Czytanie performatywne dramatu "Walizka" w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 07-12-2021

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kultury, Pracownia Sztuki Społecznej oraz Teatr Papahema zapraszają na czytanie performatywne dramatu ‘Walizka’ Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w wykonaniu studentów socjologii UwB. To artystyczne wydarzenie będzie miało miejsce 7 grudnia (wtorek) o godz. 18.00. Jest przeznaczone dla widzów powyżej 16. roku życia.

„Któregoś dnia Francuz Michel Leleu wyszedł z domu i poszedł do muzeum. Znalazł tam walizkę swego ojca, choć ojciec wcale jej tam nie zostawił. Ten niezwykły przypadek opisały gazety” – tak Sikorska-Miszczuk rozpoczyna sztukę inspirowaną prawdziwą historią odnalezionej walizki, poświęconą pamięci Holokaustu i związanym z nią poszukiwaniom tożsamości, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.

„To sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co mamy w sobie - bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy, czy nie. Możemy nigdy naszej walizki nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności. ‘Walizka’ to historia pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości. Ta sztuka dotyczy też obszaru pamięci społecznej - nie chcemy odkrywać prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień. ‘Walizka’ jest o wierze w uzdrawiającą moc prawdy” - wyjaśnia autorka.

Będzie to drugie po ‘Burmistrzu’ czytanie performatywne wyprodukowane w ramach tegorocznego Programu Rezydencji Teatralnych UCK. Tym razem czytanie zostanie zrealizowane w formie partycypacyjnej. Przygotowują je - we współpracy i pod kierunkiem aktorów Teatru Papahema - studenci socjologii związani z Pracownią Sztuki Społecznej: Michał J. Dąbrowski, Justyna Józwowicz, Anzhalika Kalantai, Aleksandra Koniecko, Aleksandra Rostkowska, Dalia Wadi i Paulina Zabrocka. Oprawę muzyczną czytania stworzy Natasza Topor. Za technikę będzie dopowiadał Michał Chrzanowski, a autorem plakatu jest Lucjusz Sawicki. Kuratorkami przedsięwzięcia są Katarzyna Niziołek i Katarzyna Sawicka-Mierzyńska z Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Po czytaniu odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk oraz uczestnikami rezydencji.

Wstęp na czytanie jest bezpłatny, obowiązują jednak rezerwacje. Szczegóły można znaleźć na fejsbukowej stronie wydarzenia „Walizka – czytanie performatywne”.

Czytanie realizowane jest w ramach „Programu Rezydencji Teatralnych UCK 2021” dzięki wsparciu z budżetów Miasta Białystok oraz Samorządu Województwa Podlaskiego.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków oraz prezentowanych na wielu scenach tekstów, często opisywanych jako ‘czarne komedie’.

Teatr Papahema tworzy czworo absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. W swojej pracy grupa łączy klasykę ze współczesnością, teatr aktora z teatrem formy, humor z refleksją na temat otaczającej rzeczywistości.

Pracownia Sztuki Społecznej jest otwartym i interdyscyplinarnym przedsięwzięciem o charakterze badawczym, edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Tworzą ją badacze i studenci z Instytutu Socjologii UwB, współpracujący z artystami, animatorami, edukatorami i innymi praktykami kultury, posługujący się w swojej pracy metodami badawczymi opartymi na sztuce.