiesięczna rywalizacja zakończyła się na początku września, finałową „Bitwą konstruktorską”, czyli 24-godzinnym game jam.

Cyberiada została zorganizowana przez Fundację Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży „Teatrikon”, w ramach Programu Rozwoju Talentów Informatycznych Ministra Cyfryzacji. Jak informują organizatorzy, najważniejszy cel przedsięwzięcia to zaktywizowanie studentów i studentek z całej Polski pod kątem rozwoju najbardziej zaawansowanych umiejętności informatycznych, jakie są konieczne do efektywnego  projektowania gier komputerowych. Mistrzostwa odbyły się po raz pierwszy.

W Cyberadzie mogły brać udział drużyny liczące od 6 do 9 osób. Rywalizacja – od etapu kwalifikacji do finałowej „Bitwy konstruktorskiej” – trwała 9 miesięcy. W tym czasie studenci tworzyli konkursową grę główną, ale też brali udział w t.zw. game jam’ach (całodobowych zawodach tworzenia gier), rozwiązywali przygotowane przez organizatorów zadania, uczestniczyli w warsztatach, wykładach i konsultacjach online.

Każdy studencki zespół miał też swoich opiekunów. Na Wydziale Fizyki UwB tej roli podjęli się dr Krzysztof Gawryluk i dr hab. Tomasz Karpiuk prof. UwB.

- Udało nam się skompletować zespół, złożony z szóstki studentek i studentów. Jak się jednak okazało, udział w Cyberiadzie wymagał bardzo dużo czasu i zaangażowania, ponieważ mistrzostwa obejmują wiele różnych aktywności. W efekcie nie wszyscy pierwotni członkowie drużyny dotrwali do końca. Podobne problemy pojawiły się także w innych zespołach, dlatego organizatorzy zgodzili się, by w finale składy drużyn mogły zostać uzupełnione o nowych zawodników, niekoniecznie związanych z daną uczelnią – relacjonuje dr Krzysztof Gawryluk.  

Gra główna przygotowana w ramach Cyberiady przez zespół z UwB zatytułowana jest „Into the Void and Beyond” – można ją pobrać ze strony internetowej.

Podczas finałowej „Bitwy konstruktorskiej”, która odbyła się 2 września w Warszawie, w składzie drużyny Cyber Wojowników wystąpiła trójka studentów Wydziału Fizyi UwB: Stanisław Jakimowicz, Paweł Jarmacewicz oraz Karolina Sidorczuk, wspomaganych przez Dominika Fidziukiewicza (UMCS), Pawła Malinowskiego (GWSP), a także Ignacego Zająca (UMCS).

Cyber Wojownicy zajęli II miejsce w klasyfikacji ogólnej. W nagrodę studenci odwiedzą studio gier Ten Square Games, gdzie spotkają się z czołowymi na świecie projektantami gier oraz wezmą udział w prelekcji i warsztatach pokazujących proces produkcji i dystrybuowania gier. Drużyna z UwB zdobyła też pozaregulaminowe wyróżnienie "akademikow" – i nagrodę rzeczową: bon o wartości 1000 zł do wykorzystania w jednej z  sieci sklepów.

Warto dodać, że w finale Cyberiady wzięła udział jeszcze jedna białostocka drużyna - Cookie Cutter Games, utworzona wspólnie przez studentów trzech uczelni (UwB, PB, UMB). Uniwersytet w Białymstoku reprezentowali w niej Arkadiusz Oskar Kuryło (student informatyki), Jakub Sowa (filozofia) oraz Dawid Romanowski (kulturoznawstwo). Opiekunem tego zespołu była doktorantka z UwB Urszula Abramowicz.

Na zdjęciu od lewej: dr Krzysztof Gawryluk (UwB), Stanisław Jakimowicz (UwB), Paweł Jarmacewicz (UwB), Karolina Sidorczuk (UwB), Paweł Malinowski (GWSP), Dominik Fidziukiewicz (UMCS), mgr Kamila Piskorz (opiekun studentów z UMCS), dr hab. Tomasz Karpiuk, prof UwB.

zdjęcie: Mistrzostwa w Projektowaniu Gier Komputerowych Cyberiada, materiały Fundacji TEAM Teatrikon

źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/cyberiada.games