Dr Maciej Oksztulski z Wydziału Prawa UwB został Człowiekiem bez barier

07.12.2022

Dr Maciej Oksztulski badacz związany z Wydziałem Prawa UwB i pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską, został „Człowiekiem bez barier 2022”. Uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu odbyła się we wtorek, 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konkurs „Człowiek bez barier” organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jak informuje portal www.niepelnosprawni.pl, jest to przedsięwzięcie promujące osoby z niepełnosprawnością, które są inspiracją, biorą los w swoje ręce, pokazując innym, jak mimo ograniczeń można uczynić życie swoje i innych pełniejszym.

- Cieszę się niezmiernie, że społeczeństwo z coraz większą empatią angażuje się w inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i autyzmem. Wszystkie wyrazy uznania, które do mnie spływają, dają nadzieję na pomyślność działań, które podejmuję i będę podejmował na rzecz autystów, choć nie tylko  – podkreślał w trakcie uroczystości dr Maciej Oksztulski.

Tegoroczny „Człowiek bez barier” jest związany z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. To pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską. Jego naukową pasją są prawa człowieka, zwłaszcza prawa osób niepełnosprawnych.

A dlaczego warto pokonywać w życiu bariery?

- Człowiek bez barier jest silny. Mimo przeciwności losu, pokonuje własne problemy i pomaga, aby ułatwiać życie innym. Bariery stoją przede wszystkim przed osobami niepełnosprawnymi, ich aktywnym uczestnictwem w życiu społecznym na równi z osobami pełnosprawnymi – odpowiada dr Maciej Oksztulski. Dodaje, że jego największym marzeniem jest usamodzielnienie się, choć w niewielkim stopniu. - Wiem, że jeżeli będę się spełniał zawodowo, to automatycznie poprawie ulegnie proces rehabilitacji i uspołecznienia.

"Człowiek bez barier" to już kolejne wyróżnienie dla dr. Macieja Oksztulskiego. W maju tego roku został laureatem Podlaskiej Marki 2021, w kategorii Marka bez barier.