Czworo badaczy z UwB ponownie na liście najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności

Czworo naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku znalazło się wśród najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich prac naukowych. Ranking po raz kolejny opublikowała firma Elsevier. 

Zestawienie obejmuje ponad 186 tys. badaczy ze wszystkich krajów świata, co stanowi ok. 2 % wszystkich publikujących naukowców spełniających kryteria rankingu. Ujęte w nim osoby reprezentują różne dziedziny i dyscypliny nauki.

Podobnie jak w ubiegłorocznym rankingu, na liście znalazł się prof. Piotr Jaranowski – astrofizyk z Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Andrzej Bajguz, prof UwB – biochemik z Wydziału Biologii, a także dwoje pracowników Wydziału Chemii: prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz zajmująca się chemią analityczną i prof. Krzysztof Winkler specjalizujący się w chemii materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem elektrochemii.

- To kolejny dowód na to, że mamy na Uniwersytecie w Białymstoku znakomitych naukowców, których prace - badania i ich wyniki - budzą zainteresowanie i uznanie na całym świecie. Szczególnie cieszy mnie fakt, że to właśnie nasi badacze: prof. Piotr Jaranowski i dr hab. Andrzej Bajguz, prof. UwB są w tym zestawieniu najwyżej spośród wszystkich ujętych w nim pracowników podlaskich uczelni – komentuje prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB.

Zestawienie przygotowane zostało przez naukowców ze Stanford University oraz firm  SciTech Strategies i Elsevier. Można je znaleźć na stronie internetowej:

https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/3?fbclid=IwAR2XarXc41JUr-vaFV8Rx0EHdJQ2F4aSS-ggIdsIakKU74nVTZ4mg45z7mg

Przypomnijmy, że Uniwersytet w Białymstoku znalazł się w gronie sześciu szkół wyższych w Polsce, które zostały uhonorowane nagrodą ELSEVIER Research Impact Leaders Award 2020. Przyznawana jest ona uczelniom, które wnoszą największy wkład w postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. UwB zwyciężył w kategorii Natural Sciences (obszar nauk ścisłych i przyrodniczych).

https://uwb.edu.pl/nowosci/aktualnosci/uniwersytet-w-bialymstoku-zostal-laureatem-prestizowej-nagrody-elsevier-research-impact-leaders-award/e80fd008