Dr Małgorzata Frąckiewicz z Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Data: 08.11.2022
Miejsce wydarzenia: Wydział Filologiczny
Godzina: 10:10 - 14:20

Dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawczyni z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, jest w gronie tegorocznych laureatów Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego

Otrzymała ją za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

W prezentacji nagrodzonych, opublikowanej na stronie podlaskie.eu, czytamy:
„Małgorzata Krystyna Frąckiewicz – językoznawczyni, badaczka gwary łomżyńskiej i nazwisk łomżyńskich, regionalistka. Od wielu lat prowadzi działalność naukową jako popularyzatorka wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Stworzyła stronę internetową, która jest bazą identyfikacji tożsamości mieszkańców”.

Jak z kolei przypomina portal 4lomza.pl, regionalistka nazywa sama siebie „córką ziemi łomżyńskiej”, bowiem jej rodzice pochodzili z Bronowa i Jedwabnego, a ona urodziła się w Rutkach Kossakach. Dr Frąckiewicz  jest wiceprezesem Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego imienia Wagów od 2017 r. Zarówno Towarzystwo, jak i jego wiceprezes zostali uhonorowani przez ministra kultury prof. Piotra Glińskiego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za lata działalności na rzecz integracji środowiska badawczego w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej.

Dr Małgorzata Frąckiewicz ma też na koncie inne wyróżnienia. W 2021 r. otrzymała Honorową Odznakę Województwa Podlaskiego za łomżyńskie „Księgi pamięci” - materiały ukazujące życie społeczności żydowskiej w polskich miastach, spisane w formie kronik. W 2018 zdobyła wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Kapituła nagrodziła ją za badania języka regionu łomżyńskiego.

Laureaci Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali.

Źródło zdjęcia - 4lomza.pl