Dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, gościł na UwB

Data wydarzenia 22-02-2019

Dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, był gościem ostatniego dnia tegorocznego Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku. W auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku wygłosił wykład pt. „Co z tą Unią?”.

Unia Europejska to jeden z motywów przewodnich wykładów i spotkań w ramach tegorocznego Festiwalu. Jak powiedział doktor Marek Prawda Unia Europejska:

- jest jak szyba, którą zauważa się tylko wtedy, gdy jest brudna lub stłuczona.

Zdaniem dr. Prawdy tak właśnie jest w tej chwili ze Wspólnotą Europejską. Od niemal 10 lat Unia Europejska zmaga się z różnymi kryzysami: gospodarczym, migracyjnym… To zdominowało debatę w Unii, ale też o Unii. Często brakowało czasu i energii, by pokazywać to co dobrego dzieje się w UE, a przecież dzieje się dużo - przekonywał dr Prawda:

-Unia to odgadywanie potrzeb swojego czasu. Poprzez ich zaspokajanie, rozwiązywanie problemów ludzi, UE buduje swoją wiarygodność.

W ocenie dr. Marka Prawdy to są rzeczywiste aspiracje Unii. Nie jest to jedynie projekt ideologiczny jak próbują przekonywać przeciwnicy integracji. W Unii nie chodzi też o to, by ograniczać czy tłumić odrębności narodowe (np. kulturowe) tylko by:

- zarządzać różnorodnością Europy w taki sposób, aby to pomagało ją wzmacniać.

Gość Festiwalu mówił też o aktualnych wydarzeniach w Unii Europejskiej między innymi Brexicie, czy układaniu relacji wspólnoty ze Stanami Zjednoczonymi. Dr Marek Prawda życzył też organizatorom Festiwalu, by ta inicjatywa się rozwijała i zadeklarował swoje wsparcie w tej mierze.

Dr Marek Prawda pracuje w dyplomacji od 1992 roku. Był m.in. ambasadorem RP w Szwecji i w Niemczech oraz stałym przedstawicielem Polski przy Unii Europejskiej.

Tegoroczny, IV Festiwal Dyplomatyczny rozpoczął się w poniedziałek (18.02.2019). Jego organizatorami są Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB, Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy oraz II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Honorowym patronatem imprezę objęli Prezydent Miasta Białegostoku, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytut Bronisława Komorowskiego.